Cereblar palsyli çocuğa sahip olan annelerin aile gereksinimlerini algılamaları ile depresyon düzeylerinin incelenmesi
A sduty on depression levels and perception on family needs in mothers of children with cerebral palsy
- Tez No: 150968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CEREBRAL PALSY'LÎ ÇOCUĞA SAHİP ANNELERİN AİLE GEREKSİNİMLERİNİ ALGILAMALARI ÎLE DEPRESYON DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Pelin PİŞTAV AKMEŞE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi)Anabilim Dalı Danışman : Doç Dr. Gülen BARAN Bu araştırma, cerebral palsy tanısı konmuş, 3-10 yaşlan arasında çocukların annelerinin aile gereksinimlerini algılamaları ile depresyon düzeylerini değerlendirmek, bu konuda etkili olabilecek etmenleri belirlemek ve aile gereksinimleri ile depresyon düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 20 Ekim 2003-20 Şubat 2004 tarihleri arasında, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniğinde yatarak tedavi gören, 3-10 yaşlan arasındaki cerebral palsy tanısı konmuş çocukların anneleri dahil edilmiştir. Araştırmada cerebral palsyli çocukların kendileri ve aileleri hakkında bazı genel bilgileri içeren“ Genel Bilgi Formu”, annelerin aile gereksinimlerini algılamalarını belirlemek amacıyla“Aile Gereksinimleri Belirleme Aracı”ve annelerin depresyon düzeylerini ölçmek için“Beck Depresyon Envanteri”kullanılmıştır. Veriler Statistical Package for Social Sciences(SPSS) paket programı kullanılarak Tek Yönlü Varyans Analizi, t Testi, Duncan Testi ve Pearson Korelasyon Testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; aile gereksinimleri ile ilgili olarak doğum sırasının, çocuğun durumunu diğerlerine açıklama boyutunda, kardeş sayısının, çocuğun durumunu diğerlerine açıklama boyutunda, anne yaşının, çocuğun durumunu diğerlerine açıklama boyutunda, baba yaşının, çocuğun durumunu diğerlerine açıklama boyutunda, anne öğrenim düzeyinin,çocuğun durumunu diğerlerine açıklama, maddi gereksinim ve genel gereksinim boyutunda, baba öğrenim düzeyinin, çocuğun durumunu diğerlerine açıklama ve maddi gereksinim boyutunda, baba mesleğinin, maddi gereksinim ve genel gereksinim boyutunda, ailenin aylık gelirinin, maddi gereksinim ve genel gereksinim boyutunda, ailenin sosyal güvencesinin, çocuğun durumunu diğerlerine açıklama, aile işleyişi ile ilgili gereksinimler ve genel gereksinim boyutunda, ailenin yaşadığı yerin, maddi gereksinim boyutunda, tanı hakkında bilgilendirilme durumunun, çocuğun durumunu diğerlerine açıklama, maddi gereksinim ve genel gereksinim boyutunda, eşlik eden engel sayısının, bilgi gereksinimi boyutunda, eğitim alma süresinin, çocuğun durumunu diğerlerine açıklama ve maddi gereksinim boyutunda, özel eğitime devam edip etmeme durumunun, maddi gereksinim boyutunda farklılık yarattığı saptanmıştır. Annelerin depresyon düzeylerinde ise, aylık gelir değişkenin anlamlı bir farklılık yarattığı saptanmıştır. Araştırmada ayrıca aile gereksinimleri ile ilgili olarak; destek gereksinimi, çocuğun durumunu diğerlerine açıklama, genel servisler, ailenin işleyişi ile ilgili gereksinimler ve genel gereksinim puanı ile annelerin depresyon durumları arasında pozitif ve anlamlı bir korelasyon olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar ışığında cerebral palsyli çocuğun ebeveynlerine, sağlık personeline ve ilgili kamu kuruluşlarına yönelik bazı öneriler getirilmiştir. 2004, 154 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Cerebral palsy, aile gereksinimleri, depresyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON DEPRESSION LEVELS AND PERCEPTION OF FAMILY NEEDS IN MOTHERS OF CHILDREN WITH CEREBRAL PALSY Pelin PİŞTAV AKMEŞE Ankara University Postgraduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development and Education) Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Gülen BARAN This investigation was carried out in order to evaluate the family needs and levels of depression of mothers with children between 3-10 years or age (diagnosed as having cerebral palsy), determine factors which could be effective in this situation and establish whether mere is a relation between family needs and levels of depression. The investigation was carried out between 20 October 2003 and 20 February 2004 and included the mothers of 3 to 10 year old children with a diagnosis of cerebral palsy being treated in the Children's Clinic o the Ankara Physiotherapy and Rehabilitation and Research Hospital. The study used a“General Information Form”including some general information about the children with cerebral palsy and their families and also an“Assessment of Family Needs”together with a“Beck Depression Inventory”to assess the levels of depression in the mothers. The data was evaluated by the Single Relation Variance Analysis, t Test, Duncan Test and Pearson Correlation Test, using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) packet programme. The result of the research showed that, in relation to the needs of the family, a significant difference was determined in the need for economic support in the explanation of the child's condition according to the following dimensions: the birth sequence, age of the mother, age of the father, level of education of the mother, economic and general needs according to the level iiiof education of the father, economic needs according to the father's work, economic needs and general needs according to social security, needs related to family functioning and general needs according to where the family was living, economic needs according to the amount of information about the diagnosis and number of accompanying disabilities, needs for information according to duration of education received and economic need according to whether private education would continue or not. Concerning the levels of maternal dpression, monthly income was found to cause a significant difference. With reference to family needs-need for support, explaining the child's condition to the others, general services, needs according to the family functioning and general needs all had a positive and significant correlation with the level of maternal depression. In conclusion, some suggestions for the parents of a child with cerebral palsy, health personnel and relevant official organisations have been formulated in the light of the result. 2004, 154 pages Key Words : Cerebral Palsy, family needs, depression iv