Photoinitiated cationic ring opening polymerization of thiocarbonates
Monotiokarbonatların fotobaşlatıcılar kullanılarak katyonik polimerizasyonu
- Tez No: 151402
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
MONOTTOKARBONATLARIN FOTOBAŞLATICDLAR KULLANILARAK KATYONİK POLİMERİZASYONU ÖZET Bu tezde, monotiokarbonatların fotobaşlatıcılar kullanılarak katyonik polimerizasyonu araştınlmıştır. Kullanılan monotiokarbonatm, 5,5-dimetil-l,3- diokzan-2-tion (DDT), doğrudan katyonik polimerizasyonu onyum tuzlan (difeniliyodonyum hekzaflorofosfat (PhartTö“), trifenilsülfonyum hekzafloroarsenat (Ph3S+AsF6_) ve JV-etoksi-2-metilpiridinyum hekzaflorofosfat (EMP^PFö”)) içeren diklorometan çözeltilerinin UV ışığında (X=300 nm) aydınlatılmasıyla, dolaylı polimerizasyonu ise onyum tuzu / serbest radikal foto başlatıcı ve onyum tuzu / uyarıcı bileşimlerini içeren diklorometan çözeltilerinin UV ışığında (X=350 nm) aydınlatılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Doğrudan polimarizasyon yönteminde, onyum tuzlarının bozunmasıyla oluşan proton polimerleşmeyi başlatır. Ancak dolaylı polimerizasyon yönteminde, onyum tuzlan 2,2-dimetoksi-2-fenil asetofenonu (DMPA) oksitleyerek DDT polimerleşmesini başlatabilecek karbokatyonlar oluşturur. Bu sistemde onyum tuzlannm redöks potansiyelleri arasındaki farktan dolayı PhîTİPFö“ tuzunun DDT'nin fotopolimerizasyonunda Ph3S+AsF6”tuzundan daha etkili olduğu bulunmuştur. Aynca Ph&rt'Fö“ tuzunun uyanimasmda perilen ve antrasen kullamlmıştır. Böylece onyum tuzlannm fotobaşlatıcı olarak uygulanabilirliği daha büyük dalga boylanna genişletilmiştir. Önerilen mekanizma ile uyumlu olarak, uyancılar kendi başlarına DDT polimerizasyonunu başlatmadıklan halde onyum tuzlanyla, Ph2I+PF6”, oluşturduklan organik kompleksler polimerizasyonu başlatmıştır. Bundan ayn olarak, onyum tuzu konsantrasyonu ve karanlık ortamda yaşayan polimer özelliği gibi reaksiyon parametreleri de incelenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
PHOTOINITIATED CATTONIC RING-OPENING POLYMERIZATION OF MONOTHIOCARBONATES SUMMARY In this thesis, photoinitiated cationic polymerization of monothiocarbonate, namely 5,5-dimethyl-l,3-dioxane-2-thione (DDT), was investigated. Photocationic polymerization of DDT was achieved upon direct UV irradiation (X=300 nm) of dichloromethane solutions containing onium salts such as diphenyliodonium hexafluorophosphate (PhîI^PFg“), triphenylsulfonium hexafluoroarsenate (Pli3S+AsF6”) and iV-ethoxy-2-methylpyridinium hexafluorophosphate (EMP^Fg“) and indirect activation by UV irradiation (X=350 nm) of dichloromethane solutions involving onium salt / free radical promoter, 2,2-dimethoxy-2-phenyl acetophehone (DMPA), and onium salt / sensitizer (perylene or anthracene) combinations. In direct photolysis, a proton released from the decomposition of the onium salts initiates the polymerization. However, onium salts oxidize DMPA yielding a carbocation that is capable of initiating the polymerization of DDT. Due to the differences in the redox potential of the onium salts, Phal^PFg”salt was found to be more efficient than PhjS+AsF6“ salt in indirectly activated photophotopolymerization. Moreover, perylene and anthracene were used to sensitize PhîfPFö”salt. The applicability of onium salts as photoinitiator, thus, is extended to higher wavelengths. In agreement with the proposed mechanism, the sensitizers did not initiate the polymerization of DDT themselves while their organic complex formations with the onium salts, PhgTPFV, initiated the polymerization of DDT. On the other hand, the effect of the reaction parameters such as concentration of PhîrtPFö" salt and living property in dark medium were investigated. Vlll