Değişik turunçgil anaçlarının Washington Navel, Valencia, moro ve yafa portakal çeşitlerinin meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
The Effects of different rootstocks on fruit yield and quality of Washington navel, Valencia, moro blood orange and shamouti oranges
- Tez No: 50251
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
-XVIII- ÖZ Bu araştırmada, Yerli turunç (Citrus aurantium L.), Brezilya turuncu (Citrus aurantium L. var.“Brezilya”), Taiwanica (Citrus taiwanica Tan. ve Shim.), Volkameriana (Citrus volkameriana Tan. ve Pasq.), Kaba limon (Citrus jambhiri Lush.), Yuzu (Citrus junos Sieb. ex. Tan.), Kleopatra mandarini (Citrus reshni Tan.), Beneke üç yapraklı (Poncirus trifoliata Raf.), Sitrumelo 1452 (Poncirus trifoliate. Raf. x Citrus paradisi Macf.), Carrizo ve Troyer sitranjlan (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus sinensis Osb.) gibi Önemli turunçgil anaçlarının Washington Navel, Valencia, Moro kan portakalı ve Yafa portakallarının meyve verim ve kaliteleri üzerine etkileri 1992,1993 ve 1994 yıllarında üç yıl süreyle incelenmiş ve Bölgeye Washington Navel, Valencia, Moro kan ve Yafa portakal çeşitleri için en uygun anaç veya anaçların belirlenmesine çalışılmıştır. Anaçların meyve verim ve kalitesi üzerine önemli etkide bulunduktan saptanmıştır. Washington Navel portakalında Citrumelo 1452, Carrizo ve Troyer sitranjı en yüksek meyve verimini sağlamış; Troyer ve Carrizo sitranjlan meyve kalitesi üzerine de olumlu etkide bulunmuşlardır. Volkameriana yüksek verimli anaç olarak bulunmasına karşın meyve kalitesine olumsuz etki yapmıştır. Aynı zamanda, Brezilya turuncu ve Yuzu da meyve kalitesini olumsuz yönde etkilemişlerdir. Valencia portakalında da sitranjlar meyve verimini artırmışlar ve kalitesine de olumlu etkide bulunmuşlardır. Kaba limon verimli bir anaç olarak saptanmış olmasına karşın meyve kalitesine olumsuz etkide bulunmuştur. Brezilya turuncu ve Yuzu meyve verim ve kalitesine en olumsuz etkide bulunan anaçlar olmuşlardır. Moro kan portakalında Volkameriana en verimli anaç olurken; en iyi meyve kalitesi Troyer ve Carrizo sitranjmda saptanmıştır. Yerli turunç, Kleopatra mandarini ve Yuzu anaçlan ise, hem verim hem de meyve kalitesine olumsuz etki yapmıştır. Yafa portakalında en yüksek verim Carrizo sitranjmda saptanmış; Troyer sitranjı bu anacı izlemiştir. Carrizo ve Troyer sitranjı meyve kalitesine de olumlu etkide bulunmuştur. Buna karşın Yerli turunç ve Kleopatra mandarini meyve verimini olumsuz yönde etkilemiştir. Yuzu anacı da meyve kalitesine olumsuz yönde etki yapmıştır.
Özet (Çeviri)
-XIX- ABSTRACT In this study, carried out at the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Çukurova, the effects of some important citrus rootstocks such as local sour orange (Citrus aurantium L.), Brazilian sour orange (Citrus aurantium L. var.“Brasilian”), Taiwanica (Citrus taiwanica Tan. and Shim.), Vo]kamenana (Citrus volkameriana Tan. and Pasq.), Rough lemon (Citrus jambhiri Lush.), Yuzu (Citrus junos Sieb. ex.Ten.), Cleopatra mandarin (Citrus reshni Tan.), Benecketrifoliata (Poncirustrifoliata Raf. var.“Benecke”), Citrumelo 1452 (Poncirus trifoîiata Raf. x Citrus paradisi Macf.), Carrizo and Troyer citranges (Poncirus trifoliata Raf. x Citrus sinensis Osb.) on fruit yield and quality of Washington Navel, Valencia, Moro blood orange and Shamouti oranges were investigated during 1992- 1994. This study was aimed to determine the best rootstock or rootstocks for Washington Navel, Valencia, Moro blood and Shamouti oranges varieties in Mediterranean Region of Türkiye. Rootstocks had been found to have significative effects on fruit yield and quality. The highest fruit yield was obtained from Washington Navel orange on Citrumelo 1452, Carrizo and Troyer citranges and the citranges had also positive effect on fruit quality. Although the effect of Volcameriana rootstock on the yield was positive, it affected the fruit quality negatively. In addition, the effect of Brezilian sour orange and Yuzu rootstock on the fruit quality was found to be negative. The citranges for Valencia orange increased the fruit yield and has positive effect on the fruit quality. Although Rough lemon was observed as high yield rootstock, but this rootstock had negative effect on fruit quality. Brazilian sour orange and Yuzu made the most negative effect on fruit yield and quality. While Volcameriana gave the highest yield for Moro blood orange; the best fruit quality was obtained from Troyer and Carrizo citranges. However local sour orange, Cleopatra mandarin and Yuzu rootstocks had been a negative effect both for fruit yield and quality. Carrizo citrange was found to be the best one for yield of Shamouti orange, followed by Troyer citrange. Shamouti orange on Carrizo and Troyer citranges had the most positive effect on the fruit quality. However local sour orange and Cleopatra mandarin rootstocks had been a negative effect on the fruit yield. In addition, Yuzu had negative effect on the fruit quality.