Değişik turunçgil anaçlarının washington navel, valensiya, moro ve yafa portakal çeşitlerinin meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 28914
  2. Yazar: İKLİME BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
6. ÖZET Bu çalışımda Yerli turunç (Citrus aurantiua L.), Brezilya turuncu ( Citrus aurantius L. var.“Brezilya”), Tarwanica (Citrus taiwanica Tan. ve Shim. ), Yolkameriana (Citrus vol&ameriana Tan. ve Pasq. }, Kaba limon (Citru3 jambniri Lush.).. Yuzu (Citrus junos Sieh. ex. Ten.), Kleopatra mandarini (Citrus resbni Tan. ), Benecke üç Yapraklı (Poncirus trifoliata Kaf.), Sitrumelo 1452 (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus paradisi Maef.), Carrizo ve Troyer sitranjları (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus sinensis Osb. ) gibi değişik turunçgil anaçlarının Washington Navel, Yalensiya Mor o kan ve Yafa portakallarının meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme 1982 yılında Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü“Turunçgiller Anaç parseli ”ne 7x7 m aralıklarla dikilmiş olan ağaçlarda 1990 ve 1991 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir. 1) Washington Navel portakalında en yüksek meyve verimini Carrizo sitranjı (70.95 kg/ağaç), Yalensiya portakalında Kaba limon (203.97 kg/ağaç), Moro kan portakalında Yolkameriana (186.69 kg/ağaç). Yafa portakalında ise Carrizo sitranjı (72.77 kg/ağaç) sağlamıştır. En düşük verim miktarları Washington Navel portakalında Benecke Üç Yapraklı (36.45 kg/ağaç), Yalensiya portakalında TaiTjjanica (67.58 kg/ağaç), Moro kan portakalında Kleopatra mandarini (83.02 kg/ağaç). Yafa portakalında ise Yerli turunç (41.26 kg/ağaç) anaçları üzerine aşılı ağaçlardan elde edilmiştir.- 206 - 2) En iri meyveler Washington Navel portakalında Yolkameriana (259.23 g). Yafa portakalında Yuzu (224.87 g>,a aşılılar oluşturmuştur. En küçük meyveler ise Washington Navel ve Yafa portakallarında Yerli turunç (sırasıyla 211.88.. 191.61 g) üzerindeki ağaçlardan alınmıştır. Yalensiya ve Moro kan portakallarında bu karakter yönünden istatistiksel olarak önemli fark bulunmamıştır. 3) Washington Navel ve Yalensiya portakalında en kalın kabuklu meyveler Yolkameriana (6.37 mm ve 6.23 mm). Yafa portakalında Yuzu (8.17 mm) üzerindekilerde belirlenmiştir. En ince kabuklular Washington Navel portakalında Benecke üç yapraklı (4.99 mm), Yalensiya portakalında sitrumelo 1452 (5.28 mm); Yafa portakalında ise Yerli turunç (6.73 mm) anaçları üzerine aşılılarda saptanmıştır. Iloro kan portakalında anaçların kabule kalınlığına etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. 4) Washington Navel, Yalensiya ve Moro kan portakallarında en yüksek usare miktarı Carriso sitranjı (sırasıyla % 43.39, % 45.48, % 43.26) da saptanmıştır. En düşük miktar ise Washington Navel ve Yalensiya portakallarında Taiwanica (sırasıyla % 39.50 ve % 36.45) da,. Moro kan portakalında Kleopatra mandarinin (X 37.97) de belirlenmiştir. Yafa portakalında usare miktarı bakımından anaçlar arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır. 5) Washington Navel ve Yafa portakallarında anaçların SÇKM miktarına etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Yalensiya portakalında en yüksek SÇKM miktarı Yolkameriana {% 13.75); Moro kan portakalında Yerli turunç6. ÖZET Bu çalışımda Yerli turunç (Citrus aurantiua L.), Brezilya turuncu ( Citrus aurantius L. var.