Betonarme bir binanın mevcut durumunun ve doğrusal olmayan davranışının değerlendirilmesi
Assessment of an existing RC building and evaluation of its nonlinear behaviour
  1. Tez No: 151552
  2. Yazar: KEREM ALMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
MEVCUT BİR BETONARME BİNADA DEĞERLENDİRME VE DOĞRUSAL OLMAYAN DAVRANIŞ ÖZET Deprem yönetmeliklerince taşıyıcı sistemi oluşturduğu kabul edilen perde, kolon, kiriş gibi üst yapı elemanlarının yanında, yapıda bulunan bölme duvarlarının da yapı davranışına katıldıkları, bu konuda yapılan çeşitli çalışmalarla ortaya konulmuştur. Depremselliği bilinen ülkemizde, binaların çoğu, son bilgiler ışığında güncellenen deprem güvenliği kriterlerini sağlamamaktadır. Bu sebeple, eski deprem yönetmeliklerine göre yapılmış binaların tekrar incelenmesi gerekmektedir. Mevcut bir yapının durumunun tespiti, yeni yapılan binaların sağlaması gerekli koşulların bulunduğu deprem yönetmeliklerine göre yapılmaktadır. Lineer çözümleme yöntemlerinin kullanıldığı bu yönetmeliklerde, mevcut yapılar için esas alınacak yapı süneklik katsayısı için kesin bir değer verilmemekte ve bölme duvarlarının yapı davranışı üzerindeki etkileri hesaba katılmamaktadır. Bu çalışmada, dört katlı betonarme bir binanın yönetmelik koşullarına göre deprem güvenliği seviyesini saptamak amacıyla, lineer çözümlemelerle birlikte, lineer olmayan çözümleme yöntemleri de kullanılmıştır. Lineer olmayan davranışın hesaba katıldığı çözümlemelerde, bölme duvarlarının pandül çubuklar olarak modele dahil edilerek, taşıma gücü ve süreklik kapasiteleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Binada aletsel serbest titreşim periyodu ölçümleri yapılmıştır. Çıplak çerçeveli sistemle birlikte, bölme duvarlarının da dahil olduğu sistemin, serbest titreşim analizleri yapılmıştır. Bölme duvarlarının dahil olduğu analiz sonuçlarının, aletlerle yapılan ölçümlerle yakın olduğu görülmüştür. Süneklik katsayısı olarak ABYYHY 75 'in öngördüğü değer esas alınarak yapılan lineer çözümlemelere göre, yapıda yönetmeliğin öngördüğü taşıma gücünün olmadığı görülmüştür. Lineer olmayan analizlerde yapı, yönetmeliğin öngördüğü taban kesme kuvveti seviyesini yakalayamadığı gibi, yapının süneklik katsayısı olarak tespit edilen değer de, yönetmelik değerinin çok altında kalmaktadır. Bölme duvarlarının etkilerini anlamak amacıyla kısa doğrultuda yapılan lineer olmayan çözümlemelerde bölme duvarlarının, incelenen binada, küçük genlikli titreşimler altında etkili oldukları gibi, taşıma gücü ve süneklik kapasiteleri üzerinde yapı performansını değiştiren bir tesirinin olmadığı sonucu elde edilmiştir. ix
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF AN EXISTING RC BUILDING AND ITS NONLINEAR BEHAVIOUR SUMMARY According to the earthquake codes, it is accepted that the shear walls, the columns and the beams constitute the load carrying system as the upper structural frame elements. However, it has been put forward by several researches that the partitioning walls present in the structure contribute to the structural behaviour as well. Most of the buildings in Turkey, that has a well known seismicity, don't fullfill the requirements of the newly upgraded codes. Therefore, it is necessary to assess the existing structures that were constructed according to the older earthquake codes. Presently, the assessment of the existing re structures is made according to the criteria proposed by the earthquake codes which the newly built structures are bound to. In the earthquake codes, where the conventional linear analysis methods are proposed, there is no exact value for the ductility coefficient that should be used for the existing buildings and, the contribution of the partitioning walls on the overall behaviour isn't taken into consideration. A four storey re building has been selected and some linear and nonlinear analyses have been carried out to find out the safety level of the existing structure according to earthquake codes. In some of the nonlinear analyses, introducing equivalent diagonals, the partioning walls have been included in the model so as to find out the effects of the partitioninig walls on the load bearing and the ductility capasities of the structure. There has been some experimental work done in the structure to obtain the fundamental periods and mode shapes by means of microtremor measurements. The free vibrational analyses have been performed both with and without partitioning walls included in the model. It has been seen that the fundamental periods achieved both by the experimental work and the analyses including partitioning walls give close results. The analyses in which the ductilty coefficient offered by the Earthquake Code of Turkey 1975 has been used, have shown mat the load bearing capasity of the structure is insufficient. The nonlinear analyses conducted with the three dimensional bare frame model has indicated that the structure is not capable of meeting the base shear level proposed by the Earthquake Code of Turkey 1975 and also the ductility coefficient obtained seem to be much smaller man the value offered by the eartquake codes. The nonlinear analyses in the short direction carried out to take into account the effects of partitioning walls have shown mat, in this building, the partitioning walls don't play a significant role on the structural performance, such as load bearing and ductility capasities, like they do on the free vibrational characteristics under microtremor vibrations.