Rijitleştirilmiş boşluklu perdelerin statik yatay yükler altındaki davranışının incelenmesi
Investigation of the coupled structural walls under the behaviour of static lateral loads
  1. Tez No: 166451
  2. Yazar: EMRAH KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KONURALP GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Boşluklu perdeler, yüksek yapılarda rüzgar ve deprem yüklerini temsil eden yatay yüklere karşı dayanım ve rij itliği arttırmak üzere yapı sistemlerine ilave edilen taşıyıcı elemanlardır. Bu çalışmada, dolu perdeler ile boşluklu perdeler arasında olan ve olumlu yönleri daha fazla olması beklenen rijitleştirilmiş boşluklu perdelerin statik yatay yükler altodaki davranışı incelenmiştir. Rijitleştirilmiş bölgenin (kat ve/veya katların) perde yüksekliği boyunca konumuna ve rijitleştirilmiş bölgenin genişliğine bağlı olarak, kritik kesitlerdeki iç kuvvetlerin değişimi, tepe yerdeğiştirmesi ve 1.moda ait periyotun değişimleri incelenmiştir. Özellikle bu çalışmada, yatay yükler etkisindeki boşluklu perdelerde çok zorlanan bağ kirişlerinin durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Rijitleştirilmiş boşluklu perdeler de, rijitleştirilmiş bölgenin perde yüksekliği boyunca konumuna bağlı olmak üzere, bağ kirişlerindeki eğilme momentleri ve bunlara bağlı olmak üzere kesme kuvvetleri önemli ölçüde azalmaktadır. Bunun sonucu olarak, bağ kirişlerinde donatı hesaplarında karşılaşılan güçlüklerin aşılması mümkün olabilmektedir. Boşluklu perdelerin bölgesel olarak rijitleştirilmesi daha başlangıçta boyutlandırma aşamasında dikkate alınabileceği gibi, boşluklu perdeleri bulunan mevcut betonarme binaların güçlendirilmesi aşamasında, binaların yatay yükler etkisindeki davranışını iyileştirmek amacıyla, bu tür perdelerde rijitleştirilmiş bölgelerin oluşturulması bir güçlendirme tekniği olarak düşünülebilir. Sayısal inceleme aşamasında, boşluklu perdelerde, kat sayısının değişimi, perdelerin eğilme düzlemindeki uzunluklarının değişimi, bağ kiriş yüksekliğinin değişimi gözönüne alınmıştır. Sayısal incelemelerde SAP2000 bilgisayar programı kullanılmıştır. Sayısal sonuçlar incelenerek, gözönüne alman büyüklüğün (kesit zoru, tepe yerdeğiştirmesi, l.mod periyotu) rijit bölgenin ( kat ve/veya katların) hangi konumlarında en optimum değerleri verdiği araştırılmıştır. Deprem ve rüzgar etkilerini temsil eden statik yatay yükler, tepede tekil yatay yük ve perde yüksekliği boyunca uniform veya üçgen yayılı yük durumları olarak göznüne alınmıştır. Birinci moda ait periyodun elde edilebilmesi için bu yükler katların toplandığı kat seviyelerinde statikçe eşdeğer tekil yüklere dönüştürülmüştür. xıv
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE COUPLED STRUCTURAL WALLS UNDER THE BEHAVIOUR OF STATIC LATERAL LOADS SUMMARY Coupled stnıctural walls are the structural members that are widely used in medium ör high - rise buildings to increase the overall rigidity and resist the lateral loads due to wind ör earthquakes. hı this study, the behavior of stiffened coupled structural walls, which has göt more advantages beside walls and coupled walls have been analyzed under static lateral loads representing the earthquake and wind effects. We investigated the internal forces at critical sections, displacements and 1. natural period for the various rigid storey and/or storeys locations along the building height and the width of the rigid section. in this study, we especially search the coupling beams, which was strained much in coupled structural walls. in stiffened coupled structural walls, the bending moments of coupling beams and also the shearing force decrease much under the effects of the rigid section along the building height. As a result we can solve the reinforcement problems in coupling beams. We can consider to make the coupling beams as a local rigid area in the pre design phase. And we can also reinforce the buildings which has göt coupling beams by improving the behavior of the reinforced concrete buildings under the effects of lateral forces. in fact of the view that the differences of the number of storeys, the length of the walls under plane flexure, and the height of the coupling beams in analysis of the numerical solutions, SAP 2000 was used in the calculations. By evaluating the results of numerical solutions, suitable location of rigid storey along the structural height was obtained. We consider the static lateral loads representing the earthquake and wind effects, concentrated load at the top, uniform and triangular loads, which lay along the building height. XV