Enjeksiyon kalıp tasarımı ve mukavemet hesapları
Injection mould design and strength calculation
- Tez No: 151162
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, yüksek basınçlı enjeksiyon tezgahlarında alüminyum alaşımı kullanılarak döküm yapan bir kalıp tasarlanmıştır. Öncelikle sektör hakkında genel bilgi verilmiş daha sonra bir braket parçası ele alınarak bu parçanın kalıp tasarımı yapılmıştır. Tasarıma etki eden faktörler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tasarımı hızlandıracak ve kolaylaştıracak bazı pratik bilgiler verilmiş ve bu bilgilerin doğruluğu kontrol edilmiştir. Yüksek basınçlı tezgahlarda döküm yapan kalıplardan sağlam ve kaliteli parça elde etmek için en önemli etkenlerden biri olan yolluk tasarımı ayrıntılı olarak incelenmiştir. MAGMA SOFT programı yardımıyla analizleri yapılmış ve dizayn doğrulanmıştır. Sorunlu çıkan bazı bölgelerin düzeltilmesi içinde gerekli olan soğutma sistemi üzerinde durulmuş ve çeşitli yöntemler tavsiye edilmiştir. Son olarak ta kalıp tasarımını ve imalatını kolaylaştırmak için ayrıca tasarım sırasında yapılabilecek hataları engellemek için, tüm tasarım 3 boyutlu olarak CATIA V5R9 programı vasıtasıyla modellenmiştir. Sonuç olarak, bir sistem içinde tüm bir tasarımın nasıl yapılacağı belirlenmiş ve örnek bir braket parçası yardımıyla bu tasarım sistematiği takip edilerek kalıp tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, a mould which casts with aluminium alloy in high pressure die casting machine is designed. Firstly, a general information about the aluminum moulding is given. Then, this mould is designed via reference of a bracket part. Factors that affect design are examined in details. Information to make the designing period quick and simple is given and is validated. Design of runner system which is the most important factor to make effective and quality parts from the moulds that cast in high pressure die casting machines is examined in details. MAGMA SOFT tool is used to analysis and verify the design. Also cooling system is examined in order to correct some faults areas found after analysis and some suggestions are advised. Lately, all part of mould design is modeled in 3D model via CATIA V5R9 programme to easy design and manufacture of mould and to prevent design faults. As a result, how to make the whole design for a system is determined and following the same steps a mould to cast a bracket is designed.