The crystal and molecular structure analysis of C22 H22 N2 O4 and C18 H15 Au CL P
C22 H22 O4 ve C18 H15 Au Cl P bileşiklerinin kristal ve moleküler yapı analizi
  1. Tez No: 151161
  2. Yazar: FUNDA DUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHİTTİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
“N,N'-dibutyl-l,4,5,8-naphthalenediimide”C22 H22 N2 04, ve Tristriphenylphosphinechlorogold(l)“, C/« Hj 5 Au CI P moleküllerinin moleküler ve kristal yapısı tek kristal X-ışını kınnımı yöntemiyle çözülmüştür. C22 H22 N2 O4 kristali için kristalografik veriler: Triclinic, P-l, a = 5.3085(7) Â, b = 8.001 1(1 1) Â, c = 11.1097(15) Â, Z= 2, Dx = 1.384 (g/cm3), fi (MoK”) = 0.096 mm1, V = 453.89İ3, Fooo = 200, Rı = 0.0409, wR2 = 0.0673, GOF = 0.918, Apmin = -0.162 e/Â3, Apmax = 0.284 e/Â3, (A/a)max = 0.037 kristal yapı Direkt yöntemlerle çözülmüştür. 172 atomik paremetre, I > 2 a(I) koşulunu sağlayan 2625 yansıma için tam matris en küçük kareler ve fark-Fourier yöntemleri kullanılarak R= 0.0409 değerine kadar antılmıştır. Hidrojen atomları hariç bütün atomlar anizotropik olarak arıtılmıştır. Molekülün yarısı bulunmuş ve yapının hepsi inversiyon simetrisiyle C3 ve C31 atomları arasındaki inversiyon merkezine göre tamamlanmıştır. Molekülün naphthalenediimide ligandı halkalar arası îc-tc etkileşmeleri sebebiyle düzlemsel olup moleküller birim hücrenin a ekseni boyunca uzanan bir sıra oluşturmaktadır. Naphthalenediimide ligandı karbon atomları düzlemi ile bütil grubu karbon atomları düzlemi arasındaki dihedral açı 74.96(0.08)°' dir. Molekül C-H..0 tipi moleküller arası hidrojen bağları içermektedir. Cıs H15 Au Cl P molekülü için kristalografik veriler: Orthorhombic, P 21 21 21, a =10.200(2) Âtb= 12.396(3) Â, c = 13.126(3) Â,Z=4,DX= 1.980 (g/cm3), fi (MoKa) = 9.112 mm1, V = 1659.6(6) Â3, F000 = 936, Rı = 0.0308, wR2 = 0.0333, GOF = 1.139, Apmtn = -0.744 e/Â3, Apmax = 1.903 e/Â3, (A/a)max - 0.121 Kristal yapı Patterson methoduyla çözülmüştür. 191 tane atomik parametre I > 2 a(I) şartım sağlayan 3940 yansıma için R = 0.0308 değerine kadar antılmıştır. Hidrojen atomları dışındaki tüm atomlar anizotropik olarak antılmıştır. Moleküldeki P atomu, üç tane karbon ve altın atomunun köşelerini oluşturduğu bozulmuş bir tetrahedral çevre içindedir. Öyle ki Aul-Pl-C3, Aul-Pl-C12 ve Aul- P1-C13 için bağ açılan sırasıyla 113.9(2)°, 112.2(2)° ve 112.97(19)°' dir. Cll-Aul- PI atomları arasındaki açı 179.73(6)° olduğundan moleküldeki Au atomu lineer bir geometri göstermektedir. C1-C6, C7-C12 ve C13-C18 halkaları için 78.6(4)°, 85.0(4)°, 80.7(4)° dihedral açı sıralamasında da görüleceği gibi aromatik fenil halkaları simetrik bir şekilde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Molecular and crystal structure of '^,N'-dibutyl-l,4,5,8-naphthalenediirnide'', C22 H22 N2 O4, and 'Tristriphenylphosphinechlorogold(l)“, C/§ H15 Au CI P, have been determined by X-ray diffraction technique. Crystallographic data for C22 H22 N2 04 : Triclinic, P-l, a = 5.3085(7) Â,b= 8.0011(11) Â,c= 11.1097(15) Â, Z = 2, Dx = 1.384 (g/cm3), p (MoK”) = 0.096 mm1, V = 453.89İ5, F0oo = 200, Ri = 0.0409, wR2 = 0.0673, GOF = 0.918, Apmtn = -0.162 e/Â3, zf/w = 0.284 e/Â3, (A/a)^ = 0.037. The crystal structure was solved by Direct methods. Using full matrix least- square and difference-Fourier methods, the 172 atomic parameters were refined to a final R= 0.0409 for 2625 reflections with I> 2 a(I). The non-hydrojen atoms refined anisotropically. Half of the entire molecule has been determined and then the structure was completed with the inversion symmetry relative to the inversion centre C3 and C31 atoms. Due to the it-it interaction between rings the naphthalenediimide ligand of the molecule is nearly planar and in the lattice molecules are arrange in a row through a axes of the unit cell. Dihedral angle between the naphthalenediimide plane and butyl plane is 74.96(8)°. The molecule exhibits intermolecular hidrojen bonds of the same type which is C-H..O. Crystallographic data for Cjs His Au CI P: Orthorhombic, P 21 21 21, a =10.200(2) Â, b = 12.396(3) Â, c = 13.126(3) i, Z = 4, Dx = 1.980 (g/cm3), ju (MoKa) = 9.112 mm1, V = 1659.6(6) Â3, F00o = 936, Rj = 0.0308, wR2 = 0.0333, GOF = 1.139, Apmin = -0.744 e/Â3, APmax = 1.903 e/Â3, (A/a)max = 0.121. The crystal structure was solved by Patterson method. Using full matrix least-square and difference-Fourier methods, the 191 atomic parameters were refined to a final R = 0.0308 for 3940 reflections with I> 2 a(I). The non-hydrojen atoms refined anisotropically. In the molecule P atom is in a distorted tetrahedral environment with three carbons of the triphenylphosphine ligand and the Au atom occupying the vertices so that the angles for Aul-Pl-C3, Aul-Pl-C12 and Aul-Pl- C13 are 113.9(2)°, 112.2(2)° and 112.97(19)° respectively. The Au atom in the title compound exhibits a linear geometry so that the angle of Cll-Aul-Pl is 179.73(6)°. The aromatic phenyl rings are almost symmetrically disposed as seen in the sequence of dihedral angles of 78.6(4)°, 85.0(4)°, 80.7(4)° for the C1-C6, C7-C12 and C13- C18 rings, respectively.