Asmaların meristem kültürü ile klonal mikroçoğaltımında çift fazlı ortam ve aktif kömürün etkileri
The effects of double-layer culture and activated charcoal on clonal micropropagation of grapevines by meristem culture
- Tez No: 150980
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ASMALARIN MERİSTEM KÜLTÜRÜ İLE KLONAL MİKROÇOĞALTIMINDAÇİFT FAZLI ORTAM VE AKTİF KÖMÜRÜN ETKİLERİ Elif Çiğdem DOĞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Hasan ÇELİK Bu deneme ile Kalecik karası üzüm çeşidinin 12 no'lu, 1 103 P asma anacının 1 13 no'lu ve 140 Ru asma anacının 101 no'lu klonlanmn meristem kültürü yoluyla klonal mikroçoğaltımı için ekonomik ve pratik bir yöntem geliştirmek üzere, sürgün aşamasında 6 değişik oksin (IBA) ve sitokinin (BAP) kombinasyonunun, köklenme aşamasında ise çift fazlı ortama aktif kömür katılmasının sürgün ve kök gelişimine etkileri incelenmiştir. 1103 P klon 113 ve 140 Ru klon 101 asma anaçları için sürgün aşamasında MS ortamına sadece 0.5 mg/1 BAP katkısı en yüksek değerleri verirken; Kalecik karası klon 12 içinse 0.5 mg/1 BAP ile birlikte ortama düşük konsantrasyonda (0.5 mg/1) oksin (IBA) ilavesinin sürgün verim ve kalitesini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Köklendirme aşamasında denenen aktif kömür katkılı ve tek fazlı ortamlarda sürgün sayısı genel olarak azalırken, özellikle aktif kömür ilave edilmemiş çift fazlı ortamlarda aksular sürgün oluşumu artmıştır. En yüksek köklenme (tam bitki) oranı % 64.3 ile 140 Ru klon 101'de gözlenirken; bu değerler Kalecik karası klon 12'de % 62.5 ve 1103 P klon 1 13'de ise, % 50.0 olarak gerçekleşmiştir. 2004, 86 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Asma, klon, meristem kültürü, çift fazlı ortam, aktif kömür
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF DOUBLE-LAYER CULTURE AND ACTIVATED CHARCOAL ON CLONAL MICROPROPAGATION OF GRAPEVINES BY MERİSTEM CULTURE Elif Çiğdem DO?AN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof.Dr.Hasan ÇELİK This experiment was carried out to determine the effects of six different auxin (IBA) and cytokinin (BAP) combinations at shoot proliferation stage and double-layer medium supplied with active charcoal at rooting stage to develop an economical and practical method for clonal micropropagation of Kalecik karası clone 12. 1103 P clone 113 and 140 Ru clone 101 by meristem culture. Best results for shoot proliferation of both 1103 P clone 113 and 140 Ru clone 101 rootstock genotypes were obtained from MS with 0.5 mg/1 BAP, while MS with 0.5 mg/1 BAP and 0.5 mg/1 IBA combination was much more effective for Kalecik karası cv. clone 12. Active charcoal addition in the single phase culture medium at rooting stage generally decreased the number of shoots, but a marked increase in the same parameter was observed in double-layer culture medium without active charcoal. Best rooting percentages (intact plant) were 64.3 %, 62.5 % and 50.0 % in 140 Ru clone 101, Kalecik karası cv. clone 12 and 1 103 P clone 113, respectively. 2004, 86 pages KEY WORDS : Grapevine, clone, meristem culture, double-layer culture, active charcoal