Organochlorine pesticides in Izmir air: Concentrations and gas/particle partitioning
İzmir havasında organik klorlu pestisitlerin konsantrasyonları ve gaz partikül dağılımı
  1. Tez No: 151194
  2. Yazar: GAYE DEVRİM ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
14-23 Mayıs 2003 tarihleri arasında İzmir, Türkiye'de gece ve gündüz 12 saat ara ile 20 hava örneği toplanmış ve bu Örneklerde 23 adet yasaklanmış veya halen kullanılmakta olan organik klorlu pestisitlerin (OCP) analizi yapılmıştır. Ortalama OCP konsantrasyonları 5±4 pg m“3 (p-p'-DDD) ile 391 ±306 pg m”3 (chlorpyrifos) arasında değişmiştir. Bu seviyeler, farklı bölgelerde daha önce yapılmış çalışmalarda rapor edilen aralıklar içerisindedir. Çalışılan organik klorlu pestisitlerin bir çoğunun konsantrasyonlarında gece- gündüz arasında belirgin bir değişim gözlenmemiştir. OCP'lerin atmosferdeki gaz fazdaki konsantrasyonlannm sıcaklıkla ilişkisi Clausius-Clapeyron grafikleri kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Twenty successive daytime and nighttime air samples were collected and analyzed for 23 currently used or banned organochlorine pesticides (OCPs) between May 14 and 23, 2003 in Izmir, Turkey. Average individual OCP concentrations ranged from 5±4 pg m“3 (p-p'-DDD) to 391 ±306 pg m”3 (chlorpyrifos) and they were within the ranges previously measured at different sites. Most of the OCPs did not exhibit strong diurnal cycling. The temperature dependence of gas-phase atmospheric concentrations of OCPs investigated using Clausius-Clapeyron plots was statistically significant for P-HCH and endosulfan sulfate (/K0.1) and was not significant for other compounds. Temperature accounted for 0 to 21% of the variability in gas-phase OCP concentrations. In addition to temperature, the effect of wind speed and direction was also investigated using multiple linear regression analysis and these three parameters together explained the 2 (aldrin) to 72% (endosulfan II) of the variability in gas-phase OCP concentrations. Results of the multiple regression analysis indicated that wind speed was a statistically significant factor for most of the OCPs and wind direction was important for some compounds. The temperature dependent diurnal cycling of most OCPs was probably masked by the higher wind speeds observed at daytime periods with high temperatures, different source sectors and ongoing sources. The lack of correlation for heptachlor, aldrin, p-p'-DDE, and p-p'-DDT with temperature, wind speed and direction suggested that their concentrations were affected by long-range transport. The partitioning of OCPs between particle and gas phases was investigated and compared to Koa (octanol/air partition coefficient) absorption model.