CEM 42.5 çimentolu düşük dozajlı betonlarda F tipi uçucu külün etkinliği
Efficiency of type F fly ash in the low dosage concretes with CEM I 42.5 cement
- Tez No: 151551
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET UYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
CEM I 42.5 ÇIMENTOLU DUŞUK DOZAJLI BETONLARDA F TIPI UÇUCU KÜLÜN ETKİNLİĞİ ÖZET Çeşitli ürünlerin elde edilmesi esnasında üretim amacının dışmda yan ürün olarak üretilen birçok atık malzeme türü bulunmaktadır. Bu malzemeler arasında gerek miktar olarak ve gerekse kullanım olanakları bakımından en önemli yeri uçucu küller almaktadır. Uçucu küller kömürle çalışan termik santrallerin bir yan ürünü olarak elde edilen, puzolanik özelliklere sahip mineral katkı maddeleridir. Bu çalışmada Çatalağzı santralinden sağlanan F sımfı uçucu küller ve CEM I 42.5 çimento kullanılmıştır. Çimento miktarı sabit tutularak belirli oranlarda (%17,%33 ve%50) uçucu kül eklenerek betonlar üretilmiş ve uçucu külün betonun mekanik ve durabilite özelliklerine etkisi incelenmiştir. Numuneler hava ve su olmak üzere 2 farklı ortamda bekletilmiş, basınç dayanımına bağlı olarak CEN TC 104 SCI adına çalışma grubunun önerdiği metotlardan eşit işlenebilme metodu kullanılarak uçucu külün etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 240 kg/m3 dozlu çimento kullanılarak yapılmış olan çalışmada 4'ü kontrol betonu olmak üzere 16 seri beton üretilmiştir. Kontrol betonları 4 farklı oranda olup (0,50, 0,60, 0,70 ve0,80), bunlarla eşit işlenebilirlik verecek şekilde uçucu küllü betonlar üretilmiştir. 3 farklı oranda (%17, %33 ve%50) uçucu kül eklenmiştir. Her seride 10 adet 15x15x15 cm boyutlarında küp numune ve 1 adet 10x10x50 cm boyutlarında prizma numune üretilmiştir. Üretilmiş olan betonlar 23±2 °C su içerisinde ve 20 °C ile 65±5 rutubetli ortam olmak üzere 2 farklı kür koşulunda saklanmıştır. Agrega granülometrisinin sabit olduğu çalışmada, maksimum dane çapı 32 mm seçilmiştir. İşlenebilirlik, dört farklı oranda da kendi içinde sabit tutulmuş ve her seri için ön beton dökülerek ihtiyaç duyulan su miktarı belirlenmiştir. Taze beton deneyleri olarak, çökme, taze birim ağırlık ve hava miktarı, sertleşmiş beton deneyleri olarak ise 7. 28. ve 90. günler sonunda su ve hava ortamındaki numuneler üzerinde basınç dayanımı ile 28. ve 90. güne ait kılcallık deneyleri yapılmıştır. Elde edilen basmç dayanımı değerleri kullanılarak uçucu küle ait k etkinlik faktörü değerleri bulunmuştur. Deneyler sonucunda uçucu küllerin betonda işlenebilirliği iyileştirdiği ve betonda su ihtiyacım azalttığı gözlemlenmiştir. Basmç dayanımı sonuçlarına bakıldığında genel olarak, erken yaşlarda uçucu küllü betonlar kontrol betonuna çok yakın değerler almışlar, ileriki yaşlarda ise kontrol betonunun üstünde değerler vermişlerdir. Kılcallık deneyleri sonucunda ise %33 uçucu kül eklenen numunelerin kılcallık katsayısı kontrol betonunun altoda kalıp iyi performans göstermiştir, k etkinlik faktörü değerlerinde de en iyi sonucu kılcallık deneylerinde olduğu gibi %33 uçucu kül eklenen numuneler sağlamıştır. Kür koşullarında ise, k etkinlik faktörü su ortamında hava ortamından daha yüksek değerler almıştır. x
Özet (Çeviri)
EFFICIENCY OF TYPE F FLY ASH IN THE LOW DOSAGE CONCRETES WITH CEM 1 42.5 CEMENT SUMMARY In the process of making various products, we come up with many wastes as side products. The most prominent of such wastes are fly ash, with regard to its amount or field of use. The fly ashes are mineral additives with puzzolanic properties and are side products of the power plants working on coal. In this study, the type F fly ash from the Catalagzi power plant and CEM I 42.5 cement were used. Maintaining the cement amount fixed and at certain rates (17%, 33% and 50%) fly ashes were added to concrete and the influence of the fly ashes on the mechanical and durability properties of the concrete were examined. The specimens were retained in 2 different cure, i.e. air and water and depending on the pressure strength, the efficiency factor k of the fly ash was searched. In the study using 240 kg/m3 dosage cement, 16 series of concrete were produced of which 4 are controls. The control concretes had 4 different ratios (0.50, 0.60, 0.70 and 0.80) and fly ash concretes were produced so that they will be provided with equal workability. Fly ashes at three different ratios (17%, 33% and 50%) were added. In each series, 10 units of 15x15x15 cm cubic specimen and 1 unit of 10x10x50 cm prismatic specimen was produced. The produced specimens were cured in 23±2°C water and 20°C with 65±5 moistured air. Maximum aggregate size is selected 32 mm and aggregate granulometry is constant. Workability was maintained constant within itself in the four different ratios and for each series, a preliminary concrete was laid to determine the amount of water needed. As for the fresh concrete tests, slump, Ve-Be, fresh density and air content while for the hardened concrete tests, the compressive strength at the end of 7th, 28th and 90th day in the water and air cure as well as the capillarity tests for the 28th and 90th days were performed. Using the compressive strength so obtained, the k efficiency coefficient for the fly ash was obtained. At the end of the tests it was found that fly ashes improved the workability of the concrete while reducing the water requirement of the concrete. Considering the compressive strength results, the fly ash concretes realized very close values to the control concrete at the early ages, while they provided higher values than the control concrete at the later ages. The capillarity tests revealed that the samples to which 33% fly ash is added had a capillarity coefficient less than the control concrete and showed a good performance. The 33% fly ash added specimens also provided the best result in the k efficiency coefficient values. Under the curing conditions, the k coefficient was higher in water medium when compared to air. XI