Nd katı lazerle metallerin yüzeylerinin sertleştirilmesi
  1. Tez No: 1964
  2. Yazar: GÜRSEL ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
V ÖZET Laserler günümüzde takım tezgahları olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu alanda laserlerin son uygulamalarından biride laserle metalik yüzeylerin sertleştirilmesidir. Bu çalışmada, bu amaca uygun olarak üç farklı metalin, EN 53 Titanyum ve Nikel malzemeleri farklı ışıma gücü şiddetlerinde, (W/m ) yüzey sertlikleri mekanik ve metallurjik olarak incelenmiştir. İncelemeler sırasında numuneler yüzey sertliği de neyine tabi tutulmuş ve kesit resimleri metallurjik esaslara göre incelenmiştir. Bununla birlikte malzeme içerisinde malzemeye dik doğrultudaki sıcaklık dağılımı teorik olarak bulunmuş ve bu neticeler ışıma gücü şiddetinin belirlenmesinde esas teşkil etmiştir. Numunelerin seçiminde esas alman kriter numunelerin ısıl özellikleri olmuştur. Deneyler neticesin de, transformasyon sertleşmesinin meydana geldiği ve diffüzyon katsayısı düşük, soğurma katsayısı büyük olan malzemeler de, yüzey sertliği artışı büyük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY At present, laser can be used very widely as a machine tool. One of the application of the lasers is the hardening of metallic surfaces. In the present study, surfaces hardining of three workpieces (Titanium, Nickel and EN 58) are carried out at different laser output powwer intensities (W/m ). The surfaces hardened area subjected to hardress tests and are examined metali urgicly from photographs showing the cross sections. In addition to this, the temperature profile inside the material is computed, the results obtained have comparable basis for the expeniment. The workpieee materials are selected according to their range of thermal properties. Prom the experiment, it is found that the transformation harding is the dominant, mechanism and the materials having low thermal diffsivity and high absorption coefficient give high hardress values.