Dalga modellenmesinde yapay sinir ağlarının TELEMAC nümerik modeli ile birlikte kullanımı
Co-utilisation of artificial neural networks and TELEMAC numerical modeling
  1. Tez No: 151258
  2. Yazar: TOLGA OZAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM CIĞIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
DALGA MODELLENMESINDE YAPAY SINIR AĞLARININ TELEMAC NÜMERİK MODELİ İLE BİRLİKTE KULLANIMI ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Tuzla Limanında dalga modellenmesinde yapay sinir ağları TELEMAC nümerik modeli ile birlikte kullanılmıştır. TELEMAC model sisteminde bulunan modüllerden dalga modellenmesinde kullanılan ARTEMIS modülünde çalışılmıştır. ARTEMIS modülünün çalıştırılmasmdan önce ve sonrasında MATISSE, RUBENS ve Fortran dilinde yazılmış alt programlarda çalışılmıştır. Modelleme yapılırken kısa peryodlu dalgalarla çeşitli simülasyonlar yapılmıştır. ARTEMIS yazılımı ile Tuzla Limanında dalga modellenmesi yapıldıktan sonra RUBENS programından alınan sonuçlardan dalga yüksekliği verileri yapay sinir ağlarının eğitiminde kullanılmıştır. Yapay sinir ağlarıyla yaptığımız çalışmamızda radyal tabanlı fonksiyonlara dayalı sinir ağları tercih edilmiştir. Yapay sinir ağları ile yapılan tahminler için MATLAB programında kod yazılmıştır. Yapay sinir ağları ile yapılan tahminlerin sonuçları TELEMAC model sistemi sonuçları ile karşılaştırılmış ve birbirine yakın sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
CO-UTILISATION OF ARTIFICIAL NEURAL NETWORKS AND TELEMAC NUMERICAL MODEL IN WAVE MODELING SUMMARY In this master thesis, artificial neural networks and a numerical model(ARTEMIS) were used in wave modeling in Tuzla Harbour. ARTEMIS which is one of the TELEMAC modeling system is a Fortran code and employed together with modules such as MATISSE and RUBENS. The modeling included various simulations with short period waves. Following the wave modeling studies in Tuzla Harbour with ARTEMIS software, wave height results obtained from RUBENS software was used in the training of artificial neural networks. Moreover, radial basis function neural network was preffered as the neural network algorithm. For artificial neural network estimations, a MATLAB program was used. The ANN estimations and the ones taken from TELEMAC modeling system were compared and satisfactory results were obtained. XI