Çağımız peyzaj mimarlığında tasarım prensiplerinin irdelenmesi ve duyu parkı örneği
The research conceiving principles of landscape architecture in our age and the example of sense park
- Tez No: 151559
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET CENGİZ YILDIZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÇAĞIMIZ PEYZAJ MİMARLIĞINDA TASARIM PRENSİPLERİNİN İRDELENMESİ VE DUYU PARKI ÖRNEĞİ ÖZET insanlar, geçici barınaklar kurmaktan sabit yapılar inşa etmeye geçerken doğadan kopuş sürecini de başlatmışlardır. Metropollerin çok katlı konut bloklarında oturmaya başladığında insan, doğadan kopamayacağını anlamıştır. Bu dönemlerde gelişmeye başlayan Peyzaj Mimarlığı ise, bilinçli alan kullanımı bilimi; yararlı, işlevsel ve güzel çevre yaratma sanatıdır. Günümüzde, konunun insan yaşamı için gerekliliği salt estetik katkı ve düşüncelere dayanmakta; çevrenin, korunması, balamı, onarımı amacıyla işlevsel amaçlı tasarım ve düzenlemeleri de önem kazanmaktadır. Bu çalışmada ; Dünyamızda peyzaj mimarlığı mesleğinin tam anlamıyla başladığı yirminci yüzyılda, mesleki alanda gelişen akımlar, ideolojiler ve teorilere yer verilmiştir. Peyzaj tasarımlan ve tasarımcılar incelenmiştir. Çağımızın peyzaj mimarlığını etkileyen etmenlerin geçmişte bulunması sebebiyle, tarih boyunca park ve bahçe örneklerine değinilmiştir. Endüstri devrimiyle başlayan hızlı kentleşme süreci, bilim ve teknoloji alanında birbiri ardına sağlanan gelişmelere koşut olarak toplumun üretim sistemleri, yaşam biçimi ve değer yargılan değişime uğramıştır. Günümüz inşam için yaşanabilir çevre yaratmak amacıyla çevreyi görsel ve fiziksel olarak algılayan meslek dallan birarada çalışmaya başlamıştır. Herhangi bir döneme ilişkin oluşumlar belirli bir bütünlük sergilese de bu oluşumlan yaratan etkenlerin önem ve etki paylan her zaman eşdeğer değildir. Kimi dönemlerde ön plana çıkan etkenler bir başka dönemde önemini yitkebilmektedir. Bir etkenin ön plana çıkması hiçbir zaman diğerlerinden soyutlandığı anlamına da gelmemektedir. Bu oluşum içerisinde günümüz ve yalan gelecekte peyzaj mimarlığında gelişen ve değişen tasarım prensipleri irdelenmiştir. Küreselleşme hareketiyle tek bir medeniyet haline gelen dünyamızda peyzaj tasarımlarında önem verilen çevre sorunlan irdelenmiştir. Günümüzde ve yakın gelecekte yapılacak olan park ve bahçelerde önem verilmesi gereken kavramlardan edilmiştir. Bu kavramlar doğrultusunda oluşturulan tasarım prensipleri örnek alan olarak seçilen Duyu Parkında irdelenmiştir Sonuç olarak, günümüz ve yalan gelecekte peyzaj mimarlığmda parklar, bahçeler ve açık alanların tasarımlan için öneriler getirilmiştir. Türkiye'deki durumu irdelenmiş, nelerin yapılması gerektiği ortaya konmuştur. xı
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH CONCEIVING PRINCIPLES OF LANDSCAPE ARCHITECTURE IN OUR AGE AND THE EXAMPLE OF SENSE PARK SUMMARY People started the process of becoming remote from the nature when they began to built stationary buildings instead of building temporary shelters. Man understood that they can not become remote from the nature when they began to live in the house blocks of many stories. The landscape Architecture which began to develop in these periods is the art for creating useful, functional and beautiful environment and it isa thescience of conscious usage of open fields. In our day, the necessity of this subject for human life is based on solely aesthetics contribution and thoughts and the conceiving and arrangments that have functional purposes is gaining importance for the purpose of protection, care and restoration of the environment. In this study, the trends, ideologies and theories which developed in professional area in twentieth century in which the profession of landscape architecture began in our world, have been discussed. The conceivings of Landscape and the people who make conceivings have been researched. Park and garden examples have been discussed throughout the history because of the reason that the factors affecting the landscape architecture of our age are found in the past. The production systems of society, lie style and standards of judgement have been changed because of the process of rapid urbanization, the developments made one after another in science and technology fields which began with Industrial Revolution. The profession branches which perceive the environment for people of our day. Although the formations related to any period display a certain wholeness, the importance and affect shares of the factors that create these formations are not always equivalent. The factors which become a matter of primary importance in some periods may lose their importance in another period. When a factor becomes a matter of primary importance, this never means that this factor has been abstracted from the other factors. The conceiving principles which has developed and changed in landscape architecturein our day and in near fture, have been researched in this formation. The environment problems, which are important in conceivings of landscape in our world that became sole civizilation by the global movements, have been researched. The concepts to which importance should be given regarding parks and gardens that will be built in our day and in near future, have been discussewd. The conceiving principles which have been formed according to these concepts have been researched in the, Sense Park which has been selected as the example of field. As a result, suggestions have been made for the conceivings of parks, gardens and open fields in landscape architecture in our day and in near future. Its condition in Turkey has been researched and the matters that should be done regarding this subject have been put form consideration. xn