Uzay kafes sistemlerin yapısal analizi
Structural analysis of space frame systems
- Tez No: 67826
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Geniş açıklıkların geçilmesinde ekonomik ve fonksiyonel özelliklere sahip uzay kafes sistemler, günümüz modern toplumlarında taşıdığı önem bakımından kaçınılmazdır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde çok yoğun olarak karşılaşılan ve beraberinde pek çok sorun getiren geleneksel yapılar, gelişmekte olan toplumun ihtiyaçlarına cevap veremez hale gelmiştir. Bu çalışmada uzay kafes sistemler geniş bir açıdan ele alınmıştır. İlk bölümde, sistemin genel tanımı, kullanım amaçları, sistemi oluşturan öğeler, sistem oluşum ilkeleri, yapı elemanlarının üretim teknolojisindeki gelişmeler ve taşıyıcı sistemin değişik mimari formları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, uzay kafes sistemlerin statik hesaplarında en çok kullanılan matris-deplasman ve sonlu elemanlar yöntemleri teorik olarak ele alınmıştır. Kare tabanlı piramit modüllerden oluşan düzlem uzay kafes örneğinde kafes yükseklikleri ve mesnetleme tipleri değiştirilerek ekonomizasyon araştırması ise, üçüncü bölümde yapılmıştır. Bu verilerin ışığında, uzay kafes sistemlerde açıklık arttıkça maliyetin arttığı ve kafes yüksekliğinin belli bir orana kadar arttırılmasının ekonomik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Space frame structures which are economical and functional to cover large spans are a must for modern civilizations. Conventional structures which cause many problems in use are not good enough to solve the requirements of the developing countries like Turkey. In this thesis, space frame structures are studied in details. In the first chapter, definition of system, why they are used, elements of system, principles of system, developments in production tecnologies of system elements and different architectural forms of structural system are discussed.. In the second chapter, matrix-deplacement and finite element methots which are comnien used methods of the structural analysis of space frame structures. In the third chapter, an economical anaysis is investigated on a sample of a double layer grid structure which consists of squre based prymadcal moduls by changing height of the modul and supporting forms. As a result of this analysis, it is observed that as the span gets larger, the cost of system increases and as the height of modul increases till a limit, the cost of system decreases.