Coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak yazı havzasının (Orta - Çankırı) heyelan duyarlılık değerlendirmesi
Landslide susceptibility assessment of the yazı river catchment ( Orta - Çankırı ) by using geographical information systems
  1. Tez No: 151825
  2. Yazar: ŞULE ÇÖREKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TOLGA ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ KULLANILARAK YAZI HAVZASININ (ORTA-ÇANKIRI) HEYELAN DUYARLILIK DEĞERLENDİRMESİ Şule ÇÖREKÇİOĞLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Tolga ÇAN Yıl: 2004, Sayfa:67 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Tolga ÇAN Doç.Dr. Hasan ÇETİN YrdDoç.Dr. Sedat TÜRKMEN Bu çalışmada, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve lojistik regresyon yöntemi kullanılarak Yazı Çayı havzasının (Orta - Çankırı) heyelan duyarlılık haritası yapılmıştır. Heyelanlı alanlar, toplam 119 km2 olan çalışma alanının %19'una karşılık gelmektedir. Heyelan duyarlılık değerlendirmesinde jeoloji, eğim, bakı, arazi kullanım ve faylara uzaklık olmak üzere beş ayrı veri grubundan toplam 35 farklı bağımsız değişken elde edilmiştir. Heyelan duyarlılığı sayısal arazi modelinden üretilen yamaç birimleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Toplam 344 adet yamaç birimi içerisindeki bağımsız değişkenlerin ve heyelanların yüzdesi hepsaplanarak oluşturulan veri matrisinde lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Heyelan duyarlılık sınıflaması oluşma olasılığına göre düşük (%60) duyarlı olmak üzere üç sınıfa ayrılmıştır. Son olarak, heyelan envanter haritası ile duyarlılık haritasının karşılaştırılması sonucu mevcut heyelanların % 82'inin yüksek duyarlı bölgeler içerisinde yer aldığı ve üretilen duyarlılık haritasının performansının yüksek olduğu görülmüştür. Anahtar kelimeler : heyelan duyarlılık, heyelan envanter, lojistik regresyon, coğrafi bilgi sistemleri, sayısal yükseklik modeli.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS LANDSLIDE SUSCEPTIBILITY ASSESSMENT OF THE YAZI RIVER CATCHMENT (ORTA-ÇANKTRD BY USING GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMS Şule ÇÖREKÇİO?LU DEPARTMENT OF GEOLOGICAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: AssistProf Dr. Tolga ÇAN Year: 2004, Page: 67 Jury: Assist.Prof.Dr. Tolga ÇAN Assoc.Prof.Dr. Hasan ÇETİN Assist.Prof.Dr. Sedat TÜRKMEN In this study, landslide susceptibility map of the Yazı River catchment (Orta -Çankırı) was prepared by using geographical information systems and logistic regression analysis. Landslides encompass 19 % of the study area (119 km2). In the landslide susceptibility assessment, 35 independent variables were produced from the five main group of parameter maps being as geology, slope, aspect, land use and distance to faults. The landslide susceptibility was examined over the slope unit map created from the digital elevation model of the study area. The percentages of the independent and dependent (landslides) variables in each slope unit over 344 were determined and then logistic regression analysis was applied. Landslide susceptibilities were classified into three groups considering predicted probability percentages as low (< 40 %), moderate (40-60 %) and high (> 60 %). Finally, performance analyses of the landslide susceptibility map with the landslide inventory map demonstrate that 82 % of the substantial landslides were found to be located in the high susceptible zones. Keywords : landslide susceptibility, landslide inventory, logistic regression, geographical information systems, digital elevation model. n