Donatılı zemin istinat duvarlarının deprem davranışlarının çeşitli deprem yönetmeliklerince incelenmesi
Study of system behaviour of strip reinforced earth walls by different earthquake codes
- Tez No: 151257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
DONATILI ZEMIN İSTİNAT DUVARLARININ DEPREM DAVRANIŞLARININ ÇEŞİTLİ DEPREM YÖNETMELİKLERİNCE İNCELENMESİ ÖZET Bu tez kapsamında şerit donatılı zemin istinat duvarlarının deprem davranışları, Japonya, Hindistan, Türkiye ve A.B.D Deprem yönetmeliklerince incelenmiştir. Bu amaçla üç değişik yükseklikte, üç ayrı zemin ortamında, üç ayrı deprem bölgesinde boyutlandınlan bu duvarlar ülkelere göre karşılaştınlmıştır. Tez dokuz bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, çalışmanın zemin mühendisliğindeki yeri ve önemi ile problemin tanımı yapılmıştır. İkinci bölümde, istinat duvarlarının kullanım amaçlarından, türlerinden ve bu duvarlara etkiyen kuvvetlerden kısaca bahsedilip stabilite tahkikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, donatılı zeminin tarihçesi, mevcut donatılı zemin sistemleri ve ana prensipleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, tezin konusu olan şerit donatılı zemin istinat duvarları ayrıntılı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda şerit donatılı zemin istinat duvarlarının genel uygulamaları, yapım malzemeleri, yapım aşamaları ve ölçekli modeller kullanılarak yapılan araştırmaları anlatılmıştır. Beşinci bölümde, şerit donatılı zemin istinat duvarlarının dinamik durumda dış stabilite ve iç stabilite tahkikleri anlatılmıştır. Altıncı bölümde, istinat duvarları Türk Deprem Yönetmeliği, Japonya Deprem Yönetmeliği, Hindistan Deprem Yönetmeliği ve Amerikan Karayolları İdari Şartnamesi'ne göre incelenmiştir. Yedinci bölümde, dört ülke için yapılan hesap adımlan ile duvara etkiyen kuvvetlerin büyüklükleri ve etki noktalarının hesaplanması anlatılmıştır. Sekizinci bölümde, yapılan hesaplar sonucunda ulaşılan bulgular tablo ve grafik olarak verilmiştir. Dokuzuncu bölümde ise bu bulgular ışığında varılan sonuçlar ile yorumlara yer verilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
STUDY OF SYSTEM BEHAVIOUR OF STRIP REINFORCED EARTH WALLS BY DIFFERENT EARTHQUAKE CODES SUMMARY In the scope of this study, the behavior of strip reinforced earth walls is determined by Japan, India, Turkey and U.S.A. earthquake codes. The strip reinforced earth walls of which dimensions are given with different three heights, three soil conditions and three earthquake zones are compared in accordance with the above stated countries. This study is comprising nine sections. In the first section, the meaning of the study of the soil engineering with it's importance and definition of the problem are described. In the second section, the use of the retaining walls, their types and the force tofthe walls are briefly explained and stability investigations are made. In the third section, the history of reinforced earth, existing reinforced earth systems and major principles are explained. In the fourth section, strip reinforced earth retaining walls which are the subject of the study are explained in details. In connection the general applications of strip reinforced retaining walls, construction materials, the stages of construction and investigations which made use scaled models are explained. In the fifth section, the out and inside stability of the strip reinforced earth retaining walls under the dynamic condition are examined. In the sixth section, retaining walls are explained according to the Turkish Earthquake Codes, Japan Standards for Aseismic Civil Engineering Constructions, Indian Standard Criteria for Eartquake Resistant Design of Structures and Federal Highway Administration in United States. xmIn the seventh section, the method of calculation and the strength of the forces effecting the wall and the points of effection concerning these four countries are explained. In the eight section, the results obtained after calculations mode are shown in tables and diagrams. In the nineth section, the results obtained in the light of the inventions and comments related are stated. xiv