Fırın ön kapaklarında ısı transfer mekanizmasının deneysel ve teorik incelenmesi
Experimental and theoritical investigation of the heat transfer mechanism of an electrical domestic oven door
- Tez No: 151361
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER EĞRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
FIRIN ÖN KAPAKLARINDA ISI TRANSFER MEKANİZMASININ DENEYSEL VE TEORİK İNCELENMESİ ÖZET Ev tipi elektrikli fırın genel enerji tüketim bilançosu üstüne yapılan çalışmalar kapaktan olan ısıl kayıpların toplam fırın enerji tüketimde önemli oranlara sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı da elektrikli fırınların ön kapaklarından gerçekleşen ısı transfer mekanizmasının deneysel ve teorik olarak incelenerek, fırın kapaklarından gerçekleşen ısıl kayıpların azaltılmasına ve kapak dış yüzey sıcaklığının düşürülmesine yönelik yöntemlerin belirlenmesidir. Bu çalışmaya ışık tutması açısından günümüze kadar fırın kapakları hakkında yayınlanan patentler ve ısı kayıp mekanizmaları ve modellenmesi ile ilgili makaleler incelenmiştir. Literatür araştırmasından sonra fırın ön kapağının ısıl performansının belirlenmesi, ısıl kayıpların azaltılması ve dış cam sıcaklığının düşürülmesine yönelik deneyler yapılmıştır.Kapak yapısı üstünde yapılan çeşitli modifikasyonların fırın enerji tüketimine ve kapak dış yüzey sıcaklığına olan etkileri belirlenmiştir. Bu bilgiler ışığında optimum fayda esasına dayalı bir kapak tasarımı oluşturulmuştur. Deneyler, fırın ön kapak deneyleri için tasarlanmış olan ve deneyler arasında özdeş çalışma koşulları oluşturması hedeflenen ön kapak deney düzeneğinde gerçekleştirilmiştir. Bu deney düzeneği ile sonuçları etkileyen ve belirsizlik yaratan parametre sayısının azaltılması (fırınlar arası farklılıklar, termostat ayarı, fırın kütlesi vs.), daha kontrollü deney yapma olanağı sağlaması hedeflenmiştir. Deneylerden elde edilen bilgiler ışığında, kapakta ısı transfer mekanizmaları modellenerek, kapaktan olan ısı kayıplarına bağlı olarak kapak sıcaklıklarını hesaplayan bir program oluşturulmuştur. Program yardımıyla farklı cam sayılarında, cam özelliklerinde ve farklı hava geçiş hız ve varyasyonlarında kapakların ısıl performansı hesap edilebilmektedir. vı
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL & THEORETICAL INVESTIGATION OF THE HEAT TRANSFER MECHANISM OF AN ELECTRICAL DOMESTIC OVEN DOOR SUMMARY The experimental results on the energy consumption of a conventional oven indicate that heat loss from oven door is a major part of total energy consumption of an oven. The aim of this study is to examine the thermal performance of an oven door experimentally and theoretically, investigate methods to decrease the heat loss and the surface temperature of oven door. In order to give a direction to this study, some patents concerning heat loss mechanism and cooling system for oven doors and articles about modeling of an oven door are studied. The experiments are made to determine thermal performance of an oven door and to decrease the energy consumption and the surface temperature of an oven. Various modifications are investigated to determine effects on the energy consumption and surface temperature of an oven door. By the results of these studies, the oven door design criterions are determined with concerning optimum utility. The experiments are made at the specifically designed oven door test apparatus to obtain identical working condition for all the experiments. The effects of uncertainties, which are coming from real oven working conditions, are eliminated by means of this test apparatus. By the results of these experiments, the heat transfer mechanism of oven door is modeled and a heat transfer calculation program is written to calculate temperature of oven door depending on heat loss. By means of this calculation program, the effects of different variables on the thermal performance of oven door can be calculated, such as quantity and properties of glass, different airflow velocity. VII