An application of customer relationship management and customer satisfaction in a textile industry company
Müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyetinin bir tekstil endüstri işletmesinde uygulanması
  1. Tez No: 151205
  2. Yazar: ZEYNEP GÖKÇEN BÜYÜKATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Günümüzün rekabet koşullarında, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakatinin önemi her geçen gün artmaktadır. Firmalar varlıklarını sürdürebilmek ve pazar paylarını koruyabilmek için, yeni müşteri edinmekten çok, sadık müşterilerini koruma yoluna gitmektedirler. Bu yüksek lisans tezinin amacı, müşterinin öneminin en fazla hissedildiği sektörlerden biri olan tekstil ve konfeksiyon endüstrisinde, müşteri memnuniyetini azaltan etkileri ortadan kaldırmak ve sadık müşteriler yaratmak için gerekli olan etkenleri ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, müşteri şikayetlerinden yola çıkarak, iş akışındaki darboğazlar tespit edilmiş ve bir süreç iyileştirme projesi uygulanarak, üretim öncesi numune sürecinin süresi azaltılmıştır. Elde edilen sonuçlarla ilgili yorumlar ve işletmeye öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of the customer satisfaction and loyalty is increasing everyday in today's competitive market. The companies prefer to keep their loyal customers instead of gaining new ones, in order to try to continue their existence and preserve their market share. The aim of this thesis is to find out the requirements which help to remove the effects that decrease customer satisfaction; and produce loyal customers in Textile and Apparel Industry, which is one of the important sectors that the importance of customer is felt most. For this purpose, the customer complaints are collected. Regarding these complaints, the bottlenecks in the process flow are determined and a process improvement project is applied to decrease the time of sampling process before starting the production Comments and suggestions are done according to the obtained results.