“Brezilya”), Tarwanica (Citrus taiwanica Tan. ve Shim. ), Yolkameriana (Citrus vol&ameriana Tan. ve Pasq. }, Kaba limon (Citru3 jambniri Lush.).. Yuzu (Citrus junos Sieh. ex. Ten.), Kleopatra mandarini (Citrus resbni Tan. ), Benecke üç Yapraklı (Poncirus trifoliata Kaf.), Sitrumelo 1452 (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus paradisi Maef.), Carrizo ve Troyer sitranjları (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus sinensis Osb. ) gibi değişik turunçgil anaçlarının Washington Navel, Yalensiya Mor o kan ve Yafa portakallarının meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme 1982 yılında Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü“Turunçgiller Anaç parseli ”ne 7x7 m aralıklarla dikilmiş olan ağaçlarda 1990 ve 1991 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir. 1) Washington Navel portakalında en yüksek meyve verimini Carrizo sitranjı (70.95 kg/ağaç), Yalensiya portakalında Kaba limon (203.97 kg/ağaç), Moro kan portakalında Yolkameriana (186.69 kg/ağaç). Yafa portakalında ise Carrizo sitranjı (72.77 kg/ağaç) sağlamıştır. En düşük verim miktarları Washington Navel portakalında Benecke Üç Yapraklı (36.45 kg/ağaç), Yalensiya portakalında TaiTjjanica (67.58 kg/ağaç), Moro kan portakalında Kleopatra mandarini (83.02 kg/ağaç). Yafa portakalında ise Yerli turunç (41.26 kg/ağaç) anaçları üzerine aşılı ağaçlardan elde edilmiştir.- 206 - 2) En iri meyveler Washington Navel portakalında Yolkameriana (259.23 g). Yafa portakalında Yuzu (224.87 g>,a aşılılar oluşturmuştur. En küçük meyveler ise Washington Navel ve Yafa portakallarında Yerli turunç (sırasıyla 211.88.. 191.61 g) üzerindeki ağaçlardan alınmıştır. Yalensiya ve Moro kan portakallarında bu karakter yönünden istatistiksel olarak önemli fark bulunmamıştır. 3) Washington Navel ve Yalensiya portakalında en kalın kabuklu meyveler Yolkameriana (6.37 mm ve 6.23 mm). Yafa portakalında Yuzu (8.17 mm) üzerindekilerde belirlenmiştir. En ince kabuklular Washington Navel portakalında Benecke üç yapraklı (4.99 mm), Yalensiya portakalında sitrumelo 1452 (5.28 mm); Yafa portakalında ise Yerli turunç (6.73 mm) anaçları üzerine aşılılarda saptanmıştır. Iloro kan portakalında anaçların kabule kalınlığına etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. 4) Washington Navel, Yalensiya ve Moro kan portakallarında en yüksek usare miktarı Carriso sitranjı (sırasıyla % 43.39, % 45.48, % 43.26) da saptanmıştır. En düşük miktar ise Washington Navel ve Yalensiya portakallarında Taiwanica (sırasıyla % 39.50 ve % 36.45) da,. Moro kan portakalında Kleopatra mandarinin (X 37.97) de belirlenmiştir. Yafa portakalında usare miktarı bakımından anaçlar arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır. 5) Washington Navel ve Yafa portakallarında anaçların SÇKM miktarına etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Yalensiya portakalında en yüksek SÇKM miktarı Yolkameriana {% 13.75); Moro kan portakalında Yerli turunç
Özet (Çeviri)
7. SEîfflâîîY in this study, the effects of different rootstocks on the fruıt yi e id and quality of Washington Navel, Yalencia, Moro blood orange and Shamouti oranges budded on the local sour orange (Citrus aurantiu* C. ), Brasilian sour orange (Citrus aurantium L. var.“Brasilian”), Taiwanica (Citrus taivanica Tan. and Shil. ), Yolkarneriana (Citrus volkameriana Tan. and Pasq. ), rough lemon (Citrus jambbiri Lush. ), Yuau (Citrus junos Sieb. ex. Ten.), Cleopatra Bandarin (Citrus restini Tan. ), Benecke trifoliata (Poncirus trifoliata Raf. VB.*.“Benecke”, Citr^Im.elo 1452 (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus paradisi Macf.) were investigated. The esperiment was carried out during 1990-1991 at the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, üniversity of Çukurova on the trees planted as 7x7 m in Citrus Rootstocks Research Parcels“ in 1982. The results of two years eıcperiments were as. 1)The highest per tree yield was obtained f rom Washington Havel orange on Carrizo citrange (70.95 kg/tree); Yalencia orange on rouhg lemon (203.97 kg/tree); Moro blood orange on Yolkarneriana (186.69 kg/tree); Shamouti orange on Carrizo citrange (72.77 kg/tree). The lowest yield was obtained f rom Washington Navel orange on Benecke trifoliata (36.45 kg/tree); Yalencia orange on Taiwanica (67.58 kg/tree); Moro blood orange Cleopatra mandarin (83.02 kg/tree); Shamouti orange on local sour orange (41.26 kg/tree). 