Mersin-Erdemli bölgesinde teraslı bir alanda bulunan narenciye bahçesinde kurulu tam otomatik damla sulama sisteminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 151469
  2. Yazar: İSMET DANYELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA KANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ MERSIN-ERDEMLI BELDESİNDE TERASLI BİR ALANDA BULUNAN NARENCİYE BAHÇESİNDE KURULU TAM OTOMATİK DAMLA SULAMASİSTEMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİİsmet DANYELİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Rıza KANBER Yıl:2004, Sayfa: 40 Jüri : Prof. Dr. Rıza KANBER Prof. Dr. Bülent ÖZEKİCİ Prof. Dr. Selim KAPUR YrdDoç Dr. Mustafa ÜNLÜ Yrd.Doç. Dr. Fatih TOPALOĞLU Bir damla sulama sisteminin iyi projelenip projelenmediği ya da gerektiği şekilde işletilip işletilmediğinin anlaşılması için performansının değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışmada bir limon bahçesinin sulamasında kullanılan tam otomatik damla sulama sisteminin performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Test edilen performans ölçütleri ortalama uygulama derinliği, her bir ağaca uygulanan günlük su hacmi, uygulama eşdağılımı (Eu), istatiksel eşdağılım, damlatıcı türdeşliği, alt çeyrekte potansiyel uygulama randımanı, alt çeyrek gerçek uygulama randımanı,, uygulama randımanı ve süzme randımanı olarak sıralanabilir. Çalışma sonucunda damla sulama sisteminin, su dağılım türdeşliğinin %86- 99 değiştiği, laterallerdeki basmç değişiminin %33-36 arasında olduğu ve ıslak alan yüzdesinin %19 olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Damla Sulama, Sulama Sistemlerinin Performansı, Türdeşlik, Sulama Randımanı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS EVALUATION OFA FULL AUTOMATIC DRIP IRRIGATION SYSTEM INSTALLED IN A TERRACED CITRUS FRUITS GARDEN IN ERDEMLI-MERSİN IsmetDANYELI DEPARTMANT OF AGRICULTURAL STRUCTURES AND IRRIGATION INSTITUTE OF NATURAL APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof Dr. Rıza KANBER Year: 2004, Pages:40 Jury : Prof. Dr. Rıza KANBER Prof. Dr. Bülent ÖZEKİCİ Prof. Dr. Selim KAPUR Asist. Prof. Dr. Mustafa ÜNLÜ Asist. ProfDr. Fatih TOPALO?LU A drip irrigation system performance should be evaluated to determine if a irrigation system is well designed or it is operated. This study's objektive is to evaluate the performance of an automatic drop irrigation system in a lemon orchard. Performance criteria that are tested : Tree, statistical uniformity, emition uniformity, potential application efficiency, low quarter emition uniformity, low quarter real emition uniformity, filtering efficiency. At the end of the investigation it is determined that the distribution uniformity changes between 86-99%, pressure change in laterals between 33-36% and the percentage wetted area is 19 %. Key Words : Trickle Irrigation, Irrigation System Performances, Uniformity, Irrigation Efficiency. II