Development trends of single family housing estates in İzmir metropolitan fringe area
İzmir metropolitan kent çeperinde müstakil konut sitelerinin gelişme eğilimi
- Tez No: 151991
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMAHAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
oz Kentlerin dış sınırlarına / çeperlerine doğru saçaklanması günümüzde pekçok kentin gelişme biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk kentleri de 1980 sonrasında değişen sosyo-ekonomik koşullara parallel olarak çeperlerine doğru büyümeye ve saçaklanmaya başlamıştır. Çok katlı uydu yerleşimler, alışveriş merkezleri, ofisler, uluslararası oteller, büyük ölçekli altyapı projeleri ve rekreasyon alanları metropolitan kentlerin çeperindeki bu değişimin göstergeleridir. Bu dönemde kentlerin çeperinde belirmeye başlayan bir diğer kullanım ise yeni konut alanlarıdır. Bu konut gelişimlerinden biri de İstanbul ve Ankara gibi büyük metropollerin kentsel büyüme ve yayılma sürecininin göstergesi kabul edilen“müstakil konut siteleri”dir. Bu konut çevreleri kentin dışında, ana ulaşım aksları etrafında ve doğal güzelliklere yakın olma eğilimi göstermelerinin yanında, çevresine“kapalı”ve konut dışı fonksiyonları barındıran“paketlenmiş”bir yaşam çevresi sunmaktadırlar. Bu çalışma, yalnızca İstanbul ve Ankara ömeUerinin tartışıldığı bir konut gelişme biçimine dair izmir örneğini ele alması bakımından önemlidir. 1990 sonrasında Izmir metropolitan kentinin çeperinde yaşanmakta olan dönüşümü, müstakil konut sitelerinin gelişim özelliklerinden hareketle anlamayı amaçlamıştır. Kentin baü aksında, Urla belediyesi sınırları içinde gelişen müstakil konut sitelerinin mekansal gelişim özellikleri ve gelişimi yönlendiren planlama kararları“süreç”başlığı altında incelenmiştir. Bu konut çevrelerinde yaşayanların hangi yönlendirici faktörlerle eski konut alanlarını terk ettikleri, konut-konut çevresi ve kentsel servislere erişim konusundaki memnuniyet düzeyleri ise“davranış”olarak ele alınmıştır. Metropolitan kentin çeperinde saçaklanarak gelişen müstakil konut sitelerinin gelişim sürecinin yarattığı kısıtlılıklann ve taşıdığı potansiyellerin tartışılması bu yeni eğilimi anlamaya yardımcı olmuştur. Araştırma sonucunda, kamu alanlarından ve servislerinden yoksun olarak gelişen müstakil konut sitelerinin, otomobil bağımlı, arazi tüketen, parçalı ve spekülatif yapılaşmaya neden olduğu tespit edilmiştir. Planlama süreci ve yerel yönetim uygulamaları açısından da sorunların yaşandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sprawling urban land uses at the fringe areas is a very common development fact, today, in many cities around the world. 1980s is the breaking point when Turkish cities entered into a period when changes and sprawling began to be seen in fringe areas. High-rise satellite towns, shopping centers, office parks, international hotels, large-scale infrastructure projects are the indicators of this change in the fringe of metropolitan city scene. In this period, new housing areas also began to form around the fringe of cities. One of these new residential forms are“single family housing estate”that indicates to the new forms of urban growth and diffusion processes in metropolitan cities such as Istanbul and Ankara. These housing areas got distant from cities in order to be nearer to the amenity and represented a tendency to choose location closer to major transportation routes; mostly they are“gated”and“packaged”environments. This study is important in examining the Izmir sample of this housing development type where only Istanbul and Ankara samples were discussed before. The aim of the study is to understand the transformation seen in Izmir metropolitan fringe, by studying the development aspects of single family housing estates increasing in number after 1990. The spatial development features and planning decisions orienting the development of single family housing estates that develop at the western axis of the Izmir metropolitan city, within the boundaries of Urla Municipality are studied under the topic“process”. The reasons and managing factors affecting people leaving the previous housing areas and selecting new areas are discussed in“behavior”' part. Besides, their satisfaction level about houses, housing environments, and accessibility to urban services are questioned. Discussing the constraints created by single family housing estates in metropolitan fringe and potentials brought by them are making easier to perceive this new trend. As a result of the study, constraints of single family housing estates were determined as lack of public space and urban services, automobile dependency, unnecessary consumption and fragmentation of agricultural land and open space, and speculative building. It was also found that there are variety of problems in local government applications and planning regulations. IV