Graft copolymerization of N-butyl acrylate and 2-ethyl hexyl acrylate from labile chlorines of pvc by ATRP
PVC'nin labil klörürler üzerinden N-butil akrilat ve 2-etil hexil akrilat ile ATRP yoluyla graft kopolimerleşmesi
- Tez No: 151401
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
PVC NIN LABIL KLORÜRLER ÜZERİNDEN N-BUTIL AKRILAT VE 2-ETTL HEXEL AKRİLAT İLE ATRP YOLUYLA GRAFT KOPOLİMERLEŞMESİ OZET Poli( vinil kloriir) en önemli plastik eşyalardan birisidir. PVC düşük akış özellikleri ve kırılganlığı sebebiyle büyük miktarlarda plastikleştiricilerle beraber kullanılmak zorunda. Vinil kloriir monomeri vinil asetat ile kopolimerleştirilerek camsı geçiş sıcaklığı düşürülür. Graft kopolimerleşme ile de işlenebilir malzemeler elde edilebilir. PVC yi dietil ditiokarbomat tuzu ile etkileştirip daha sonra bir monomerde radyasyonla veya ısıtarak graft kopolimerleşme yapılabilir. Yeni bir polimerleşme tekniği olan atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) ile bazı akrilat monomerleri PVC ile graft kopolimerleşmesi yapmakta. ATRP kontrollü/yaşayan zincir büyümesi verir. Fakat PVC nin kendisi ATRP' yi başlatmak için çok inert. Bunun için PVC nin yapısında halojenini kolayca verebilecek uygun bir komonomer kullanılmakta. Bununla beraber bazı yazarlar tarafından ( C. Bonnans) PVCnin ana zincirinde %1'den daha az miktarda labil kloriir olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada PVCnin labil klorürler üzerinden poli akrilat esterleri ile ATRP yoluyla bakır varlığında graft copolimerleşmesi konu edinmekte. PVCnin yapısındaki eser miktardaki labil klorürler, bakır varlığında ATRP yoluyla graft kopolimerleşmede başlatıcı olarak etki etmekte. Yüksek graft verimi ile n-butil akrilat (%161.8) ve 2-etil hexil akrilatın 7.5 saatlik reaksiyonları sonunda graft kopolimerleri elde edildi. Her iki durumda da graft kopolimerleşme, ATRP'den beklendiği gibi birinci dereceden kinetiğe sahip. GPC (Jel Geçirgenlik Kromotografisi) sonuçlan homopolimer oluşumunu gösteren ikinci pike sahip değil. Bu prosedür self- plasticized PVC hazırlamak için etkili bir yöntem. ıx
Özet (Çeviri)
GRAFT COPOLYMERIZATTON OF N-BUTYL ACRYLATE AND 2-ETHYL HEXYL ACRYLATE FROM LABILE CHLORINES OF PVC BY ATRP SUMMARY Poly(vinyl chloride)(PVC) is one of the most important commodity plastics. Due to low, flow characteristics and brittleness of pure PVC it needs the use of relatively large amount of plasticiser. An alternative solution, internal plasticisation involves of copolymerisation of vinylchloride monomer with vinyl acetate lowering the glass transition temperature. Grafting has also been considered to obtain processible material. This has been achieved by treating with diethyl dithiocarbomate salt and following irradiation or heating in a monomer to be grafted. The new emerging polymerization technique, atom transfer radical polymerization(ATRP) yielding controlled/living chain growth has been used grafting of some acrylate monomers from PVC. But this has been achieved any by means of suitable comonomer having replaceable halogen atoms. Because such a grafting from the chlorine atoms on PVC itself has been described as too inert to initiate ATRP. However some authors C. Bonnans et al demonstrated that small amounts (i.e. less than 1 %) of labile chlorine atoms on the main chain of PVC. This study will be devoted to grafting of poly acrylate esters from the labile chlorine atoms by copper-mediated ATRP. Trace amounts of labile chlorines present in PVC structure have been demonstrated to effect as initiation sites for preparing graft copolymers of PVC by copper-mediated Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP) methodology. High grafting yields can be attained in graft copolymerization of n-butyl acrylate ( %161.8) and 2-ethyl hexyl acrylate ( 51.2 % ) in 7.5 h of reaction periods. In both cases the grafting proceeds with first order kinetics with respect to the monomer concentrations, which is typical for ATRP. GPC (Gel permeation chromatography) traces of the resulting products do not exhibit additional peaks attributable to free homopolymer formation. The procedure presented offers an efficient pathway for preparing self-plasticised PVC structures. vm