Factors constraining the development of professional project management in Turkey's urban design practice
Türkiye kentsel tasarım pratiğinde profesyonel proje yönetiminin gelişimini kısıtlayan faktörler
  1. Tez No: 151988
  2. Yazar: DENİZ KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZ Proje başarısı, belirli zamanda, sınırlı kaynaklar içinde ve maksimum performans ile istenilen kaliteyi sağlayacak ürünün elde edilmesi ile gerçekleştirilir. Proje yönetimi bunu sağlayacak modern yönetim tekniklerinden faydalanmayı gerektiren bir uğraşıdır. Proje yönetimi kavramları günümüzde tıp, kimya, endüstri... vb gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Batılı ülkelerde özellikle kentsel yenileme ve dönüşüm amaçlayan kapsamlı kentsel tasarım projelerinde de proje yönetim yaklaşımından faydalanılmıştır. Ancak ülkemizdeki kentsel tasarım pratiğinde henüz bu yaklaşımın yaygın bir şekilde kullanıldığı söyleyebilmek mümkün değildir. Bu çalışma, Türkiye kentsel tasarım pratiğinde proje yönetimi anlayışının algılanışını ve bu alanda profesyonel proje yönetiminin gelişimini kısıtlayan faktörleri incelemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Project success is achieved via the obtainment of the product which provides desired quality within definite time and limited resources and with maximum performance. Project management is an occupation which requires utilizing modern management techniques to provide this. Today, project management concepts are utilized in many different fields such as medicine, chemistry, industry... etc. Western countries utilize project management approach in extensive urban design projects aiming especially urban renewal and transformation, too. However, it is not, yet, possible to say that this approach is widely utilized in our country's urban design practice. This study investigates the perception of project management understanding in Turkey's urban design practice and the factors constraining the development of professional project management in this field.