2)Washington Havel orange on Yolkameriana (259.23 g).6. ÖZET Bu çalışımda Yerli turunç (Citrus aurantiua L.), Brezilya turuncu ( Citrus aurantius L. var. ”Brezilya“), Tarwanica (Citrus taiwanica Tan. ve Shim. ), Yolkameriana (Citrus vol&ameriana Tan. ve Pasq. }, Kaba limon (Citru3 jambniri Lush.).. Yuzu (Citrus junos Sieh. ex. Ten.), Kleopatra mandarini (Citrus resbni Tan. ), Benecke üç Yapraklı (Poncirus trifoliata Kaf.), Sitrumelo 1452 (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus paradisi Maef.), Carrizo ve Troyer sitranjları (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus sinensis Osb. ) gibi değişik turunçgil anaçlarının Washington Navel, Yalensiya Mor o kan ve Yafa portakallarının meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme 1982 yılında Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ”Turunçgiller Anaç parseli“ne 7x7 m aralıklarla dikilmiş olan ağaçlarda 1990 ve 1991 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir. 1) Washington Navel portakalında en yüksek meyve verimini Carrizo sitranjı (70.95 kg/ağaç), Yalensiya portakalında Kaba limon (203.97 kg/ağaç), Moro kan portakalında Yolkameriana (186.69 kg/ağaç). Yafa portakalında ise Carrizo sitranjı (72.77 kg/ağaç) sağlamıştır. En düşük verim miktarları Washington Navel portakalında Benecke Üç Yapraklı (36.45 kg/ağaç), Yalensiya portakalında TaiTjjanica (67.58 kg/ağaç), Moro kan portakalında Kleopatra mandarini (83.02 kg/ağaç). Yafa portakalında ise Yerli turunç (41.26 kg/ağaç) anaçları üzerine aşılı ağaçlardan elde edilmiştir.7. SEîfflâîîY in this study, the effects of different rootstocks on the fruıt yi e id and quality of Washington Navel, Yalencia, Moro blood orange and Shamouti oranges budded on the local sour orange (Citrus aurantiu* C. ), Brasilian sour orange (Citrus aurantium L. var. ”Brasilian“), Taiwanica (Citrus taivanica Tan. and Shil. ), Yolkarneriana (Citrus volkameriana Tan. and Pasq. ), rough lemon (Citrus jambbiri Lush. ), Yuau (Citrus junos Sieb. ex. Ten.), Cleopatra Bandarin (Citrus restini Tan. ), Benecke trifoliata (Poncirus trifoliata Raf. VB.*. ”Benecke“, Citr^Im.elo 1452 (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus paradisi Macf.) were investigated. The esperiment was carried out during 1990-1991 at the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, üniversity of Çukurova on the trees planted as 7x7 m in Citrus Rootstocks Research Parcels”in 1982. The results of two years eıcperiments were as. 1)The highest per tree yield was obtained f rom Washington Havel orange on Carrizo citrange (70.95 kg/tree); Yalencia orange on rouhg lemon (203.97 kg/tree); Moro blood orange on Yolkarneriana (186.69 kg/tree); Shamouti orange on Carrizo citrange (72.77 kg/tree). The lowest yield was obtained f rom Washington Navel orange on Benecke trifoliata (36.45 kg/tree); Yalencia orange on Taiwanica (67.58 kg/tree); Moro blood orange Cleopatra mandarin (83.02 kg/tree); Shamouti orange on local sour orange (41.26 kg/tree). 2)Washington Havel orange on Yolkameriana (259.23 g).- 212 - Washington Navel on Sitrumelo 1452, Yaleneia on Troyer sitranjı.. Mor o blood orange on Troyer citrange, Shanouti orange on Cleopatra mandarin. 11) According to the results of ¥eighted Heaııs, the highest values has been obtained with Washington Havel and Sha.mouti orange on Carriso citrange, Valencia on Troyer citrange.. Mor o blood orange on Yolkameriana.