Gecikmiş etringite oluşumu üzerine bir kaynak tarama araştırması
A report of research of literature about delayed ettringite formation
- Tez No: 151510
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ DURAN ATIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ GECİKMİŞ ETRENJİT OLUŞUMU ÜZERİNE BİR KAYNAK TARAMA ARAŞTIRMASI Mehmet ARSLAN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Doç. Dr. Cengiz Duran ATIŞ Yıl: 2004, Sayfa:44 Jüri: Doç. Dr. Cengiz Duran ATIŞ Yrd. Doç. Dr. 1. Hakkı ÇAĞATAY Yrd Doç. Dr. Ergül YAŞAR Bu çalışma, betonda gecikmiş etrenjit oluşumu üzerine bir literatür derlemesi şeklinde yapılmıştır. Bu çalışma ile etrenjitin ne olduğu, gecikmiş etrenjit oluşumunun ne olduğu ve betonda nasıl bir süreç içerisinde oluştuğu açıklanmaya çalışılmıştır. Betonda gecikmiş etrenjit oluşumu aslmda çok yeni bir konu olmakla beraber, halen bu mekanizmayı harekete geçiren nedenler üzerinde araştırmacılar net bir şekilde anlaşamamışlardır. Gecikmiş etrenjit oluşumu yada diğer adıyla ikincil etrenjit betonda zaman içerisinde ortaya çıkan ve oluşumu sırasında hacimsel bir genişleme yapmasından dolayı da betonda şişmelere, çatlamalara ve dolayısıyla da betonun ömründe azalmalarına neden olan bir oluşumdur. Son yıllarda tespit edilen gecikmiş etrenjit oluşumu sınırlı araştırmalar ve halen anlaşılamamış oluşum doğası ile aslmda ciddi bir problem teşkil etoıektedir. Bu çalışma ile bugüne kadar gecikmiş etrenjit üzerine yapılmış olan ve literatüre geçen araştırmalar harmanlanarak gecikmiş etrenjit oluşumu baklanda bilgi verilmiştir. Anahtar Kelimeler : gecikmiş etrenjit oluşumu, beton ömrü, kılcal çatlaklar, ön germeli beton elemanlar, sülfat atağı m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS A REPORT OF RESEARCH OF LITERATURE ABOUT DELAYED ETTRINGITE FORMATION Mehmet ARSL AN DEPARTMENT OF CIVIL ENGNEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Associate. Prof. Dr. Cengiz Duran ATIŞ Year: 2004, Pages:44 Jury: Associate. Prof. Dr. Cengiz Duran ATIŞ Assist. Prof. Dr. î. Hakkı ÇA?ATAY Assist. Prof. Dr. Ergül YAŞAR This work is a research of literature about delayed ettringite formation that occurs in concrete. In the light of this study, discussion was made for, what the delayed ettringite formation (DEF) is and how it occurs in the concrete after a while. DEF was discovered within the past decade and extensive research into the subject has only been performed in recent years. Most researchers agree on both the evidence of DEF occurrence in concrete and the manifestation of DEF that causes damage. However, many researchers do not agree upon conclusions to explain the trigger mechanism to generate DEF damage or the primary conditions necessary for DEF to occur. Due to the limited research into DEF and its mysterious nature, DEF happens to be the most non-understood concrete durability problem today. Delayed ettringite formation occurs at late ages and the related heterogeneous expansion in a hardened concrete can produce cracking and spalling. By this study we will examine the literature about the researches made for DEF and try to understand more about the problem DEF Keywords : delayed ettringite formation, durability, microcracking, prestressed concrete elements, sulfate attack IV