Industrial networks (an application protocol on CANbus: CANUP)
Endüstriyel ağlar (CANbus üzerine bir uygulama: CANUP)
  1. Tez No: 151279
  2. Yazar: AKIN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EŞREF ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ENDÜSTRİYEL AĞLAR (CANBUS ÜZERİNDE BİR UYGULAMA PROTOKOLÜ: CANUP) ÖZET Tezimiz, endüstriyel ağlara genel bir bakışla başlamaktadır. En yaygın olarak kullanılan 5 sistem Ethernet, Modbus, Profibus, Foundation Fieldbus ve CANbus kısaca anlatılarak avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Bu karşılaştırmada CANbus güçlü hata belirleme mekanizmaları, güvenilir yapısı, düşük maliyeti ve kolay uygulanabilirliği ile öne çıkmaktadır. Ayrıca tasarımcılar için hem yarı iletken hem de yazılım ve uygulama protokolü anlamında çok sayıda alternatif bulmak mümkündür. Bundan sonra CANbus protokolü ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Protokolün tarihçesi ve gelişim aşamaları kronolojik olarak anlatılmıştır. Protokol tanımlamalar ve işleyiş açısından ayrıntılarıyla incelenmiştir. Protokolün en önemli avantajlarından biriside birden fazla ünitenin aynı anda hatta erişmesine izin vermesidir. Herhangi bir çakışma durumunda ise yazılım ve donanım olarak bir problem oluşmadan yüksek öncelikli mesaja sahip olan ünite erişim hakkını kazanmakta diğer üniteler alıcı konumuna geçerek haberleşme devam etmektedir. Sonraki bölümde CANbus üzerinde tanımlanmış en yaygın 2 uygulama protokolü CANopen ve DeviceNet kısaca anlatılmış daha sonra aşağıdaki 6 açıdan protokoller karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıklar incelenmiştir.. Mesaj Kimliği Atama Sistemi. İşlem Verilerinin Aktarımı. İki nokta arasında haberleşme kanalları. İşlem veri mesaj bağlantılarının kurulması. Ağ yönetimi. Cihaz modelleme ve cihaz profilleri Tezimizin en önemli bölümü ise CANbus üzerinde yeni bir uygulama protokolünün tanımlandığı bölümdür. CANUP (CAN Uygulama Protokolü) adını verdiğimiz bu protokol uygulamadan bağımsız olarak haberleşme hızı, mesaj kimliği atama, veri değişimi metotları, ağ yönetimi ve mesaj tetikleme mekanizmaları ile ilgili kuralları ve yapıları tanımlamaktadır. Son bölümde ise tanımlanan CANUP protokolünün asansör kontrol sistemlerine uygulanması anlatılmaktadır. ASCAN olarak adlandırdığımız bu uygulamada asansör kontrol sistemlerinde kullanılan 3 ayrı seri haberleşme hattı tek bir CANbus hattında birleştirilmiştir. Ana kontrol paneli ile kat ve kabin üniteleri arasındaki haberleşme sistemi ayrıntılı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
INDUSTRIAL NETWORKS (AN APPLICATION PROTOCOL ON CANBUS: CANUP) SUMMARY Our thesis begins with an overview of industrial networks. Most commonly used 5 systems Ethernet, Modbus, Profibus, Foundation Fieldbus and CAN are briefly explained and advantages and disadvantages are analysed. In this comparison CANbus looks ahead due to its high reliability, robust error confinement mechanisms and easy and low cost implementation ability. Nevertheless there are lots of chips, software and application protocol alternatives for designers. Then, CANbus protocol is explained in details. The history of the protocol and development stages are described in chronological order. The protocol is analyzed in detailed with definitions and functions. One of the most important advantages of the protocol is that it allows multiple units to access bus simultaneously. In case of collusion the unit with high priority message wins bus access right and other unit(s) becomes receiver. So communication is carried on without causing any hardware or software problem. After that 2 well-known application protocols CANopen and DeviceNet defined on CANbus are explained briefly. Then the protocols are compared in following points and similarities and differences are discussed. Message Identifier Assignment Sytem Process Data Exchange Peer to peer communication channels Establisment of process data message connections Network Management Device modelling and device profiles Definition of a new application protocol on CANbus is the most important part of the thesis. The protocol named as CANUP (CAN Uygulama Protokolü) defines general rules and structures for message identifier allocation, data exchange methods, network management, message triggering and baudrate. At the last, an application of CANUP protocol for lift control systems is described. In this application named as ASCAN 3 different networks in lift control systems are gathered on single CAN network. Communication system between main control panel, cabin and floor units is described in details. XI