Sade karbonlu çeliklerin mineral ortamlarda abrasif aşınma analizinin modellenmesi
Modelling the abrasif wear analysis of pure carbon steels in mineral conditions
  1. Tez No: 151888
  2. Yazar: ADNAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNÇ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
oz DOKTORA TEZİ SADE KARBONLU ÇELİKLERİN MİNERAL ORTAMLARDA ABRASİF AŞINMA ANALİZİNİN MODELLENMESİ Adnan GÜVEN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM MAKİNALARI ANABİLİM DALI Danışman : Prof.Dr.M.Tunç ÖZCAN Yıl : 2004, Sayfa : 154 Jüri : Prof.Dr. M.Tunç ÖZCAN Prof.Dr. Faruk ÖZGÜVEN Prof.Dr.Melih BAYRAMOĞLU Prof.Dr. Zafer S. DOĞANTAN Prof.Dr. Emin GÜZEL Aşınma, malzeme yüzeyinden küçük parçacıkların ayrılmasıyla oluşan hasar olayıdır. Aşınma miktarı, genel olarak aşınma malzemesi ve aşındırıcı malzemenin cinsine, sertliğine, yüzeyin biçimine, çevrenin fiziksel ve kimyasal etkileri gibi çok sayıda faktörlere bağlıdır. Aşınmayı tamamen önlemek olanaksızdır. Bu olayı yalandan tanımanın ve etkileyen faktörleri en iyi şekilde saptamanın yaran, aşınmayı düşük düzeyde tutmak ve ekonomik kayıpları da en aza indirmektir. Bu çalışmada, karbonlu çeliklerin toprak türü metal dışı mineral aşındırıcı ortamda, sürtünme yoluyla oluşan abrasif aşınması incelenmiştir. Aşınmanın incelenmesinde, aşınmayı en çok etkileyen aşınma malzemesi ve aşındırıcı sertliği ile ortalama aşındırıcı boyutu faktörü dikkate alınmıştır. Bu faktörlerin etkisinin bulunması için iki farklı yöntemle aşınma deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerden, tasarlanan aşındırma makinası deney sonuçları esas alınarak, yapılan istatistiksel çalışma sonucu ampirik denklem oluşturulmuş ve diğer deney türü olan konveyörlerle taşman değişik tür minerallerin üzerine yerleştirilen aşınma düzenekleriyle oluşturulan aşınma miktarı, elde edilen ampirik denklem sonuçlarıyla karşılaştrnlmışur. Temel amaç, bu çalışma kapsamındaki çelikler için, kalker, kömür, klinker, kil, profillit ve kırma taş cinsi mineral aşındırıcılarla oluşacak aşınma miktarını önceden tahmin edebilecek bir ampirik bağıntı geüstirmektir. Anahtar Kelimeler : Aşınma, Abrasif Aşınma, Sade Karbonlu Çeliklerde Aşınma, Aşındırma Makinası, Ampirik Aşınma Denklemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS MODELLING THE ABRASIF WEAR ANALYSIS OF PURE CARBON STEELS IN MINERAL CONDITIONS Adnan GÜVEN UNIVERSITY OF ÇUKUROVA INSTITUTE OF NATURAL AND APPLD3D SCDXNCES DEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINES Supervisor : Prof.Dr.M.Tunç ÖZCAN Year: 2004, Pages : 154 Jury: Prof.Dr. M.Tunç ÖZCAN Prof.Dr. Faruk ÖZGÜVEN Prof.Dr. Melih B AYRAMO?LU ProfDr. Zafer S. DO?ANTAN Prof.Dr. Emin GÜZEL Wear is a kind of damage caused by the removal of small hard particles from the surface of the material. The amount of wear generally depends on several factors such as the kind of material, hardness of the metal sample and the abrasive material; the shape of the surface, and the effects of the physical and chemical environment. It is not possible to prevent the wear completely. The benefit of examining closely and finding out the factors that affect this case is to keep the wear at minimum level and reduce financial loss. In Ibis paper, the abrasive wear of carbon steel which is caused by friction in an atmosphere suitable for nonmetal material wear has been examined. In examining mis wear, some factors such as hardness of metal sample and abrasive material, size of abrasive, which are highly influential on wear have been taken into consideration. Two different experiments of different principles have been done in order to find out the effects of these factors. In one of these experiments, the results through the use of designed wear machine have been stated, and empirical equation has been formed after some statistical studies. Another type of experiment is that different kinds of minerals have been placed on wear plates and carried by conveyors; and the amount of wear has been compared with the empirical equaiton results. Here, the main goal is to develop an empirical compound in order to predict the amount of wear caused by nonmetallic (earth) mineral abrasives such as lime, coal, clinker, clay, pyrophillite for the steels within this context. KeyWords : Wear, Abrasive Wear, Wear of Carbon Steels, Wear Machine, Empirical Wear Equation n