Türkiye'de yeni tütün yasasının tütün üretimi ve üreticileri üzerine etkileri, alternatif ürün olanaklarının belirlenmesi, Adıyaman ili örneği
The effect of the new tobacco legistlation on the tobacco production and producers; determining alternative production potentials, the case of Adıyaman province
- Tez No: 151495
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE YENİ TUTUN YASASININ TUTUN ÜRETİMİ VE ÜRETİCİLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ, ALTERNATİF ÜRÜN OLANAKLARININ BELİRLENMESİ, ADIYAMAN İLİ ÖRNEĞİ Hakan DOĞAN Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yaşar GÜRGEN Yıl:2004, Sayfa: 86 Jüri: Prof.Dr. Yaşar GÜRGEN Prof.Dr.Saliha KIRICI Doç.Dr.Haydar ŞENGÜL Üretimden değerlendirme aşamasına kadar halkımıza geniş istihdam imkanı sağlayan tütün, yüzyıllardır çeşitli bölgelerimizde yaygın şekilde aile tarımı olarak üretilmektedir ve ekonomimizde önemli bir yere sahiptir. Ancak son yıllarda tütün üretiminde uygulanan politikalar üreticiyi olumsuz yönde etkilemesi bakımından tartışma konusu olmuştur. Bu çalışmada 2002 yılında tütün sektörü ile ilgili olarak çıkan 4733 sayılı kanunun Türkiye tütüncülüğü üzerine olan etkileri genel olarak analiz edilmiştir. Yeni üretim ve pazarlama politikalarının ne olduğu saptanmış ve bu politikaların etkileri Adıyaman ilinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bölgede üreticilerin sosyo-ekonomik yapıları, tütüncülüğe bakış açıları ve yeni durumla ilgili olarak meydana gelmiş sorunlarına yer verilmiştir. Çalışma sonucunda tütün yasası ile birlikte sektörün liberalize edilerek sektör sorunlarının serbest piyasa koşullarında kendiliğinden çözülmesinin beklendiği belirlenmiştir. Bölgede pazarlanan tarımsal üretim değerleri içerisinde yıllarca tütünün birinci sırada yer aldığı ancak yasayla birlikte tütün üretiminin azaldığı ve üreticilerin buna bağlı olarak önemli sıkıntılar yaşadıkları saptanmıştır. Yasada kurulması kararlaştırılan açık artırma merkezlerinin kurulmamış olmasından dolayı Tekel'in düşük fiyatla bir nevi destekleme alımı yaptığı ve bu durumun üreticiler açısından üretime devam edip etmeme konusunda bir belirsizliğe yol açtığı.görülmüştür. Tütünün üretim maliyetinin düşük olması, ailede hemen herkese çalışma olanağı sağlaması, üretim yapılan arazilerde hiçbir ürünün tütün kadar gelir getirmemesi ve üreticilerin uzun yıllardır tütün dışında başka ürün üretmemesi gibi nedenlerle üreticilerin alternatif bir ürün veya üretim biçimini bölgedeki sosyo-ekonomik yapı nedeniyle ancak destekle yapabilecekleri belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler :TADPK, Tütün, Adıyaman, 4733 No'lu tütün yasası, Sözleşmeli üretim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc THESIS THE EFFECTS OF THE NEW TOBACCO LEGISLATION ON THE TOBACCO PRODUCTION AND PRODUCERS, DETERMINING ALTERNATIVE PRODUCTION POTENTIALS, THE CASE OF ADIYAMAN PROVINCE Hakan DOGAN Department of Agriculture Economics Institue of Natural and Applied Sciences University of Çukurova Supervisor: Prof.Dr. Yasar GÜRGEN Year:2004, Pages: 86 Jury: ProfDr. Yasar GÜRGEN ProfDr.Saliha KIRICI Assoc. Prof. Haydar SENGUL Tobacco providing wide employment facilities from the production stage to the manufacture process for the country people and having being cultivated widely as a family farming in our various regions for centuries is of important place in Turkish economy. However, recent tobacco regulations has aroused controversy about their adverse effects on the producers. In this study, the general effects of the legislation, the number of which is 4733, on Turkish tobacco production was analyzed. After the new production and marketing policy was explained, the effects of these policies on Adiyaman region/province was examined in detail. In the study, the socio-economic features of the tobacco producers, their viewpoints on tobacco producing, and the problems they experienced after the new law was also dealt with. In conclusion, it was determined that, by means of liberalizing the sector, the sector problems are expected to be solved on its own way under free-market conditions. It was also determined that the tobacco production amount has been confined with the legislation despite the fact that it has been coming first in the region for ages, and that the producers have had some difficulties on ground of this new application. It was seen that since the auction centers decided in the legislation has not been opened yet, Tekel is making a kind of subsidy, that is to say supportive purchase, and this situation leads to a vagueness for the producer whether to continue the production or not. It was determined that because the tobacco production is less costly, and it gives an opportunity for nearly all members of the family, and on the region fields no other product gives such a profit that tobacco can, and the producers are not familiar with any other cultivation, the producers are dependent and because of the socio-economical structure of the region they can hardly survive any other cultivation without subsidy. Key wordsrTADPK, Tobacco, Adiyaman, Tobacco Legislation nr: 4733, contracted production II