Ailesiyle birlikte yaşayan ve çocuk yuvasında kalan çocukların görsel algılama davranışı ile okul olgunluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study of the relotionship between school readiness and visual perception behavior of the children living with families and attending orphanages
  1. Tez No: 150969
  2. Yazar: GÜLDEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AİLESİYLE BİRLİKTE YAŞAYAN VE ÇOCUK YUVASINDA KALAN ÇOCUKLARIN GÖRSEL ALGILAMA DAVRANIŞI İLE OKUL OLGUNLUĞU ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Gülden ÖZDEMİR KILIÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi) Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neriman ARAL Araştırma, ailesiyle birlikte yaşayan ve çocuk yuvasında kalan çocukların görsel algılama davranışı ile okul olgunlukları arasındaki ilişkiyi incelemek ve anne babası ile birlikte yaşayan ve çocuk yuvasında kalan çocuklarda bazı değişkenlerin okul olgunluğu ve görsel algılamada farklılık yaratıp yaratmadığım belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara, Konya ve Eskişehir' deki Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı çocuk yuvalarında kalan ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarının anasınıfına devam eden ve ailesi ile birlikte yaşayan 60-72 aylar arasındaki toplam 130 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada çocukların kendileri ve ailelerine ilişkin özellikleri saptamak için“Genel Bilgi Formu”, çocukların okul olgunluğunu belirlemek amacı ile“Metropolitan Okul Olgunluk Testi”ve çocukların görsel algılama davranışını belirlemek için de“Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi”kullanılmışta. Ailesi ile beraber yaşayan ve çocuk yuvasında kalan çocukların okul olgunluğu ve görsel algılama alt boyutlarına ait puanlar arasında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir (P0.05). Bu sonuçlar ışığında anne-babalara, öğretmenlere ve çeşitli kuruluşlara bazı öneriler getirilmiştir. 2004, 174 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Okul olgunluğu, okumaya hazırlık, okula hazırlık, algı, görsel algı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY OF THE RELOTIONSHIP BETWEEN SCHOOL READINESS AND VISUAL PERCEPTION BEHAVIOR OF THE CHILDREN LIVING WITH FAMILIES AND ATTENDING ORPHANAGES Gülden ÖZDEMİR KILIÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development and Education) Supervisor: Prof. Dr. Neriman ARAL The study has been carried out with the aim of determining whether some variables in children living with their parents created differences or not in school maturity and in visual perception in children residing in nurseries as well as examining the correlation between visual perception and school maturity in children living with their parents and residing in nurseries. The study was conducted on a total of 130 children whose ages range from 60to 72 months attending to nurseries of the primary education schools affiliated with the Ministry of National Education living with their families and residing in nurseries affiliated with Social Services for the Society of Protecting the children in the provinces of Ankara, Konya and Eskişehir. In the context of the study, General Information Form“ was employed to determine the features with respect to the children themselves; ”Metropolitan School Readiness Test“ was employed to determine the school maturity of the children and ”Frosting Developmental Visual Perception Test" was employed to determine the behaviors of visual perception of the children.