Zihinsel engelli çocukların kardeş ilişkilerinin anne ve kardeş algılarına göre değerlendirilmesi
Assesment of relations of mentally handicapped children with their siblings in terms of perception of mothers and the siblings
  1. Tez No: 151076
  2. Yazar: EMİNE AHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Doktora Tesri ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLARIN KARDEŞ İLİŞKİLERİNİN ANNE VE KARDEŞ ALGILARINA GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİ Kmine AHMETOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi) Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neriman ARAL Bu araştırmada normal gelişim gösteren çocukların zihinsel engelli kardeşlerine ilişkin yaşadıkları problemlerin belirlenmesi, bu çocukların engelli kardeşleriyle olan ffişkflerini, hem kendilerinin nem de annelerinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Edime il merkezinde bulunan Trakya Üniversitesi Zihin ve Hareket Özürlü Çocuklar İçin Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne kayıtlı, öz anne, baba ve kardeşleriyle birlikte yaşayan 256 zihinsel engelli çocuğun sekiz - on sekiz yaşlar arasındaki normal gelişim gösteren kardeşleri ve anneleri olmak üzere toplam 512 birey dahil edilmiştir. Araştırmada, Taylor (1974) ve Mc Hale et at. (1986) tarafından geliştirilen, Kardeş Problemleri Anketi, Schaeffer-Edgerton (1979) ve Mc Hale et al, (1986) tarafindan geliştirilen, Schaeffer Kardeş Davranışı Değerlendirme ölçeği'nin kardeş ve anne formu ile engelli çocuk ve aile bireyleri hakkındaki bazı genel bilgileri elde etmek amacıyla da araştırmacı tarafından hazırlanan Genel Bilgi Formu kullanılmışto.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis ASSESSMENT OF RELATIONS OF MENTALLY HANDICAPPED CHILDREN WITH THEIR SIBLINGS IN TERMS OF PERCEPTION OF MOTHERS AND THE SIBLINGS Emine AHMETOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economy (Child Development and Education) Supervisor : Prof. Dr. Neriman ARAL This study aims at determination of problems of children with normal development related with their mentally handicapped ablings and relations of said children with their handicapped siblings in terms of the perception of both the mothers and the siblings. The study included a total of 512 individuals, consisting of siblings with normal development between the ages of eight - eighteen and mothers of 256 mentally handicapped children, living with their mothers, fathers and siblings, who are registered at the Trakya University Training and Research Centre for Mentally and Physically Handicapped Children, located in Edime. The Sibling Problems Questionnaire, developed by Taylor (1974) and Mc Hale et al. (1986) was used in the study along with Schaeffer Sibling Behaviour Rating Scale, developed by Schaeffer-Edgerton (1979) and Mc Hale et al., (1986) and the General Information Form, developed by the author, for collection of general information in the handicapped child and the family members.