Değişik turunçgil anaçlarının washington navel, valensiya, moro ve yafa portakal çeşitlerinin meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 15142
  2. Yazar: SERMİN DÜZENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
-163- 6. OZBT Bu çalışmada Yeril turunç (Citrus aurantluıa L. ), Troyer ve Carrlzo sitranjlan (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus sinensis Osb. ), Yuzu (Citrus Junos Sieb. ex. Ten. ), Volkameriana ( Citrus VDİkaaeriana Tan. ve Pasq.), Taiwanica (Citrus taiwanica Tan. ve Shim.), Kleopatra mandarini (Citrus reshni Tan.), Brezilya turuncu ( Citrus aurantiun L. var.“Brezilya”), Benecke Üç Yapraklı (Poncirus trifoliata Saf. var.“Benecke”), kaba liman (Citrus jambhiri Lush.), sitrumela 1452 (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus paradisi Kacf.), anaçlarının üzerlerine asılı Washington Havel, Valensiya, Koro ve Yafa portakal çeşitlerinin meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme 1982 yılında Ç. ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü“Turunçgiller Anaç Parseli”ne 7 x 7 m aralıklarla dikilmiş olan ağaçlarda 1987, 1988 ve 1989 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmanın 3 yıllık sonuçlarına göre elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1) Ağaç basına en yüksek meyve verimi Volkameriana üzerine asılı Washington Savel, Valensiya ve Koro kan portakalında (sırasıyla 82.64, 97.91, 101.13 kg/agaç) belirlenmiştir. Yafa portakalında ise, en yüksek verim Troyer sitranj ındakilerde (31.07 kg/agaç) saptanmıştır. Bn düşük verim miktarları Washington Havel portakalında Benecke Öç Yapraklı (27.89 kg/agaç); Valensiyada Taiwanica (36.95 kg/agaç); Koro ve Yafa portakallarında ise, Yerli turunç (sırasıyla 22.63 ve 7.04 kg/agaç) üzerine asılılardan elde edilmiştir. 2) Washington Havel ve Koro kan portakalında Volkameriana (sırasıyla 275.51, 186.85 g) ; Yafada ise, Yuzu anacı en iri meyveleri (238.25 g) oluşturmuşlardır. Valensiya portakalında bu karakter yönünden istatistiksel olarak önemli farklılık bulunamamıştır. En küçük meyveler, Washington Uavelde Taiwanica; Koro kan portakalında Kleopatra mandarini; Yafa portakalında ise, Yerli turunç anaçlarına asılılardan (sırasıyla 217.64, 144.21, 190.85 g) elde edilmiştir. 3) Washington Bavel portakalında en kalın kabuklu meyveler Volkameriana (7.24 mm); Valensiya ve Yafa portakallarında ise, Yuzu üzerindekilerde (sırasıyla 7.20 ve 9.04 mm) belirlenmiştir. En ince kabuklular Washington îavel portakalında sitrumelo 1452; Valensiyada Taiwanica; Yafada İse, Yor 1 1 turunca ayılılardan (sırasıyla 5.81, 6.11,-164- 7.44 um) elde edilmiştir. Moro kan portakalında kabuk kalınlığı yönünden istatistiksel olarak önemli bir fark bulunamamıştır. 4) Usare içeriği bakımından Washington Havel, Valensiya ve Yafa portakallarında en yüksek değer Carrizo sitranjmda (sırasıyla % 43.56, 45.45, 41.59) saptanmıştır. En düşük değer Washington Havel ve Valensiyada Volkameriana anacında (sırasıyla % 36.92, 36.63); Yafa portakalında ise, Yerli turunçta
Özet (Çeviri)
-166- 7. SOTMABY In this study, the effects of local sour orange and the lowest on Volcameriana (11.15 %). In Valencia orange the highest values were obtained when it was on Volcameriana and Taiwanica (12.66 and 12.61 % respectively) and the lowest value was obtained on Yuzu (11.34 %), In Moro and Shamouti oranges there weren't statistically important differences. 6) The highest value of soluble solids content/acidity ratio had been, obtained from Washington Havel on Taiwanica (11.34) and the lowest from citrumelo 1452 (10.12). In Valencia orange the highest values obtained from Taiwanica and Volcameriana (10.82, 9.74 respectively). In Moro blood orange the highest ratio was obtained on Carrizo citrange and the lowest on Yuzu (11.24, 9.27 respectively). In Shamouti orange there was no difference beetween rootstocks in this respect, 7) Washington Havel on Volcameriana beside increase in fruit size, showed pale rind coloring and roughness. On the other hand, the Valencia orange showed best coloring on Volcameriana, rough lemon and Taiwanica. Whereas, the best rind coloring was found in Moro blood orange on Troyer and least rind coloring when it was on Taiwanica. The Troyer citrange caused to increase the rind coloring in Shamouti orange. 6) The largest tree sizes were obtained from Washington Havel, Valencia and Moro blood oranges on Volcameriana rootstocks ( 27.76, 36.60, 42.69 m3 respectively); and from Shamouti on Taiwanica (27.23 m3). The smallest tree sizes were obtained in Washington Havel on Benecke trifoliate (14.43 m3); in Valencia and Moro blood oranges on local sour orange (21.75, 20.33 m3 respectively). In Shamouti orange the smallest tree was on Troyer citrange (15.45 m3). 9) The most vigorous scion growth was obtained from Washington Havel on citrumelo 1452; from Valencia on Brazilian sour orange; from Moro blood orange on Volcameriana. The least growth was obtained in Valencia and Moro oranges on Troyer citrange; in Washington Havel on Benecke trifoliate.-168- In Shamouti, the most vigorous growth was determined on Cleopatra mandarin; the least growth was on Troyer citrange. 10) The best scion- root stock compatibility was found between Washington Havel and Brazilian sour orange; the least compatibility was found between Washington Havel and Benecke trifoliate. In Valencia and Mora blood oranges the best compatibility was determined on local sour orange; In Shamouti it was on local sour orange and Cleopatra mandarin. The most incompatibilities were found in Valencia when it was on Taiwanica, citrumela 1452 and Brazilian sour orange; in Koro when it was on Troyer citrange and Volcameriana; and in Shamouti on Troyer citrange, 11) According to the results of Weighted Means, Washington Havel, Valencia and Koro blood oranges on Volcameriana and Shamouti orange on Troyer citrange gave the highest values.