Korunga (Onobrychis sativa I.)'da invitro köklendirme ve bitkilerin dış ortama alıştırması
Invitro rooting and acclimatization
- Tez No: 151084
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KORUNGA (Onobıychis sativa L.)'D A IN VITRO KÖRLENDİRME VE BİTKİLERİN DIŞ ORTAMA ALIŞTIRILMASI Demet DEĞİRMENCİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Cengiz SANCAK Korunga bitkisinde in vitro köklendirme ve bitkilerin dış koşullara alıştınlması amacıyla yapılan bu araştırma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Biyoteknoloji Laboratuvannda 2002-2003 yıllannda yürütülmüştür. Köklendirme çalışmalarında farklı temel besin ortamlarında (MS, B5, SH) değişik oksin konsantrasyonları (IBA, NAA, IAA, 2.4-D) ile farklı sukroz oranlan uygulanmıştır. Denemeler sonucunda en fazla köklenme yüzdesi 1.5 mg/1 IBA veya 1.5 mg/1 IAA ve %3 sukroz içeren 1/2 MS ortamından elde edilmiştir. Sağlıklı köklenen sürgünler 2 farklı torf (tip 1 ve tip 2) ve kokanat lifinden oluşan 3 değişik saksı ortamında denemeye alınmıştır. SaksılardaH ortamların nemini azaltmak için üstleri vermikulit ile kaplanmıştır. Bu deneme sonucuna göre en fazla canlı bitki oram %78.33 ile kuru madde oram 120 g/l olan torf (tip l)'dan elde edilmiştir. 2004, 42 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Onobıychis sativa L., doku kültürü, köklendirme, tarla koşullarına alıştırma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis IN VITRO ROOTING AND ACCLIMATIZATION OF SATNFOIN(Onofirvcte sativa L.) Demet DE?İRMENCİ University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Cengiz SANCAK This study was carried out to determine in vitro rooting and acclimitization of sainfoin in the biotechnology laboratories of Field Crops Department, Faculty of Agriculture, University of Ankara between 2002-2004. In the rooting experiments, various auxins (IBA, NAA, IAA and 2-4 D) and different sucrose rates were tried in different basal media (MS, B5 and SH) were used to achieve rooting of sainfoin. The highest rooting frequency was obtained using 1/2 MS medium containing 1.5 mg/1 IBA or 1.5mg/l IAA supplemented with 3% sucrose. Healty rooted shoots were planted in three different pots which were containing two different peat and coconut fibers. The top soil (potting mixture) in each pot was covered with vermiculite to decrease evaporation. The highest plant survival of 78.33% was achieved when the potting mixture contained 120g/l peat. 2004, 42 pages Key Words : Onobrychis sativa, in vitro, rooting, acclimatization