Beyoğlu ilçesindeki parkların kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi; Gümüşsuyu, Sururi ve Hasköy kıyı parkları
Users evaluation of green areas in Beyoglu: Example of Gumussuyu, Sururi and Haskoy parks
- Tez No: 151565
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
BEYOĞLU İLÇESİNDE PARKLARIN KULLANICILAR TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ: GÜMÜŞSÜYÜ, SURURİ VE HASKÖY KIYI PARKLARI ÖRNEĞİ ÖZET Özellikle 1950'den sonra ülkemizin içine girdiği hızlı kentleşme sürecinde İstanbul genelinde olduğu gibi Beyoğlu ilçesi de büyük değişimler geçirmiş ve bugünkü yoğun kent dokusu oluşmuştur. Şüphesiz ki yapısal değişim sürecinden en âzla açık ve yeşil alanlar etkilenmiştir. Özellikle 1960'dan sonra Beyoğlu'nun büyük bir kısmını kapsayan mezarlık ve mesire alanları yerlerini yoğun konut dokusuna bırakmak zorunda kalmıştırlar. Yapılmış olan bu çalışmanın amacı; Beyoğlu ilçesinin farklı kentsel doku ve karakterdeki yeşil alanlarının kullanıcı memnuniyet derecelerinin belirlenmesidir. Örnek olarak seçilen Gümüşsüyü, Sururi ve Hasköy Kıyı Parklarında yürütülen anket soruşturması yardımı ile kullanıcıların beklentileri ve memnuniyet dereceleri saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla tez çalışmasının giriş bölümünden sonra yer alan ikinci bölümde kullanıcıların gereksinimlerine cevap verecek olan açık ve yeşil alan kavramı açıklandıktan sonra çalışmanın ana konusunu oluşturan yeşil alan tipleri tanımlanmış ve içermesi gereken donatılar belirtilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde bu alanları kullanan kişilerin beklentileri ve kullandıkları alanlardan memnuniyet durumları ile ilgili olarak yapılmış olan ulusal ve uluslar arası çalışmalar incelenmiştir. Dördüncü bölümde çalışmanın örneklem alanı olarak seçilen Beyoğlu ilçesi'nin İstanbul Metropolitan Alanı içindeki konumu, çeşitli özellikleri ve son olarak da yeşil alan dağılımından bahsedilmiştir. Beşinci bölümde ise ilçede örnek olarak seçilen üç parkta yapılan anket çalışmalarının içeriğinden bahsedilmiş ve bu çalışmaların sonuçları değerlendirilmiştir. Altıncı ve son bölümde de bütün çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılarak sonuçlar çıkarılmaya çalışılmış ve çıkan sonuçlar doğrultusunda yeşil alanların kullanımı ve kullanıcıların memnuniyetleri değerlendirilerek öneriler yapılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
USERS EVALUATION OF GREEN AREAS IN BEYO?LU: EXAMPLE OF GUMUSSUYU, SURURI AND HASKOY PARKS SUMMARY Especially after 1950, during period of rapid urbanisation that our country had experienced, Istanbul and also Beyoğlu District had big changes and todays intensive urban form had come into existence. It is sure that this structural change period had mostly effected on green areas. Particularly after 1960, semetary and promenade areas covering a big part of the district, had to abandon their places to intensive residential areas. The aim of this study is to determine users' satisfaction level of green areas of Beyoğlu with different texture and character. Users' satisfaction level and expactations tried to be established by help of an questionnaire. To reach this aim, at the second section placed after the introduction section, firstly explanation for succesful concept of open and green areas which has to satisfy users needs had been made then, as the main subject of the study, types of green areas has been defined and equipments that these areas have to include are determined. At the third section, national and international studies made about expectations and state of satisfaction for these areas users had been investigated. At the fourth section, the chosen sample districts Beyoğlu's location in İstanbul Metropolitan Area, its various specifications and distribution of green areas in the district had been mentioned. At the fifth section, content of questionnaire made at three chosen sample park at Beyoğlu District (Gümüşsüyü Parkı, Sururi Parkı and Hasköy Kryı Parkı) had been mentioned and attained conclusion had been evaluated. At the sixth and last section, a conclusion tried to be reached by making a whole evaluation of study and some advices about use of green areas had been made by appraising users satisfaction. Xll