İstanbul'un yeşil alan sisteminin planlama kriterleri açısından irdelenmesi
Analysing the system of green areas in İstanbul for planning criteria
  1. Tez No: 151561
  2. Yazar: MURAT DİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HANDAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İSTANBUL'UN YEŞİL ALAN SİSTEMİNİN, PLANLAMA KRİTERLERİ AÇISINDAN İRDELENMESİ ÖZET İstanbul kenti artan yoğun yapılaşma sonucunda, kentte yaşayan insanların birçok yönden ihtiyaç duyduğu yeşil alanlarını gitgide yitirmektedir. Kentin yeşil alanlarının nitelik ve nicelik olarak arttırılıp, geliştirilmesi ve kamu faydasına sunulması bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada ele alman problem, İstanbul'un gelişim süreciyle değişen yapışma da bağlı olarak, mevcut yeşil alan sisteminin yetersizliği ve planlama kriterleri açısından da uygun olmadığıdır. Tezin amacı, 1. İstanbul'un mevcut yeşil alanlarını, planlama kriterleri açısından değerlendirerek sorunların tespit edilmesi 2. Bu değerlendirmeler çerçevesinde çözüm önerileri geliştirilmesidir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümü olan birinci bölümde, amaç, kapsam ve yöntem tanıtılmıştır. ikinci bölümde, yeşil alan kavramı, standartlar ve yeşil alan planlama kriterleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde tarihi süreç içinde İstanbul'un yeşil alan gelişimi; Osmanlı öncesi dönem, Osmanlı dönemi, Cumhuriyet dönemi ve 1980 sonrası olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise önce İstanbul'un genel özellikleri, arazi kullanımı, nüfus yapısı ve ulaşım durumu değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin ardından alana ait mevcut yeşil alan verileri mahalle, semt ve kent ölçeğinde elde edilmiştir Oluşturulan sistemde, mevcut yeşil alanlar, planlama kriterlerine göre irdelenmiştir. Tezin 5. bölümü olan sonuçlar ve öneriler bölümünde, önceki bölümlerde elde edilen bilgiler ışığında, dördüncü bölümde ortaya konulan sorunlar ve yetersizliklere yönelik çözüm önerileri getirilerek, bir yeşil sistem önerisi getirilmiştir. Tezin sonuçlan aşağıda özetlenmektedir: 1. İstanbul halkının rekreasyonel ihtiyaçlarım gidermek, boş zamanlarım rahatça geçirmelerim sağlamak için ihtiyaç duydukları yeşil alanların sağlanması ancak makro ölçekte doğru politikaların ortaya konulması ve uygulanması ile mümkün olacaktır. 2. Günümüzde, özellikle 1997 İstanbul depremi ardından kent planlamada, revizyona yönelik bir planlama anlayışı ile sonuç alınamayacağı çeşitli platformlarda ön plana çıkarılmaktadır. Öyleyse dönüşüm ve planlamaya yönelik bir anlayış içerisinde öneriler geliştirmek yerinde olacaktır. 3. Doğal sınırlayıcı ve yeşil sistemi tetikleyici unsur olarak bahsettiğimiz; zemin açısından sakıncalı alanlar ve dere yataklarının belirli bölgelerde yeşil alanlara dönüştürülebilmesi; gerek yeşil sistem bütünlüğünün sağlanmasında, gerekse güvenli ve huzurlu bir kent yaşamı için hayati önem taşımaktadır. VII
Özet (Çeviri)
ANALYSING THE SYSTEM OF GREEN AREAS IN ISTANBUL FOR PLANNING CRITERIA SUMMARY This study will focus on the problem of insufficiency of green areas. The aim of the study is, 1. to evaluate the green areas in Istanbul by comparing them with the planning principles, 2. After the evaluation, to develop a suggestion of a new system of green areas in Istanbul. The study includes five sections. In the first section, the aim, the extent end the methodology of the study is introduced. In the second section, the green areas are described; standards and the planning criteria of green areas are explained. The third section explains how the changes in the green areas in Istanbul since the Roman Empire. The fourth section is the research section; the general information about the city of Istanbul, its land uses, demography and transportation are depicted. Additionally, in the city, district and neighborhood scale, the existing green areas are obtained. The fifth section is about the results. In the light of the hitherto gathered information, suggestions have been made about the new system of green areas in Istanbul. It is suggested that: 1. Green areas that satisfy recreational needs and include more qualified leisure activities for the community are only be obtained with right policies. 2. The earthquake occurred in Istanbul in 1999; revision planning approach has become a vain solution in urban planning. Alternatively, it would be more suitable to develop suggestions towards expropriation-renewal planning. 3. Riverbeds and inconvenient areas should be guarantied not to use as a settlement therein and by this means, the integrity of green area and peaceful and secure urban life will be provided. VIII