Uzay kafes sistemlerde modül yüksekliğinin sistemin ekonomisine etkisinin incelenmesi
Research on the effect of the module height on the system economy in space frame structures
- Tez No: 151556
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
UZAY KAFES SİSTEMLERDE MODÜL YÜKSEKLİĞİNİN SİSTEMİN EKONOMİSİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ ÖZET Geniş açıklıkların geçilmesinde ekonomik ve fonksiyonel özelliklere sahip uzay kafes sistemler, günümüz modern toplumlarında taşıdığı önem bakımından kaçınılmazdır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde çok yoğun olarak karşılaşılan ve beraberinde pek çok sorun getiren geleneksel yapılar, gelişmekte olan toplumun ihtiyaçlarına cevap veremez hale gelmiştir. Avrupa ve Amerika'da yaklaşık olarak 40 yıldan beri kullanılan bu sistemler çok geniş bir uygulama alanına sahiptir. Birleşim kaynakla veya prefabrike elemanlarla yapılır. Büyük açıklıkların geçilmesinde eskiden kullanılan öngerilmeli beton, klasik çelik çatı konstrüksyonlar veya benzeri sistemler yerini uzay kafes sistemlere bırakmıştır. Bir veya iki yönlü açıklıklarda uzay kafes sistemler dizayn konforu, form seçimi ve teknik avantajları çelik konstrüksyonlara getirmiştir. Bu sistemler mimari ve statik konstrüksyona bağlı olarak piramit, küresel kabuk veya silindirik olabilirler. Bu çalışmada uzay kafes sistemler geniş bir açıdan ele alınmıştır. Giriş bölümünden sonra ikinci bölümde, sistemin genel tanımı, avantajları, sistemin oluşum ilkeleri, sistemi oluşturan elemanlar ve sistemin türleri açıklanmıştır. Üçüncü bölüde, uzay kafes sistemlerin statik hesabında en çok kullanılan yöntemler teorik olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, uzay kafes sistemlerin boyutlandırmasına değinilmiştir. Beşinci bölümde kare tabanlı piramit modüllerden oluşan düzlem uzay kafes sistemlerin modül yükseklikleri ve modül boylan değiştirilerek yapılan analiz ve sayısal örnekler yer almaktadır. Ayrıca seçilen bir tipin modül yüksekliğine bağlı olarak en ekonomiği ele alınarak elemanlarının (çubuk, cıvata, somun, konik parça, kaynak) gerilmeleri kontrol edilmiştir. Sonuç bölümünde bu sayısal analizlerin bir değerlendirmesi yapılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
RESEARCH ON THE EFFECT OF THE MODULE HEIGHT ON THE SYSTEM ECONOMY IN SPACE FRAME STRUCTURES SUMMARY Space frame structures which are economical and functional to cover large spans became inevitable musts for modern civilizations. Convential structures which cause many problems in use are not good enough to solve the requirements of developing countries as Turkey. These systems in different shapes and forms are highly in use for more than 40 years in America and Europe. The conjunction is made up with welding or prefabrical connection elements. In covering large spans using prestressed reinforced concrete, classical steel systems and similar systems are not preferable compared to space frame structures. Space frame structures bring great design comfort, various form selections and technical advantages in steel constructions for large spans with one direction or two direction. These systems can be in pyramid, shell spherical or cylinder form related to architectural preference and static construction. In this thesis, space frame structures are studied in details. The introduction part is followed by the second chapter which covers the definition of the space structures, advantages, principles of the system elements and system types. In the third chapter, methods which are used generally in the structural analysis of space frame structures are considered theoretically. In the forth chapter, the design of the space frame structures are mentioned. In the fifth chapter, analysis and numerical examples on a sample of space frame structure consisting of square based pyramidical modules are examined. Changing the heigth and the span of the module, related comparisons are made. Furthermore, one of them which is economical related to the height of the module is selected and stresses related to the members (frames, bolts, sleeves, weld and conic part) are controled. In the final part numerical analysis is evaluated. xn