Tarım ekonomisi alanında yapılan anket çalışmalarının bilgisayarda değerlendirilmesi ve analizi
- Tez No: 15137
- Danışmanlar: PROF.DR. ONUR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
27 ÖZET Tarım Ekonomisi alanındaki çalışmalar daha gerçekçi şekilde analiz edilir ve kaynakların kullanımı en iyi şekilde planlanırsa, kalkınma ve gelişme ile ilgili sorunların çözümünde basarı o derece artar. Bu bakımdan tarımla ilgili verilerin toplanması, islenmesi ve analiz edilmesi, sayısal sonuçların takdim edilmesi ve yorumlanması konularında artık klasik uygulama metotlarının yerine modern yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. Tarım Ekonomisi Bilim Dalında orijinal verilere dayalı çok sayıda çalışma yapılmış ve bundan sonra da yapılması gerekmektedir. Anket verilerinin dökümü ve değerlendirilmesinde çok zaman kaybı olmaktadır. Bu sorunların en aza indirilebilmesi için bilgisayarla analiz yöntemlerinin gelistirimesi gerekmektedir. Bugün hemen her alanda bilgisayar kullanımı son derece hızlı bir şekilde artmaktadır. Bunda en büyük etken bilgisayarların hızlı olmaları, çok küçük hacimlerde bir çok bilgiyi depolayabilmeleri, hesap makinaları ile dahi Çözülebilmeleri çoğu zaman mümkün olmayan bir çok işlemleri yapabilmeleri ve zamandan tasarruf sağlamalarıdır. Bu açıklamaların ışığı altında çalışmanın amaçları su şekilde belirtilebilir: 1.Tarım Ekonomisi alanındaki araştırmalarda kullanılan anketlerin bilgisayarda analiz ve değerlendirmeye uygun hale getirilmesi, 2.Yapılan anketlere ait verilerin bilgisayarın bellek ünitelerinde, sonradan tekrar yararlanılabilecek şekilde saklanmalarını, istenilen ekonomik ve istatistik! analiz sonuçlarını gösteren ekran ve yazıcı (printer) çıktılarının anlamlı çizelgeler halinde elde edilebilmesini sağlayacak ve her türlü ankete maksimum düzeyde cevap verebilecek olan bir bilgisayar programının hazırlanması, 3.Programın esnekliği acısından ilgili diğer paket programlarla bağlantısının sağlanması, 4.Bu çalışmanın, bundan sonra bu alanda yapılacak çalışmalara temel olmasıdır. Bu çalışmada, bilgisayar ve bilgisayarın yardımcı üniteleri, bilgisayar derleyici programları, bilgisayarlarda veri analizine ve program geliştirmeye yönelik kaynak kitaplar ile Tarım Ekonomisi alanında yapılan anketler araştırma materyalinin esasını oluşturmuştur. Uygulamada yararlanılan anketler IBM-PC/XT/AT ve PS/2 uyumlu mikro bilgisayarlar kullanılarak değerlendirilmiştir.28 Hazırlanan program minimum düşeyde bilgisayar kullanım deneyimine sahip olan kimseler tarafından da kullanılacağından, programın hemen her aşamasında konuya duyarlı (context sensitive) yardım sağlanmıştır. Ayrıca programın ana ekranı bir kaç istisnai durum dışında hiç değismemekte ve böylece kullanıcı programın hangi aşamasında olduğunu daima izleyebilmektedir. Bu durum -farklı program modülleri arasında hareket kolaylısı sağlamaktadır. Hazırlanan bilgisayarprogramı genel amaçlı olduğu ve yaklaşık olarak yapılanher türlü anket üzerinde değerlendirme ve analizyapabilmesi hedeflendiği için verilerin gruplandırılmasıve değerlendirilmesinde çok çeşitli seçenekler ortayaçıkmaktadır. Bu nedenle program içerisinde dört ayrı gruplama türü seçenek olarak verilmiştir. Gruplamalar esnasında bazı verilerin değerlendirme dışı kalması için f i ltrel eme mümkün olabilmektedir. Gruplama işlemine başlamadan önce, oluşturulacak olan tablo ya da tablolar için gerekli tanımlamalar yapılmaktadır. Sonuç tabloları, kullanıcı tarafından yapılan grup tanımlamalarına bağlı olarak, satır ve sütun adedi bakımından otomatik olarak ayarlanmakta ve istenildiğinde tekrar kullanılmak üzere bilgisayar diskine kaydedilmektedir. Verilen gruplara göre tabi ol ama yapıldıktan sonra sonuçlar kullanıcının isteğine bağlı olarak bilgisayar ekranında görüntülenebileceği gibi yazıcıdan da kağıt üzerinde alınabilmektedir. Tarım Ekonomisi alanında yapılan anketlerin önemli bir kısmı isletme analizine yönelik olarak hazırlanmaktadır. Bu tür anketlerde hemen hiç değişmeyen standarda yakın bir yapı bulunmakta ve sorular çoğu zaman doğrudan bilgisayarda değerlendirmeye uygun olamamaktadır. Bu tablolardaki bilgilerin iki aşamalı olarak bilgisayarda değerlendiril¬ meleri gerekmektedir. Bu nedenle isletme analizine yönelik olarak hazırlanan anketlere ait verilerin daha sağlıklı olarak bilgisayara girilebilmesi ve gözlemlenebiImesi acısından, daha önce açıklanan genel amaçlı anket değerlendirme programına ek olarak, yine bu program ile entegre halinde çalisması amaçlanan özel amaçlı bir program daha hazırlanmıştır. Bu çalışma, bundan sonra bu alanda yapılacak çalışmalara baz teşkil edecektir. Gelecekte yeni anket uygulamaları ile yeni ihtiyaçların ortaya çıkacağı bir gerçektir. Bu durumda, hazırlanan programlar üzerinde zaman içerisinde yeni düzenlemelerin yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
29 SUMMARY The degree o.f success at solving the problems related to development and improvement relatively becomes greater i f studies in the field of Agricultural Economics are analysed more realisti çal l y and uses of sources planned uıtmost çare. in this respect, instead of classical methods, contemprory ones should be used to obtain data related to agricultüre, to process and analyse t hem, to present and explain -Figüre». in the field of Agricultural Economics, many studies requiring primary data have been done and Mili be done in future. A great amount of time is spent to process and evaluate survey data. To get rid of this problem, methods of analysis directed to computers should be developed. Computer use has been rapidly increasing in almost every branch at present. Computers are speedy and time-saving, they can store large amount of data in a small volume and have ability to make çal çul ati ons which are sometimes impossible to be calculated even by calculators. These are amoung the most outstanding factors för using computers. The basic purposes of this study are (a) to make necessary adjustments on survey forms to enable their evaluation and analysis by computers, (b) to store data in computers' storage units so that they can be reused l ater, (c) to prepare necessary computer programme packages that give screen and printer outputs as meaningful tables shouing economic and statistical results,