Modele dayalı öngörülü endüstriyel kontrolörlerin gerçeklenmesi
Implementation of model based predictive industrial controlers
- Tez No: 151280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALMAN KURTULAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
MODELE DAYALI ÖNGORULU ENDÜSTRİYEL KONTROLÖRLERİN GERÇEKLENMESİ ÖZET Son yıllarda, endüstride PID'nin yanı sıra öngörülü kontrol bakış açısı ile geliştirilmiş Modele Dayalı Öngörülü Kontrol algoritmaları da kullamlmaktadır. Ölü zamanlı sistemlerin kontrolü, parametresi zamanla değişen sistemlerin kontrolü, doğrusal olmayan sistemlerin kontrolü ve sistemde bulunan smırlandınlmalann ele alınması günümüzün önemli kontrol problemleridir. Model Tabanlı Öngörülü Kontrol doğası gereği ölü zaman etkisini yok etme Özelliğine sahiptir. Diğer problemlerle başa çıkabilmek için geliştirilmiş farklı Modele Dayalı Öngörülü Kontrol algoritmaları da bulunmaktadır. Bu algoritmalar söz edilen kontrol problemlerinin çözümünde belirli ölçüde başarılı oldukları için ve diğer yöntemlere göre uygulanmaları görece kolay olduğundan endüstride kabul görmüştür. Bu çalışmada endüstride yaygın olarak kullanılan Modele Dayalı Öngörülü Kontrol algoritmaları tanıtılmıştır. Bu algoritmalarda kısıtlamaların nasıl ele alınabileceği ve çok değişkenli sistemler için genişletilmeleri kısaca açıklanmıştır. Çalışmada bir Dayanıklı Modele Dayalı Öngörülü Kontrol algoritması da anlatılmıştır. Çalışmada tanıtılan Dinamik Matris Kontrol, standart Genelleştirilmiş Öngörü Kontrol ve gene bu çalışmada anlatılan bir yöntemle parametreleri basit bir biçimde hesaplanmış bir Genelleştirilmiş Öngörülü Kontrol algoritması parametreleri zamanla değişen PT326 ısıl sistemine uygulanmış ve sonuçlar verilmiştir. Model Algoritmik Kontrol algoritması ve Dayanıklı Modele Dayalı Öngörülü Kontrol algoritması MATLAB ortamında gerçeklenmiş ve sonuçlar verilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
IMPLEMENTATION of MODEL BASED PREDICTIVE INDUSTRIAL CONTROLERS SUMMARY Recently, beside PID controllers some Model Based Predictive Control algorithms have been used in industry. Control of systems with time delay, systems with parametric uncertainties, nonlinear systems, multivariable systems and consideration of constraints on systems are fundamental control problems. Model Based Predictive Control has dead time compensation because of its nature. Some Model Based Predictive Control algorithms have been improved to overcome with, the other problems. They have a certain degree of success in performance and robustness and implementation of algorithms are easier than the other algorithms. Therefore these algorithms have been accepted by industry. In this study some widely used Model Based Predictive Control algorithms are introduced. Consideration of constraints in these algorithms and extensions to multivariable case are briefly explained. A robust Model Based Model Predictive Control algorithm is also introduced in this study. Dynamic Matrix Control algorithm, standard Generalised Predictive Control algorithm and a Generalised Predictive Control algorithm whose parameters are obtained easily by using a method given in this study, implemented on a PT326 thermal system with parametric uncertainties and implementation results are given. Model Algorithmic Control algorithm and Robust Model Based Predictive Control algorithm realized in MATLAB environment and results are given. vm