Deprem kuvvetlerine karşı betonarme perdelerin davranışı ve betonarme bir yüksek yapının projelendirilmesi
The behaviors of reinforced concrete structural shear walls under dynamic loads and desing of a reinforced concrete tall story building
- Tez No: 151327
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY AKSU ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
BETONARME PERDELERİN DEPREM KUVVETLERİNE KARŞI DAVRANIŞI VE ÇOK KATLI BETONARME BİR BİNANIN TASARIMI ÖZET Yüksek lisans tezi olarak, Doç. Dr. Tülay Aksu ÖZKUL danışmanlığında yapılan bu çalışmada, deprem kuvvetlerine karşı perdelerin davranışı ve boyutlandırması ile ilgili esaslardan bahsedilmiş ve daha sonra da çok kath, taşıyıcı sistemi perde ve çerçevelerden oluşan bir betonarme binanın deprem yükleri etkisindeki davranışı ve tasarım aşamaları irdelenmiştir. Söz konusu çalışmanın ikinci bölümünde, betonarme perdeler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Yine bu bölümde, perdelerin yerleştirilme ve modelleme esasları, boşluklu ve boşluksuz perdeler ve tüp sistemler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, perdelerin davranış esasları, göçme şekilleri, boyutlandırma esasları, perdeler arası bağ kirişleri, bağ İdrişlerinin davranışı, önemi ve göçme şekilleri üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda, ABYYHY'deki perde ve bağ kirişleri hakkındaki konstrüktif kurallar ve hesap esasları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın sonraki bölümlerinde, perde ve çerçeve sistemden oluşan çok katlı betonarme bir binanın tasarımı yapılmıştır. Söz konusu bina 1. Deprem Bölgesinde olup, 1 bodrum kattan, 1 zemin kattan ve 13 normal kattan oluşmakta ve konut olarak kullanılması amaçlandırılmaktadır. Bodrum kat yüksekliği 3.5 m, zemin ve normal katların yükseklikleri ise 3 m'dir. Döşeme kirişli plâk döşeme olarak seçilmiştir. Malzeme olarak C25 VE BÇIIIa ( S420 ) kullamlmıştır. TS498'de verilen yüklere göre zati ağırlık ve hareketli yükler hesaplanmış ve bu yüklerin etkisinde elemanların ön boyutları TS 500 ve ABYYHY'de belirtilen kurallara göre belirlenmiştir. Daha sonra binanın SAP 2000 sonlu elemanlar analiz programı kullanılarak 3 boyutlu modellemesi yapılmıştır. Binanın deprem kuvvetleri etkisindeki davranışını incelemek için ABYYHY'de anlatılan Eşdeğer Deprem Yükü yöntemine göre belirlenen kuvvetler bilgisayar modelinde etki ettirilip dinamik çözüm elde edilmiş ve buradan da binanın doğal titreşim periyotları bulunmuştur. Daha sonra yapının Fiktif Çerçeve Çözümü yapılıp binanın periyotları her iki doğrultu için de bulunmuştur. Bu periyot değerleri SAP 2000'den elde edilen değerlerle karşılaştırılıp hata oranlan tespit edilmiştir. SAP 2000'den elde edilen sonuçlar kullanılarak, zemin kat kolon ve kirişleri ile perde duvarları için betonarme hesaplar yapılmıştır. Yine SAP 2000'den elde edilen sonuçlar doğrultusunda radye temel plaklarının ve İdrişlerinin betonarme hesapları yapılmıştır. Bina, ABYYHY'de belirtilen bina düzensizliklerinden olan Al - Burulma Düzensizliği ve B2 - Yumuşak Kat Düzensizliği açısından irdelenmiştir. XIVAyrıca yine ABYYHY'de belirtilen kontrollerden olan göreli kat ötelemesi ve ikinci mertebe etkileri kontrolleri de yapılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
THE BEHAVIORS OF REINFORCED CONCRETE STRUCTURAL SHEAR WALLS UNDER DYNAMIC LOADS AND DESIGN OF A REINFORCED CONCRETE TALL STORY BUDLDING SUMMARY It is talked about, the behaviors and dimensioning basis of shear walls under dynamic loads and also the behaviors and the design steps of a tall story reinforced concrete building, as a master thesis under the supervision of Assoc. Prof. Dr. Tülay Aksu ÖKZUL. In the second part of the thesis, some general knowledge about shear walls is given. Once again at the same part, it is talked about arranging and basis of shear walls, coupled shear walls and the tube systems. Afterwards, in the third part of the thesis, it is talked about the behaviors and dimensioning basis, failure modes of shear walls, the behaviors and the failure modes of coupled beams. At the same time, some knowledge is given about the constructive rules and calculation basis according to the Turkish Earthquake Code, about the shear walls and coupled beams. In the following parts of the thesis, reinforced concrete tall story building consisting of 1 basement story, ground floor and 13 official stories, which is located in 1st degree seismic zone, is analysed. This building is designed as residence. The basement story is 3.5 m, the ground floor and official stories are 3 m in height. The floor slabs are plates and structural system consists of frame elements and shear walls. C25 and S420 are used, as materials. First of alL under the effects of self weight and live loads presented in TS 498, preliminary dimensions are assigned to the structural elements according to the rules mentioned in TS 500. After that, 3 dimensional modelling of the building is made by using the SAP 2000 finite element analysis programme. For the purpose of considering the behavior of the building undergoing the lateral seismic effects, the loads found according to the Equivalent Seismic Load method presented in the Turkish Earthquake Code, are applied in the computer model. According to the results of these analysis made by SAP 2000 programme, the natural vibration periods of the building are found. After that, the period values of the building for both x and y directions are found according to the fictitious frame solution of the building. The period values found by SAP 2000 programme and the ones found by the Fictitious Frame Method are compared with each other and the error ratios are found between these period values. XVIBy using the results from SAP 2000 analysis, the reinforced concrete sectional calculations about the ground floor columns, beams and the shear walls, are made. Once again, according to the results obtained from SAP 2000 analysis, the reinforced concrete sectional calculations about the mat foundation slabs and beams are made. After aH these, the building is examined about the disorders, presented in Turkish Earthquake Code, which are Al - Twist Disorder and B2 - Between Adjacent Stories Stiffness Disorder. The checkings, relative floor displacement and second stage effects, presented in Turkish Earthquake Code are also made. xvn