Kuzey Kıbrıs oligosen-pliyosen istiflerinin planktonik foraminifera biyostratigrafisi
Planktonic foraminifera biostratigraphy of tha oligocene-pliocene sedimentary successions in Northern Cyprus
- Tez No: 150979
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDİA TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 450
Özet
ÖZET Doktora Tezi KUZEY KIBRIS OLİGOSEN-PLİYOSEN İSTİFLERİNİN PLANKTONİK FORAMİNİFER BİYOSTRATİGRAFİSİ Aynur HAKYEMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Vedia TOKER Kuzey Kıbrıs Oligosen, Miyosen ve Pliyosen istiflerinin planktonikibrarnimferbryosrMgrafisM konu alan bu çalışma, inceleme alanında ölçülen 15 stratigrafi kesitine ait 595 örnek üzerinde gaçddeştirirmiştir. Rupeliyen-Pryasenziyen zaman aralığında, ikisi alt an kategorisinde olmak üzere 20 biyozon saptanmıştır. Bunlar; Rupelryen-Şattfyen geçişinde Globigerina angıdisuturalis-Paragloborotalia opima apana Zonu; Şattiyen'de Ghbigerina ciperoensis Zonu; Aktanryen'de Paraghborotcdia kugleri/Globoquadrina delvscens Zonu; Burdigaliyen'de Catepsydrax cHssimilis, Ghbigerinoides trihbus zonlan; Langryen'de Praeorbıdina gbmerosa cuva Zonu'na ait PraearbuUna ghmerasa aava/Praeorbtâma glomerosa gbmerosa ve Praeorbıdina ghmerosa giomerosa/Orbıdina sittwalis alt zonlan ile Grbıdina sıtturalis Zonu; Senavaliyen'de Paragloborotalia rnayeri, GkhoturboratcdUa nepenthes/ 'Paraghborotcdia rnayeri ve Neoghbaquadrina continuasa zonlan; Tortomyen'de Neogloboquadrina acastaensis ve Gkbigprinoides extmmis msM^Mtessıây&fâe, Globorotalia conomkrzea Zonu; Zankleen'de Sphaeroiameiiapsis spp, GhborakdJa margarikle, GhbarctoMa margarikte/ Ghbaraatia puncliadala zonlan ite Pryasenzryen'de Ghborotalia Globigerina, GhbigerineBa, Ghbigerinoides, Ghboturborotalita, SphaeroidmeUopsis, Turborotaüta, (Mndina, Praeorbıdina, Gkbigerinatella, Ghbigerisvta, Tematellinata, TmophadeBa, Candeina, Catapsydrax, Dentoglobigerina, Globoquadrina, Gioborotaloides, Ghborotalia, Neogloboquadrina ve Paragloborotalia olmak üzere 20 cinse ait 119 tür tanımlanmış ve ayrıntılı taksonomik incelemeleri yapılmıştır. Aynca 12 türün isimlendirmeye açık okluğu saptanmıştır. Planktonik foraminifer bryozonlanyla belirlenen Neojen katlarının stratotip kesitlerle lito ve biyostratigrafik korelasyonu da yapılmıştır. 2004, 432 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kuzey Kıbrıs, biyosrratigrafi, Oligosen, Miyosen, Pliyosen, planktonik foraminifer, taksonomi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis PLANKTONIC FORAMINIFERA BIOSTRATIGRAPHY OF THE OLIGOCENE- PLIOCENE SEDIMENTARY SUCCESSIONS IN NORTHERN CYPRUS Aynur HAKYEMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Vedia TOKER This biosualigraphical study based on planktanic ibraminifera was carried out on (he Oligocene, Miocene and Pliocene sequences of Northern Cyprus. A total number of 595 samples were collected fiom 15 measured sections in 1he study area In Rupelian-Piasenzian sequences 20 biozone, two of them are in subzone category, were determined. The zones are: In the interval of late Rupelian - early Chattian Ghbigerina angiduMtwalLs-Paragbba-ataliaopuna cpirna Zone; in Chattian Ghbigzrina ciperoensis Zone; in Aquhanian Paragloborotalia hqgeri/GkbajuadrimddascemTm^'rnRasGgtf^ trihbw7cm^m\jsD$^Praeorbdimglomerosac^ Praeorbidma gbmerosa ghmerosa/ Orbutina suturdlis subzones belonging to Praecrbutina ghmerosa curva Zone and Orbulma suturaUs Zone; in Senavalian Parag/oboratalia mayeri, Gbktfwbcrotcditanepenthes/Panglobcro^^ Tortonian Neoghboquadrina acastaenw and Ghbigerinoides extremus zones; in Messniian Ghbomtatia conomwzea 2ms, in Zanclean Sphaeroidinellopsis spp, Ghbarotalia margaritae, GhbontaHa margartae/ Glaboratatia punciiaAala zones and in Piacenzian Ghbomtatia 7 zones. 119 planktonic foraminifera species and subspecies of 20 genera namely Ghbigerina, GhbigerineUa, Globigertnoides, Ghboturborotalita, Sphaeroidinelhpsis, Turborotalita, Orbulina, Praeorbulma, GhbigerinateUa, Ghbigerinita, Temdtellinata, Tîncphaaella, Candeina, Catapsydrax, Dentoghbigerina, Ghboquaarina, Globorotaloides, Globorotalia, Neogloboquadrina and Paragloborotalia,aad 12 taxon belonging to open nomenclature, were identified and their taxonomic descriptions were given. The Neogene stages based on planktonic foraminifera biozones in this study were litho- and biostratigraphically correlated with stratotype sections. 2004, 432 pages KEY WORDS: Northern Cyprus, biostratigraphy, Oligocene, Miocene, Pliocene, planktonic foraminifera, taxonomy. 11