Digital computation of the fractional Mellin transform with applications
Kesirli Mellin dönüşümünün dijital olarak hesaplanması ve uygulamaları
  1. Tez No: 151237
  2. Yazar: EDİP BİNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OLCAY AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET Bir görüntünün büyütülmesindeki veya hareketli bir dalga kaynağının frekansının sabit bir gözlemciye göre değişmesindeki gibi fiziksel değişkenlerin ölçeklenmeleri, günlük hayatta karşılaşılabilecek olaylardandır. Sinyal analizinde kullanılan Mellin dönüşümü, sinyalleri ölçek içeriklerine göre incelemek için kullanılabilir. Klasik Fourier dönüşümünün zaman-frekans düzlemine genellemesi olarak kesirli Fourier dönüşümü tanımlanabildiği gibi, ölçeklenmiş zaman-frekans düzlemi üzerinde de klasik Mellin dönüşümünün genellemesi olarak kesirli Mellin dönüşümü tanımlanabilir. Bu tezde, kesirli Mellin dönüşümünün MATLAB nümerik analiz yazılım pakedi üzerinde sayısal olarak hesaplanabilmesi için algoritmalar geliştirildi. Algoritmaların farklı versiyonlarının performansları da simulasyonlar yoluyla karşılaştırılmıştır. Anahtar sözcükler : Mellin dönüşümü, kesirli Mellin dönüşümü, kesirli Fourier dönüşümü, zaman-frekans analizi, zaman-ölçek analizi
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Scalings of physical variables, such as in the magnification of an image or in the variation of the frequency of a moving wave source with respect to a stationary observer, are facts of everyday life. In signal analysis, the Mellin transform is used to analyze signals with respect to their scale content. Much like the fractional Fourier transform is a generalization of the classical Fourier transform onto the time- frequency plane, the fractional Mellin transform is defined as a generalization of the ordinary Mellin transform onto the scaled time-frequency plane. In this thesis, algorithms are developed to compute the fractional Mellin transform digitally using the MATLAB numeric analysis software package. Performances of the various algorithms are compared through different simulations. Keywords : Mellin transform, fractional Mellin transform, fractional Fourier transform, time-frequency analysis, time -scale analysis