Entegre eğitime katılan ve katılmayan engelli çocukların annelerinin depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin incelenmesi
A study on depression and hopelessness levels of mothers with handicapped child participated in integration education and not
- Tez No: 150955
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Doktora Tezi ENTEGRE EĞİTİME KATILAN VE KATILMAYAN ENGELLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNİN DEPRESYON VE UMUTSUZLUK DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Remziye CEYLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi) Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neriman ARAL Bu çalışma, entegre eğitime katılan ve katılmayan beş-yedi yaş arasında engelli çocuğu olan annelerin depresyon ve umutsuzluk düzeylerini belirlemek ve bazı değişkenlere göre depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin değişip değişmediğini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Ankara il merkezindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarının bünyesinde bulunan anasınıflanna devam eden engelli çocu&u olan 59 anne ile, karşılaştırma grubu olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel eğitim okullarına devam eden benzer yaş ve özellikte engelli çocuğu olan 67 anne olmak üzere toplam 126 anne dahil edilmiştir. Araştırmada,“Beck Depresyon ölçeği”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”ve“Genel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları, annelerle yüz yüze görüşülerek araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Elde edilen verilerin analizinde t-testi, Mann Whitney U-testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis A STUDY ON DEPRESSION AND HOPELESSNESS LEVELS OF MOTHERS WITH HANDICAPPED CHILD PARTICIPATED IN INTEGRATION EDUCATION AND NOT Remziye CEYLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development and Education) Supervisor: Prof. Dr. Neriman ARAL This research was conducted to find out the levels of depression and hopelessness of mothers who have handicapped children at the age of five-seven participating in the integrated education or not participating and to study if these levels change or not according to some variables. The survey consisted of 126 mothers, 59 of whom have handicapped children participating in the preschool classes in the body of primary schools under Ministry of National Education in the center of Ankara and 67 of whom, as comparison group, have handicapped children who has similar age and characteristics participating the private education schools under the control of Ministry of National Education. In the survey 'Beck Depression Scale', Beck Hopelessness Scale1 and 'General Information Form' were used. Data collecting instruments that were used in the survey were filled by the researcher with face-to-face interviews. In the analysis of the obtained data, t-test, Mann Whitney U-test and Kruskal Wallis Test were used. Consequently, depression and hopelessness level of the mothers whose children did not attend in the integrated education was found out to be higher than that of the mothers whose children attended in the integrated education.