Sürekli bağlantı yöntemi ile güçlendirici kiriş konumunun ve bina yapısal davranışının belirlenmesi
Determination of stiffening beam location and structural behaviour of building with continuous technique
- Tez No: 151889
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ SÜREKLİ BAĞLANTI YÖNTEMİ İLE GÜÇLENDİRİCİ KİRİŞ KONUMUNUN VE BİNA YAPISAL DAVRANIŞININ BELİRLENMESİ Cevher Deha TÜRKÖZER ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. H. Murat ARSLAN Yıl : 2004, Sayfa: 109 Jüri : Yrd. Doç. Dr. H. Murat ARSLAN : Prof. Dr. Orhan AKSOĞAN : Yrd. Doç. Dr. Seren AKAVCI Sürekli bağlantı yöntemi, tek sıra boşluklu perdelerin yatay yükler etkisinde analizi için çok yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Güçlendirici kirişe sahip tek sıra boşluklu deprem perdelerinde, kiriş konumunun da uygun seçilmesi ile perdede oluşan yanal yerdeğiştirme ve taban momenti değerleri önemli ölçüde azaltılabilmekte ve en iyi yapısal davranış belirlenebilmektedir. Bu çalışmada, boşluklu deprem perdelerinin sürekli bağlantı yöntemi ile en iyi yapısal davranış için güçlendirici kiriş konumu belirlenmiş ve bu perdelerin rijit temele oturan binalar içersinde farkı konumlarda yerleşmesi durumunda SAP2000 de üç boyutlu bina çözümü yapılarak bina yapısal davranışı ve güçlendirici kiriş konumlan belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar tablo ve grafiklerle karşılaştırılmış ve sürekli bağlantı yöntemi ile düzlemsel perde davranışının; üç boyutlu bina yapısal davranışı ile tutarlılığı gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Sürekli Bağlantı Yöntemi, Deprem Perdeleri, Tek Sıra Boşluklu, Güçlendirici Kiriş, Sap2000.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS DETERMINATION OF STIFFENING BEAM LOCATION AND STRUCTURAL BEHAVIOUR OF BIHLDING WITH CONTINUOUS CONNECTION TECHNIQUE Cevher Deha TÜRKÖZER DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assist. Prof. Dr. H. Murat ARSLAN Year : 2004, Pages: 109 Jury : Assist. Prof. Dr. H. Murat ARSLAN : Prof. Dr. Orhan AKSO?AN : Assist. Prof. Dr. Seren AKAVCI The continuous connection method is widely used for the analysis of coupled shear walls subject to lateral loads. In stiffened coupled shear walls, If stiffening beam location choose optimum position, lateral displacement and moment values can be reduced greatly and the best structural behaviour can be determinated. In the present study, location of stiffening beam on the coupled shear walls is determined for the best structural behaviour, by using continuous connection technique and the same study has been carried out three dimensional modellig by using SAP2000 packet program. The optained results have been compared with tables and graphics and consistency is observed in results. Key Words : Continuous Connection Method, Shear Walls, One-Bay Coupled, Stiffening Beam, Sap2000. II