Küçüksu tünellerinde kollu galeri açma makinesinin performans tahminin araştırılması
The investigation into roadheader performance prediction in Küçüksu sewage tunnel
  1. Tez No: 151566
  2. Yazar: DENİZ TUMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUH BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Önemli kazı makinelerinden olan kollu galeri açma makineleri tünel ve galeri açılmasında hızlı ve verimlidirler. Fakat bu tip makinelerin kullanılabilirlikleri jeoloji ve kaya formasyonlarının özellikleri ile sınırlanmaktadır. Kollu galeri açma makinelerinin seçim kriterleri tünel açma işlemleri için hayati önem taşımaktadır. Eğer kaya formasyonu için uygun kollu makine seçilmezse, günlük ilerleme miktarı dramatik olarak düşer ve tüm tünelcilik faaliyetlerini etkiler. Yaşanılan bu tip kötü tecrübeler bir çok araştırmacıyı kollu galeri açma makinelerinin performansını incelemeye yöneltmiştir. Bu çalışmanın amacı yerinde kollu galeri açma makinesinin performans analizini incelemektir. Çalışmalar İSKİ tarafından yaptırılan Küçüksu Atıksu Tünellerinde gerçekleştirilmiştir. Küçüksu atıksu tüneli İstanbul'un Anadolu yakasında Küçüksu ile Hekimbaşı arasında yeralmaktadır. Proje tanıtıldıktan sonra, proje organizasyonu üzerinde durulmuştur. Proje çalışmasında ilk olarak kayaç formasyonun geoteknik özellikleri ve kaya kütlesinin özellikleri yerinde belirlenmiştir. Arazi çalışmasında kollu makinenin performansı yerinde yapılan ölçümlerle belirlenmiştir. Arazi çalışmaları tünel ekseninin Büyükada formasyonundan geçtiğini ve bu formasyonda kireçtaşı, silttaşı,kumtaşı ve andezit daykları bulunduğunu göstermiştir. Aynada yapılan çalışmalarda RQD'nin %30~%100 arasında değiştiği saptanmıştır. Tünel aynasından alman numunelerin basınç dayanımlarını bulmak için nokta-yük deneyi laboratuarda yapılmıştır. Kollu makinenin performansı yerinde tutulan net kazı hızı, makineden faydalanma oranı ve arızaların değerlendirilmesi ile incelenmiştir. Yerinde ölçülen bu parametreler ile formasyonun geoteknik özellikleri ilişkilendirilmiştir. Bu projede sonuç olarak sağlam kaya özellikleri günlük ilerlemelerle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca bazı araştırmacıların yayınlarından elde edilen veriler analiz edilerek bir net ilerleme modeli oluşturulmuştur. Küçüksu tünelinden elde edilen veriler bu model ile irdelenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Roadheaders are one of the main cutting machines for rapid and efficient tunnel and roadway drivages. On the other hand, the applications of these machines are limited to the geology and geotechnical properties of rock formations. The selection criteria of roadheaders is vital for tunnelling activities. For example, if the selected roadheader is not proper for the rock formations, daily advance rates which effect the whole tunnelling facilities decrease dramatically. These facts lead many researchers to carry out scientific research programs in order to increase the performance of the rapid excavations systems. The main objective of this study is to investigate the performance of a roadheader used for excavation of Küçüksu sewerage tunnel constructed by STFA for Istanbul Water and Sewerage Administration (İSKİ). Küçüksu sewerage tunnel driven from Küçüksu to Hekimbaşı is located in Anatolian part of İstanbul. After giving the description of the project, the job organization of the project is outlined. In order to achieve the main objective of this study, firstly, the geomechanical properties of intact rock (UCS, petrography) and rock mass properties (RQD, water income) of the tunnel zones are found out, then, the in-situ performance of roadheader are recorded in order to find the relationship between the performance of the roadheader and geotechnical properties of rock. The tunnel route passes throughout Büyükada formation which consists of limestone, siltstone and andezite dykes. Rock quality designation (RQD), which effects the rock mass properties, changes from 30% to 100%. Point load tests are carried out on the rock samples taken from the tunnel zones in the laboratory and the uniaxial comprehensive strenght (UCS) of the rock samples are found by using point load index values. The general conclusion of this study may be summarized as; that intact (UCS) is well correlated with net cutting rate of the roadheader used in Küçüksu. The xumeasured cutting rates are also compared with cutting rate found with previously proposed performance prediction models. xni