An investigation on the analysis and desing of silo structures
Silo yapılarının hesap ve tasarımı üzerine bir inceleme
- Tez No: 151193
- Danışmanlar: DR. MEHMET ERŞEN ÜRKÜDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusu silo yapılarının analiz ve tasarımı üzerinde bir inceleme ve tasarımda yarararlanılan yeni analitik yaklaşımlara ilişkin irdelemelerdir. Silolar ve silo tipi yapılarda depolanan malzemelerin yan duvarlar, çeperlere yaptığı iç basınçlar tez metninin ilk bölümü, bölüm bir' de ele alınmış, literatürde 'Reimbert ve Janssen Yöntemleri' ve 'Mackey ve Mason Yöntemleri' olarak anılan iki ayrı grup analitik yaklaşım ayrıntıları ile anlatılmıştır. İzleyen bölümler, bölüm iki ve bölüm üç'te 'kabuk' lar için geçerli genel diferansiyel denklemin silolar ve silo tipi yapılar sınır koşullarına uyarlanmış çözümü, Ghali, A. (1979) izlenilerek, verilmiştir. Dördüncü bölümde iç basınçları, rüzgar ve deprem etkileri, ve cidar duvarlar betonarme donatılan da hesaplanan elli metre yükseklikteki silindirik bir silo yapısının Ön tasarımı, tez metninde verilen analitik yöntemler için açıklayıcı bir örnek olarak sunulmuştur. Son bölüm, bölüm beş'te konuların derlenip kısaca özetleme ve irdelenmesi verilmiştir. Bu kapanış bölümünde silolarda depolanan malzemelerin özellikle yükleme ve boşaltma sırasında yan duvarlar, cidarlara yapacağı basınçların uygun bir 'akışkanlar mekaniği' analolojisi kurularak teorik ve ayrıca yeterli olanaklar sağlanır ise deneysel olarak araştırılması, bu konuda ileride yapılacak çalışmalara yönelik bir öneri olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this master of science thesis is to investigate and present the investigation results how the silo structures are analyzed and designed making use of the recent analytical approaches. Because that there is no exact analytical solution for the storage material pressures in deep silos, commonly accepted procedures are used for the design. These approaches have been presented in chapter one. For the analysis of the segmental elements of circular wall forces, making use of the general differential equation for shells which was adapted for the special boundary solution for the silos and silo type structures is presented in this thesis text, in chapter two and chapter three, following Ghali, A. (1979). After the steps of analysis are shown in detail, a representative example has been provided as the forth chapter. Finally comes the conclusion pages, including too some suggestions for the further future research on this subject.Keywords : Silo; Circular cylindrical walls; Bins; Bunkers; Storage materials, Storage material pressures