Konya ilinde kuru koşullarda tahıl + mercimek yetiştiren tarım işletmeleri ile tahıl yetiştiren tarım işletmelerinin ekonomik faaliyet sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 15136
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
104 6. ÖZET Araştırmanın amacı, Konya ilinde iklim t toprak verimliliğine dayalı olarak nadasa bırakılan, belirli bir üretim potansiyeline sahip kuru koşullarda yılda tahıl + mercimek yetiştiren işletmelerle tahıl yetiştiren işletmelerin ekonomik faaliyet sonuçlarının karşılaştmnasmı yapmaktır. Araştırma alanmdald işletmeler, tahıl + mercimek yetiştiren işletmeler ve tahıl yetiştiren işletmeler olarak iki gruba ayrılmıştır. Her grup için seçilen örnek işletmelerden bilgiler anket yoluyla toplanmıştır. Ortalama işletme arazisi genişliği tahıl + mercimek yetiştiren işletmelerde 268.53 dekar, tahıl yetiştiren işletmelerde ise 280.65 dekardır. Bu miktarların, her iki işletme grubunda da % 99,62'shn terk arazisi oluşturmaktadır. Araştırma alanındaki nüfusun eğitim durumu, Türkiye ortalamasına göre yüksektir, incelenen işletmelerde ortalama çiftçi ailesi nüfusu tahıl + mercimek yetiştiren isletmelerde 8.54, tahıl yetiştiren işletmelerde 7,32'dir. İncelenen tahıl + mercimek yetiştiren işletmelerde, işletme basma düşen aktif ser¬ maye değeri 345.375.000 TL, tahıl yetiştiren işletmelerde 406.338.000 TL'dir. Aktif ser¬ maye içerisinde en yüksek pay toprak sermayesinmdir. Bu pay tahd + mercimek yetiştiren işletmelerde ortalama % 84.43, tahıl yetiştiren istetmelerde ortalama % 84.18 'dir. incelenen tahıl + mercimek yetiştiren işletmelerde ortalama 21.882.000 TL olan gayrisafi üretim değerinin % 73,7l'i bitkisel üretimden % 26,29'u hayvansal üretimden karşılanmaktadır. Tahıl yetiştiren işletmelerde ise 20.532.000 TL olan gayrisafi üretim değerinin % 70,10'u bitkisel üretimden % 29,90'ı hayvansal üretimden oluşmaktadır. Brüt kânn dekara düşen miktarı tahıl + mercimek yetiştiren işletmelerde ortalama 72.080 TL, tahıl yetiştiren işletmelerde 62.100 TL'dir. Dekara bitkisel brüt kâr tahd + mercimek yetiştiren işletmelerde 53.000 TL, tahıl yetiştiren işletmelerde 43.000 TL'dir. Aradaki fark istatistikt olarak 0.01 düzeyinde önemlidir. Diğer taraftan, her iki grupta da, değişik arazi genişlikleri itibari ile dekara bitkisel brüt kâr bakımından istatistiki olarak önemli bir fark bulunmamıştır. incelenen tahd+mercimek yetiştiren işletmelerde afle geliri ortalama 17.880.000105 TL, tahıl yetiştiren işletmelerde 16.232.000 TL'dir. Me gelirinin dekara düşen miktarı, tahıl + mercimek yetiştiren işletmelerde (mala ma 67.000 TL, tahıl yetiştiren işletmelerde 58.000 TL'dir. Mercimek yetiştiritifiginin işletmelerin gelirleri üzerinde olumlu etki yaptığı anlaşılmıştır. Ancak mercimek tannanın daha da yaygınlaştırılması ve çiftçilere yararlı ola bilmesi için bu teknik ve ekonomik konularda daha çok çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
106 SUMMARY The purpose of this study is to compare the economic results of cereal + lentil and cereal growing farms under dry farming conditions in the Konya province of Turkey. The farms in the survey area were divided into two groups: Cereal + lentil and ce real growing farms. The data were collected from sample farms through questionnaire application. The awerage land operated was 268.53 decares on cereal + lentil and 280,65 de- cares on cereal growing farms. Approximately 99 % of the land is used for field crops in both farms groups. The average educational level in the survey area is above the national average. The average family size was 8.54 on cereal + lentil and 7.32 on cereal growing farms. In the survey area the average value of assets is 345.375.000 TL. on cereal + len til and 406.338.000 TL. on cereal growing farms. The value of land has the dominating share in the assets in both farm groups. The share is 84.43 % on cereal + lentil and 84.18 % on cereal growing farms. The average gross production value is 21.882.000 TL. on cereal + lentil and 73.71 % of this amount comes from crops and 26.29 % from livestock. These figures are 20.532.000 TL and 70, 10 % and 29.90 % on Ihe cereal growing farms respectively. The gross - margin per decare is an important economic indicator of farming effi ciency. And it was found that gross - margin of crops per decare on cereal + lentil is 53.000 TL. ant 43.000 TL. on cereal growing farms. The difference is satitistically sig nificant at 0.01 leveL Another statistical analysis was made to understand whether there is difference in per decare gross - margin values of different farm size groups. It was found that there is not statistically significant difference between farm size groups in both populations. The average family income is 17.880.000TL. on cereal + lentil and 16.232.000 TL. on cereal growing farms. It is clear that lentil growing is increasing income and efficiency. To have broader impact of lentil growing to the research area further technical and economic studies areas necessary.