Yetersiz beslenmenin ve sonrasındaki rehabilitasyonun genç ergin sıçan cerebellar korteksindeki etkileri
The Effect of undernutrition and subsequent rehabilitation on the cerebellar cortex of the young adult rats
- Tez No: 22518
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDEM GÜMÜŞBURUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yetersiz Beslenmenin ve Sonrasındaki Rehabilitasyonun Genç Ergin Sıçan Cerebellar Korteksindeki Etkileri Bu çalışmada bazı sıçanlar, 105 ve 134. günler arasında, dene/ boyunca iyi beslenen sıçanların almış oldukları besin miktarının % 50' si verilmek suretiyle yetersiz beslenmişlerdir. Bunun yanında bazı sıçanlar yetersiz besleme periyodunun bitiminden itibaren kısıtlamasız besin alımı sağlanmak suretiyle 175. güne kadar besin rehabilitasyonu görmüşlerdir. 134. günde yetersiz beslenmiş sıçanların vücut ağırlığı kontrol yaşıtlarına göre önemli derecede az bulunmuştur. 175. gün sonunda bu kayıp giderilememiştir. Herbir yaşta, kontrol ve deney grupları arasında cerebellum ve önbeyin ağırlıkları, Nvg, Nvp, Nvs, G/P ve S/N değerlerinde fark görülmemiştir, fakat 134 ve 175. günler arasında kontrol hayvanların vücut ve cerebellum ağırlıkları, Nvs ve S/N değerleri önemli derecede artmıştır. Diğer taraftan, 134 ve 175 günlük deney grubu sıçanlar arasında Purkinje hücresi nükleus çapı önemli derecede azalma gösterirken, vücut, cerebellum ve önbeyin ağırlıkları ile Nvg ve Nvs önemli artışlar gösterilmiştir. Sonuç olarak, bizim sonuçlarımız genç ergin sıçan cerebellar korteksinin yetersiz beslenmeye karşı dirençli olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte granül hücre tabakasındaki sinaps densitesi yaşla birlikte önemli bir artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of undernutrition and Subsequent Rehabilitation on the Cerebellar Cortex of the Young Adult Rats. In the present study some rats were undernourished between 105 and 134 days by feeding them 50 % of the amount of the ad libitum diet eaten by animals well-fed throughout the experiment. However, some rats were nutritionally rehabilitated until 175 days by allowing them unrestricted access to food, after the end of the period of undernutrition. At 134 days body weight of undernourished rats was found significantly less than matched controls. At the end of 175 days this deficit didn't disappear. There were no differences in cerebellar and forebrain weights, Nvg, Nvp, Nvs, G/P and S/N between control and experimental groups at either age, but between 134 and 175 days, there were significant increases in body and cerebellar weights, Nvs and S/N of controls. On the other hand, between 134 and 175 days old experimental group of rats body, cerebellar and forebrain weights, Nvg and Nvs showed significant increases, whilst mean diameter of Purkinje cells showed a significant decrease. In conclusion, our results have shown that the cerebelar cortex of young adult rats appears to be resistant to undernutrition. However, the numerical density of synapses within the granule-cell layer has a significant increase with age.