Laserle yerden uyduya bağlantı için tasarım parametreleri
Design parameters for ground to satellite link using laser
  1. Tez No: 151136
  2. Yazar: DEMET DERYA YAMANER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FARUK ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LASERLE YERDEN UYDUYA BAĞLANTI ÎÇİN TASARIM PARAMETRELERİ Demet Derya Y AMANER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik: Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Faruk ÖZEK Laser kullanılarak yaralan serbest ortam optiksel iletişim (SOOİ), bir çok avantajından dolayı RF iletişimine yeni bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bu avantajlar çok daha yüksek band genişliği ve artan güvenilirliği içerir. SOOİ nin en temel yetersizliği atmosfer etkilerine olan hassasiyetidir. SOOİ teknolojisinin temeli optiksel sinyallerdir ve iletim ortamı olarak serbest ortam kullanılır Çalışma prensibi temel olarak; dar bîr laser demetinin verici istasyondan gönderilip atmosferden geçtikten sonra alıcı istasyonuna Uetilmesidir. Bu çalışmada, yüksek kapasiteli dünya-uydu arası SOOİ bağlantısı için parametreler incelenmiştir. Bu parametrelerin değerleri, iletişim performansı (iletim mzı,bit-hata oranı,sinyal-gürültü oram), iletilen güç, gürültü sinyalleri ve atmosfer etkilerine bağlıdır. Verici tarafında optik kaynak olarak dalga boyu 1064 nm ve demet açısı lurad olan 0.1 Watt'hk Nd-YAG laseri ve aha tarafinda ise yüksek mzh dört kadramı PIN foto-dryodu, S5981, dikkate alınmıştır. Dedektör karakteristikleri (duyarlılık, gürültü, kesme frekansı) istenen iletişimi sağlayabilmek için belirlenmiştir. Algılayıcı duyarlılığı gürültü sinyaline, gerekli BER değerine ve PIN foto-dedektörün karakteristiklerine bağlı olarak hesaplanarak, BER=10 u ve band genişliği 300MHz özelliklerim sağlayan SOOİ için opto-elektronik bir algdayıcı tasarlanmıştır. Veri transferi için çift-başlangıç-darbe-aralığı-modülasyonu (DH- PIM) dikkate ahnmıştır. 2003, 102 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Laser, uydu, serbest ortamda optiksel iletişim, atmosfer etkileri, algılayıcı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DESIGN PARAMETERS FOR GROUND TO SATELLITE LINK USİNG LASER Demet Derya YAMANER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Faruk ÖZEK Because of its many advantages free space optical communication (FSOC) using laser, is quite a recent alternative to RF communication. These advantages include much higher data rates and increased security. The primary disadvantage of free space laser communication however is its vulnerability to atmospheric effects. FSO technology is based on optical signals and uses air as medium. The concept of FSOC remains relatively simple: a narrow beam of laser is launched at a transmission station, transmitted trough the atmosphere, and subsequently received at the receive station. In this work the design parameters necessary to meet the demands of high capacity deep space missions are investigated for a Earth-Satellite optical communication link. The requirements are driven by link performance, (data rate, bit-error rate, signal-to-noise ratio) delivered power, background signal and atmospheric effects. At the transmitter, a 0.1 Watt Nd-YAG laser, the wave length 1064 nm and the beam divergence angle lurad, and at the receiver, a high speed four quadrant PIN photo diode, S5981, are considered. The detector's characteristics (sensitivity, noise, cut off ferquency) are determined to meet the link requirements. The receiver sensitivity's dependence on the noise power, required BER and on the PIN detector's characteristics are estimated to design an opto-electronic receiver meeting the mission requirement of a BER=10"12 and 300MHz band width FSOC link. For the data transfer Dual- Header Pulse-Interval-Modulation (DH-PIM) is considered. 2003, 102 pages Key Words : Laser, satellite, free space optical communication, atmospheric effects, receiver. 11