Proposal for modular facade design
Modüler cephe tasarımı için öneri
  1. Tez No: 151309
  2. Yazar: MİNE ŞENYÜRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
MODÜLER CEPHE TASARIMI İÇİN ÖNERİ ÖZET Bu çalışmanın amacı modüler prensiplerin bina cephe tasarım ve inşasında kullammımn getireceği faydalan göstermek ve modülerlik kavramının cephe tasarımına nasıl uygulanabileceği konusunda bir öneri getirmektir. Çalışmanın giriş bölümünde sürekli artan yeni bina ihtiyacından ve bu ihtiyacı çabuk karşılayabilmek adma kaliteden ödün verilmesi hatasına düşülmemesi gereğinden bahsedilmektedir. Bu nitelik nicelik Mlemine çözüm olarak modüler tasarım önerilmektedir. Modüler tasarım boyutsal olarak koordine edilmiş komponentlerin, bu komponent boyutlarının katı olarak boyutlandırılmış açıklıklarda kullanılması suretiyle komponentlerin onlara ayrılan boşluklara uydurulması için gerçekleştirilen işlemlerin ortadan kaldırılması prensibine dayanır. Çalışmanın ikinci bölümünde modüler prensiplerin kabulünün bina üretim sürecinin komponent üretimi, tasarım ve inşaat aşamalarında sağladığı faydalar ayrı ayrı incelenmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde modüler cephe tasannu için bir öneri getirilmektedir. Bu öneri ortagonal bir referans sistemine oturan ve kat yükseküğinin kat boyunca sabit kaldığı tüm binalarda kullanılabilmektedir. Bu öneride cepheler bir bütün olarak değil parça parça boyutlandmlmakta daha sonra bir araya getirilerek cephe boyutuna ulaşılmaktadır. Bu parçaların seçilmesindeki kriter cephe yönünün değiştiği köşeler olarak seçilmiştir. Öneride cepheler örme ve giydirme olarak iki farklı grupta incelenmiştir. Bu iki grubun boyutlandınlmasında etkili olan ortak ve farklı pek çok özellikleri vardır. Birinci özellik plandır. Değişik plan tiplerinin boyutiandırmadaki etkileri örme ve giydirme cepheler için formüle edilmiştir. xıÖrme cepheler, bina iskeletinin içerisinde dolgudur, bu sebeple dizilimleri taşıyıcı elemanlar ve kapı ve pencere çerçeveleri için bırakılmış boşluklardan etkilenir. Bu etkiler içerisinde yer alması muhtemel olan dış cephe ile kesişen iç duvarlar bu çalışma kapsamında yer almamaktadır. Binalarda dolgu iç duvarlar kullandığı varsayılmaktadır. Mutlaka örgü iç duvar kullamlması istendiği takdirde bu duvarların cepheye metal bağlar yardımıyla kenetlenmesi gerekmektedir. Şaşırtma, örme cephelerin boyutiandmlmasını etkileyen başka bir özelliktir. Tezde şaşırtma boyutunun belirlenmesi kullanılacak modülün boyutları ile ilgili bir takım sınırlamalar da getirmiştir. Örme ve giydirme cepheler boyutlandırma metodular açısından farklılık gösterseler de modüler bir cephe ancak tasarım ve komponentler beraberce gerekli sınırlamalara uydukları takdirde elde edilebilmektedir. Giydirme cepheler hem bina ile bir bütün hem de binadan ayrıdırlar. Örme duvar gibi dolgu vazifesi görmediklerinden süreksizlikler boyutlandranalarma etki etmez. Sürekli göz önünde olduklarından aynı zamanda bir estetik ifade aracıdırlar. Birden çok komponent kullanılması, komponentlerin kendi aralarındaki düzeninde çeşitli oynamalar yapılması gibi tasarım prensiplerinin kullamlmasmm etkileri giydirme cephe boyutlandırma önerilerinde dikkate alınmıştır. Dördüncü bölümde çalışma kapsamında geliştirilen bilgisayar programı anlatılmıştır. Bu program kullanıcının girdiği cephe boyutlarım bölüm 3'te elde edilen prensipler doğrultusunda en yalan modüler cephe boyutlarına çevirmekte kullamlmaktadır. En fazla 40 köşe noktası içeren cephelerde kullamlabilmektedir. Program cepheleri bir bütün olarak değil her yönünü ayrı ayrı incelemektedir. îlk olarak programa bilgilerin girilme formatı ile ilgili bilgi verilmiş daha sonra bu bilgilerin program tarafından nasıl işlendiği açıklanmıştır. Bu programda kullanılabilecek örme ve giydirme cephe elemanları ve süreksizliklerin boyutları ile ilgili sınırlandırmalar belirtilmiştir. Daha sonra programın en yakın modüler boyutları nasıl hesapladığı anlatılmış ve en son olarak sonuçların sunuluş şekli açıklanmıştnr. Dördüncü bölümün sonunda program tarafından çözülmüş dört adet örme ve beş adet giydirme cephe örneği verilmiştir. Örme cephe örnekleri çeşitli süreksizlik kombinasyonları ve sıfır süreksizlik versiyonlarım içermektedir. Program tarafından önerilen boyutlar, girdiler ile karşılaştırılarak süreksizlerin boyutlandırmaya etkisi xııgösterilmiştir. Giydirme cephe örnekleri ise değişik adette modül kullanımı ve bir modüle öncelik verilmesi versiyonlarım içermektedir. Program tararından önerilen sonuçlar, girdiler ile karşılaştırılarak farklı modül adedi ve bir modüle öncelik verilmesinin boyutlandırmaya etkisi gösterilmiştir. Bütün örnekler için önerilen boyutlar, girdiler ile karşılaştırılarak modüler boyutlara ulaşmak için gerekli değişim yüzdesi de gösterilmiştir xııı
Özet (Çeviri)
