Koruyucu giysilerde pestisit penetrasyonu ve test yöntemleri
Pesticide penetration of protective clothes and test methods
- Tez No: 151177
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSUN CİRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Pestisit koruyucu giysiler, pestisit aplikasyonu, hazırlaması, taşınması sırasında karşılaşılabilecek zehirleyici etkilerden korunmak için geliştirilmiştir. Muhtemel zehirleyici etkiler soluma, yutma ya da cilt yoluyla gerçekleşebilir. Koruyucu giysilerle kullanılabilecek ilave temizleyici soluma cihazlarıyla birlikte komple ekipman kullanıcıyı muhafaza eder. Pestisit koruyucu giysi, kimyasal geçirgenliği düşük, nefes alabilir, deforme olmayan özellikte olmalı, ayrıca konforlu bir dizayn yapısına sahip olmalıdır. Pestisit ekspozisyonlarına karşı koruyucu giysilerde kullanılan kumaşların test edilmesinde değerlendirilen başlıca parametre geçirgenliktir. Bu değeri ölçen birçok test yöntemi bulunmaktadır. Bunlar kimyasalın giysi materyalinden yarıp-geçme süresini ölçen testler, kimyasal maddenin kumaşta oluşturduğu dayanım kayıplarını ölçen testler, pestisitin kumaşa tatbiki sonrası çeşitli analiz teknikleriyle aktif içerik ya da kütle belirlemesinin hesaplandığı testler olabilir. Bu çalışma kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi laboratuvarı bünyesinde, otomatik pipet cihazı kullanılarak bir ISO standardı olan Pipet Yöntemi kullanılmıştır. Örneklere, bu yöntemle tatbik edilen pestisit ile gravimetrik ve kromotografik yöntem kullanılarak kumaşların geçirgenlik özelliklerinin sayısal değerlendirmeleri yapılmıştır. Test kumaşlarının birinci grubu Maryland Eastern Shore Üniversitesi İnsan Ekolojisi Bölümü ile bir laboratuvarlar arası çalışma olarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pesticide protective clothes are developed for toxic effects that may be confronted during application, mixing or carrying of pesticide. Potential toxic effects may cause harm human by inhalation or dermal ways. Additional refreshing reseptors will increase safety conditions of users. Pesticide protective clothes must have some properties like having low chemical penetration, being breathable and strong against degradation. Penetration is the first parameter while examining the protetive clothes against pesticide attacks. There are several methods measuring this value. They are in sum, breakthrough detection time tests, tensile strength tests, active ingredident or mass specification tests after pesticide application to the test samples. In this study, pipette method as an ISO standart, has been used in Dokuz Eylul University Textile Engineering Deartment's laboratuary. By using pipette method and applying pesticide solution to the samples, quantitative analysis have been done in gravimetric and chromotographic methods. The tests with first set of the samples have been conducted as an interlab study with University of Maryland Shore Human Ecology Department.