The social and technical development of toilet design
Tuvalet tasarımının sosyal ve teknik gelişimi
- Tez No: 151990
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
oz“Medeniyet yazılı belgenin bulunmasıyla değil, ilk tuvaletin ortaya çıkışıyla başladı”(Horan, 1997, s. 3). Tuvalet kritik bir roldedir. Vücut atığının yok edilmesi, her zaman toplum içinde yaşayan bizlerin önemli bir problemi olmuştur. Tuvaletin evriminin incelenip değerlendirilmesi bugünün tuvalet tasarımını ve de özellikle tuvaletin eksikliklerini anlayabilmemiz açısından önemlidir. Fikir olarak tuvalet, 'temizlik' kavramıyla sıkı sıkıya ilişkilidir. Mikrop teorisinin ve de bilisel düşüncenin gelişmesiyle beraber, evin iç görünümünü değiştiren 'hijyen' kavramı da ortaya çıkmıştır. İnsan ve de çevresel fakrörlerle ilişkili olan tuvalet, bu ev sisteminin yaşamsal bir parçasıdır. Genel anlamında tuvalet, dışkı, idrar, tuvalet kağıdı ve de suyu karıştıran basit bir araçtır. Bu araç çeşitli aksesuarla donatılabilir. Fakat şekli ne olursa olsun, gerçekte tuvalet istemediklerimizi gizleyip yok etmekteye yarayan bir objeden fazlasıdır. Şurası kesindir ki, pisliğin yok edilmesi tuvalet tasarımının sadece bir parçasıdır. Tarih boyunca, insan pisliğinin yok edilmesi yerleşim ölçeğinde bir problem olmuştur. Bu sorunun, kanalizasyon sistemlerinin ortaya çıkmasıyla çözüme kavuştuğu düşünülmüştür. Gerçekte bugün hala bütün dünya çevresel problemlerle uğraşmaktadır. Çevresel sağlık, tuvaletin bu kirlilikteki payına bir çözüm önermektedir. Ama, bununla beraber, tuvalet tasarımının insanın fizyolojik ve psikolojik unsurlarının da göz önüne alınarak düşünülmesi gerekmektedir. Tuvalet tasarımını bir adım daha ileri götürebilmek için, bu araştırma sağlık problemlerine bir çözüm bulmak amacıyla değişik kültürlerin, yaş gruplarının ihityaçlarmı karşılayan ve yaşamın içindeki farklılıklara hizmet verebilen, global ihtiyaçlar ve gerçeklere ek olarak değişik durumlara adapte edilebilen, herşeyden önemlisi ideal tuvalet fikrine ulaşmayı hedefleyen tasarım kriterlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Civilization began not with the advent of written language but with the first toilet”(Horan, 1997, p. 3). 'Toilet' is a critical link. The problem of body waste disposal is a subject that has always necessarily been the prime concern for humans living in society. Considering the evolution of the toilet is important for comprehending toilet design today and especially the deficiency of it. The idea of toilet is distinctly connected with the concept of cleanliness. The theory of bacteria and the rise of scientific thought gave rise to the concept of 'hygiene' and its appearance in daily life, which in turn altered the inside view of dwellings. Toilet is a vital part of this home system, distinctly related to human and environmental factors. Basically, the toilet is a machine for mixing faeces, urine, toilet paper, and water. This machine can be equipped with a number of accessories, but whatever its shape, in fact the WC is more than an object based on the idea of disposal of flushing away and hiding or diluting something we do not want. It is obvious that the disposal of waste can only be a part of 'toilet design'. In the history of the toilet, the main problem has remained the disposal of human waste at city level. This was assumed to be solved when the sewerage system was introduced. In fact, the world has yet to deal with environmental problems. Ecological sanitation offers a solution to toilets' share of pollution. Moreover, the addition to ecological conditions, it is important to design a toilet by thinking in a way regarding human psychological and physiological needs. For taking toilet design a step further, this research aims to reveal criteria to solve sanitation problems by focusing on the entire mechanism including, the toilet and toilet system, which should be considered and designed to serve all needs of cultures, ages, differences as a part of everyday life, to be adopted in varies occasions adding to global needs and realities-especially to reach 'the ideal toilet'. IV