PROPOSAL FOR MODULAR FACADE DESIGN SUMMARY The aim of this thesis is to demonstrate the benefits of using the concept of modularity in the design and construction of building facades and make a proposition on how to apply this concept to its design phase. The introduction part of this thesis concentrates on the increasing demand for new buildings to answer the needs of urban life and the pitfall of providing high quantities with the sacrifice of quality that is faced by building professionals. As an answer to this dilemma the thesis suggests modular practice; a system of building which employs dimensionally coordinated components in clearances dimensioned as multiples of these components thus eliminating the need for reshaping materials. The second part of the thesis emphasizes the benefits of adopting modular practice. Modular practice consists of three phases; component manufacture, architectural design and construction. Distinct benefits at each phase are handled separately. In the third part, a modular facade design proposition is made. The proposition is valid for facades that fit into an orthogonal reference plane in which the walls follow two directions perpendicular to each other and heights of storeys are uniform throughout the whole floor perimeter. In the proposition a facade is not considered as a Whole but as the sum of many sections. Sections are defined as outer wall segments that lie between consecutive corners where facade direction changes. It is suggested that facade sections are dimensioned discretely and than brought back together to the form of a facade. Facades are divided into two groups as masonry and curtain walls. The common and differentiating properties of these groups that must be taken into account while dimensioning are explained along with solved examples. The first description is given on the plan view property. Different effects of plan view types on dimensioning of masonry and curtain wall facade sections are formulated. xivMasonry is an infill; its course is disturbed by the skeletal system as well as door and window frames. Discontinuity causes, openings such as those left for frame placement and structural necessities such as columns are properties of masonry that effect dimensioning. Internal walls intersecting with the facade are not considered as discontinuity causes. The buildings considered use partition walls, plaster or plywood panels which are stabilized by studs even if internal masonry walls are used they are considered to be bonding to the facade by the use of metal ties. Load bearing internal walls that penetrate into the facade and effect component alignment are not in the scope of this thesis. Staggering is another property of masonry that effects dimensioning. In the thesis the formulation of the amount of stagger also dictated some limits regarding component dimensions. Although masonry and curtain walls differ in dimensioning methods, in both groups, a modular facade can only be achieved when both the components used and the design itself fulfills some requirements. Curtain walls are formed by panels hanging from edges roofs or floor decks, they are attached to the building but also separate from it. Because curtain wall facades are on permanent display they are also a form of esthetic expression. The effects of design principles such as the use of multiple components and alignment manipulations on dimensioning are formulated instead of discontinuities and stagger in masonry. In part four the computer program which is designed as a part of this thesis is explained. It is used in revising proposed facade dimension to modular dimensions by the use of the principles explained in part three. It can be used in calculations of facades employing up to forty corner points. The program considers facades not as whole but as separate sides. First information is given on the format of entering the proposed facade data into the program, and then how the program analyzes this data to get section properties is explained. Dimensional properties that must be embodied by masonry and curtain wall components and discontinuities suitable for use in this program embody are explained. Then how the program makes use of this data to reach the closest module quantity is shown. Finally the way the program presents the results is described. xvIn the end of the fourth section four masonry and five curtain wall facade examples are solved showing the use of the program in detail. Masonry facade examples are solved with a variety of possible discontinuity combinations and also without discontinuities. The results of different examples are compared showing the effect of different discontinuities on suggested dimensions. Curtain wall facade examples are solved employing different quantities of components with and without alignment manipulations. The results of different curtain wall facade examples are compared showing the effect of component quantities and manipulation on suggested dimensions. Suggested dimensions from all examples are also compared with the proposed results to show the percentage of change required to attain modularity. xvi