Süs bitkileri üretiminde doku kültürü yönteminin uygulama alanı üzerine araştırmalar
- Tez No: 35861
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
- 59 - ÖZET Bu araştırmaya 1992 yılı sonunda, Japonya'nın Tokyo ve Gotemba kentlerinde gerçekleştirilen inceleme ve gözlem çalışmalarıyla başlan mış, 1993 yılında Türkiye'de tamamlanmıştır. Araştırma materyali olarak karanfil ve gül sağlıklı çelikleri kullanılmış, meristem ve sürgün ucu yöntemlerinden yararlanılmıştır. Farklı varyeteler üzerinde yapılan araştırmada, karanfil ve gül için optimum doku kültürü besin ortamları seçilmiş, kültür aşamaların da izlenmesi gereken optimum koşullar belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, doku kültürü mikroüretiminin gerek verim yönünden, gerekse kalite yönünden diğer üretim yöntemlerine göre pekçok avantaja sahip olduğu tesbit edilmiştir. Çalışma süresince bazı bakteri ve mantar sorunlarıyla, ayrıca karanfilde vitrifikasyon problemiyle karşılaşılmış, bu problemleri ortadan kaldırmak amacıyla kültür ortamı ve kesim koşulları yeniden gözden geçirilerek besin ortamı tekrar modif iye edilmiştir. Karşıla şılan sorunlar ve çözümleriyle ilgili, literatürlerce de desteklenen bazı standartlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 60 - SUMMARY This research was carried out with the observations and studies in Tokyo and Gotemba cities of Japan at the end of 1992, and completed in 1993, in Turkey. The selected cuttings of carnations and roses were used as the material, and meristem and shoot-tip culture process were used as research method. Optimum nitrient mediums of tissue culture micropropagation were selected for different varieties of roses and carnations and the optimum culture conditions of each stages were determined. According to the results obtained in this research, it was proved that tissue culture micropropagation takes too many adventages not only in the quantity of production but in quality as well. During the study, researcher faced some different types of bacterias and funguses and some vitrification problems especially in carnation case. To solve this kind of problems, culture stages and cutting conditions were checked, nutrient media was modified again and optimized. Regarding to the faced problems and solutions, some standarts were obtained, which were confirmed in literature.